FİNANS

Yeni kimlikler pasaport yerine kullanılacak

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan yeni çipli kimlik kartlarına ilişkin bilgi verdi.

Yeni kimlikler pasaport yerine kullanılacak


Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan yeni çipli kimlik kartlarının dağıtımına 14 Mart'ta Kırıkkale'de başlanacağını açıkladı;

PASAPORT YERİNE GEÇECEK

"Elektronik kimlik kartı uygulamasına yönelik yasal düzenleme TBMM'den geçti. Bu uygulamayla güvenli bir sisteme geçiş yapılacak. 14 Mart'ta Kırıkkale'de yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlayacağız. Bu kimlik kartları, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine kullanılabilecek."

   

 
 
KİMLİK KARTLARI NASIL ALINACAK?
 
Çipli kimlik kartları için ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapılacak. Bunun için tüm ilçe nüfus müdürlükleri başvuru ihtiyaçlarına göre hazırlandı. Vatandaşlara bankolar yerine masalarda hizmet verilecek.
 
Yoğun ilçelerde sıramatik sistemleri kurularak kaliteli hizmet sunulması için tedbirler alındı. Dileyenler randevu alarak başvurusunu yapabilecek.
 
Sağlık ya da benzeri sebeplerle ilçe nüfus müdürlüğüne gidemeyen vatandaşların evlerinde başvurularının alınabilmesi için gerekli teknik hazırlıklar tamamlandı. Bu amaçla geliştirilen mobil başvuru üniteleri tüm ilçe nüfus müdürlüklerine dağıtıldı.
 
Başvurusu alınan ve gerekli kontrollerden geçirilerek onaylanan kimlik kartları, vatandaşların beyan ettikleri adreslerde teslim edilecek.
 
 

 
 
 
 
 
SAĞLIK SEBEBİYLE GİDEMEYENLER İÇİN DE HAZIRLIK YAPILDI
 
Sağlık ya da benzeri sebeplerle ilçe nüfus müdürlüğüne gidemeyen vatandaşların evlerinde başvurularının alınabilmesi için gerekli teknik hazırlıklar tamamlandı. Bu amaçla geliştirilen mobil başvuru üniteleri tüm ilçe nüfus müdürlüklerine dağıtıldı.
 
Başvurusu alınan ve gerekli kontrollerden geçirilerek onaylanan kimlik kartları, vatandaşların beyan ettikleri adreslerde teslim edilecek. 
 
 
 
YÜKSEK GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ
 
Sahip olduğu fiziksel, görsel ve elektronik yüksek güvenlik özellikleri sayesinde taklit edilebilmesi neredeyse imkansız olan kimlik kartı sayesinde vatandaşların kimlik sahteciliğinden kaynaklı hak kaybı ve suistimallerden korunması sağlanacak.
 
Dünyadaki benzerlerine göre yerli mühendislik ve yerli üretim katma değeri çok daha yüksek olan kimlik kartı elektronik, görsel ve kimyasal bir çok güvenlik unsuru barındırıyor.
 
 
 
Tamamen benzersiz ve yalnızca kimlik kartına özel tasarlanmış ve üretilmiş olan şifreli grafik tasarımlar, özel DNA’ya sahip mürekkepler, mikro ve nano yazılar gibi onlarca gizli ve açık güvenlik özelliğine sahip kimlik kartının bazı güvenlik özellikleri ise açıklanmıyor.
 
Tüm haberleşme altyapısı ve işletim sistemi TÜBİTAK tarafından geliştirilen şifre mekanizmalarıyla korunan kimlik kartının içerdiği bilgilere art niyetli yollarla ulaşmak imkansız. Ankara ve Konya’da yüksek güvenlik standartlarında inşa edilen merkezlerde yedekli olarak tutulan verilerin, çalınması ya da amaç dışı kullanılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.
 
 
 
 
VATANDAŞLARA UYARI
 
Kimlik kartıyla ilgili resmi web sitesi açılacağını ifade eden yetkililer, çeşitli mecralarda kimlik kartları konusunda asılsız bilgi ve haberlerin yer aldığına işaret etti.
 
Yetkililer, vatandaşlara, resmi olmayan web sitelerine, duyurulara, sosyal medyada yer alan haberlere itibar etmemeleri uyarısında bulundu. 
 
 
 
HASTANE, OKUL VE EMNİYETTE KULLANILABİLECEK
 
Yeni kimliklerin üzerinde bulunan güvenlik unsurları sayesinde taklit ve tahrif edilemeyeceği için vatandaşlar kimlik sahteciliği sebebiyle mağdur olmayacak. Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve bu sayede birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.
 
  
Ebadı küçüleceği için cüzdan içinde kolayca taşınabilecek yeni kimlikler, e-devlet uygulamalarında kimlik doğrulama aracı olarak kullanılabilecek. Böylece vatandaşlar kurumlara gitmeden kamu hizmeti alabilecek. Yeni kimliklerde isteyen vatandaşlar için elektronik imza yer alacak. Bu özellik sayesinde ikinci bir elektronik imza aparatına ihtiyaç duyulmadan elektronik ortamda iş ve işlemler yapılabilecek.
 
 
 
Kimlik kartı halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanının yerini alacağı için kartın ön ve arka yüzünde kart sahibine ait kimlik bilgileri ile fotoğraf bulunacak. Görsel olarak kimlik doğrulamada kullanılacak bu bilgiler ileri baskı teknolojisiyle koruma altına alınacak. Kartın çipinde İçişleri Bakanlığınca belirlenen bilgiler saklanacak ancak çipte tutulan bilgiler kart üzerindeki bilgilerle sınırlı kalacak.
 
Vatandaşlardan alınan biyometrik veriler, bulundukları ilçelerdeki okuyucular vasıtasıyla "şablon" adı verilen sayılara dönüştürülecek ve sadece bu sayılar veri merkezine aktarılacak.
 
Vatandaşların biyometrik okuyucularla alınan biyometrik veriler resim olarak değil, bu resimlerden oluşturulmuş "kriptolu sayısal karakterler" olarak veri merkezine ulaştırılacak.
Okuyucu Yorumları42 yorum
 • 26 Oy
  ehliyet de içinde olmalıydı
 • 27 Oy
  Ehliyet ler de kaydedilsin içerisine.
 • 3 Oy
  Bunun da sahtesini yaparlar.
 • 2 Oy
  Yeni kimlik kartlarında renk farklılığı olmadığı gibi cinsiyet te belirtilmiyor Kullanıma geçtikten sonra siz şamatayı görün şimdi :))
 • 2 Oy
  bilişim suçlarının tavan oldugu bir ülkede bu kimliklerin güvenlikleri gerçekten tartışılır heryerde gecerli olucak bu kimlik kartları kopyalanırsa kopyalayan insanlar istedikleri yerde istedikleri şekilde rahatca kullanıcaktır devlet vatandasını hala kredi kartı kopyacılarına karşı koruyamazken dolandırılan vatandasını yıllarca mahkemelerde süründürürken bu kimlik kartı ile başımıza neler gelicek yaşıcaz görcez umarım yanılıyorumdur
 • 2 Oy
  Ya kardeşim şu kimliklere birde ehliyet'i ekleseydiniz ya.. Hepsi bir kimlikte toplanırdı işte...
 • 2 Oy
  YETER YETER BAŞKA HABER BULUN
 • 2 Oy
  Vatan hainlerine vermeyin
 • 2 Oy
  10 yıldır bir kimlik kartyı basıp veremeyen hükmetten ne beklenir.daha bir kimlik dahi düzenleyemeyen b,ir kurumdan bahsediyorsunuz ehliyetler çipli olacak dediniz barkodlu ehliyet dagotıyorsunuz.yazıklşar olsun ki bu ülkenin paralarını sermayesini çar .urşarlş atelafisi mümkün olmayacak şekilde kullanıyorsunuz millet uzaya gidiyor uzaya siz daha bir kimlik kartı basamadınız........
 • 2 Oy
  üstelik Gazoz açacağı olarakta kullanılabil,iyormuş :)
 • 2 Oy
  Pasaport yerine kullanılabilecekte ehliyet yerine neden kullanılmıyor!!! Ney rant mı hmm..
 • 2 Oy
  birileri çıkıp ta ..! vatandaşının kimliğine, ülkenin adını bari sen doğru yaz dese ?! Rahmetli Bülent Ecevit çok emek verdi hem dışişleri hem de turizm tanıtımlarında... yok mu bir tane dahi ben Türk üm ve biz hindi değiliz ! Türkiye/Turkiye diyebilecek gerçek vatansever!!! nafile olmakla beraber ben de diyorum ki ... eyyyyyy Cumhurbaşkanı
 • 2 Oy
  ama biliyorum ki nafile... heyhat!
 • 2 Oy
  Demedi demeyin aldığımız nefesi bile takip erecekler.
 • 4 Oy
  Din kimi rahatsız ediyor?ben son güne kadar almayacağım,dinsizlerin baskısına benim hükümetim karşı çıkmalı idi,
 • 3 Oy
  Kimilerinin hayallerinin ulaşmadigi yere onların gerçekleri ulaşır o yüzden%50
 • 5 Oy
  Vayyy vayyy devrime bak,.Avrupa ülkerindeki kimlikler yıllardan beri pasaport niyetine kullanılyor,görende uzaya çıktık sanacak..
 • 1 Oy
  En ust kimlikteki resim eski sivas valisi Ali Kolat in resmi su an Kirikkale valisi galiba
 • 1 Oy
  adama sorarlar bu kimlik pasaport yerine geçebiliyorsa.çipinde ehliyet src gibi yasal kullanım zorunlugu olan kartlar niye bu kartın içine dahil edilmiyor. tc kimlik numarsı ile gbt sorgulamasında tüm kart vs gibi veriler ortaya çikıyor.ama yeni kimlige işlenmiyorsunuz, sizin amacınız ayrı kart altında milletin parasını almak. milletimiz uyandı ey ahali siz uyanamadınız.
 • 1 Oy
  eskiden nüfus cüzdanları küçük defter gibiydi.. sonra şuan ki kimlikler verildi.. şimdide çipli kimlikler.. su gibi akıp günler. emek verenlere teşekkürler.
 • 1 Oy
  Amma reklam yaptiniz.avrupada yillar önce çikti.aslidan normal,geri kalmiş bir ülke böyle şeyler yaptimi yiĺlarca bahseder.
 • 1 Oy
  gps hatta ön kamera hariç her şeyi koymuşlar. ad soyad tc numarası neyinize yetmiyor. hayret bişey ya.
 • 1 Oy
  Istemezcük zihniyeti kullqnmadin tc düşmanlarina vatan hainlerine vermeyin
 • 3 Oy
  devrim gibi diyorsunuz ama surye 2005 yılında ırak 2011 iran 2008 yılından beri bunu kullanıyor tamamiylede üçretsiz bir kimmliği aldanıyoruz saçmalık
 • 3 Oy
  arkadaş böyle bir soytarılık rezillik olmaz..!!! yeni nüfus kağıdının üzerinde geçerlilik süresi yazıyor. yani bu ne demek 5-10 sene sonra işin yoksa git tekrar para öde tekrar rezillik çek vs vs... bu resmen önce HIRSIZLIK sonrasında vatandaşa açıkça eziyettir
 • 0 Oy
  @goldkh eski kimlikler de belli bir süre sonra iptal oluyordu değişen ne var? tarih yazması zoruna mı gitti ekstra olarak
 • 3 Oy
  güldürmeyin kargaları yahu t.c.de kaç kişi yurt dışına çıkıp tatil yapıyor .ya vatandaş bayramdan bayrama zor memleketine ana baba ziyaretine gidiyor yurt dışına çıkan düşünsün
 • 4 Oy
  imzamızı kolay taklit etmeleri için mi kimliğin üzerine imza yeri yaptınız.
 • 2 Oy
  aynı haberleri ısıtıp ısıtıp veriyorsunuz
 • 2 Oy
  Hala cikaramadiniz,suriye geceli 5 sene oluyor
 • 2 Oy
  DADAŞ Ne düşünümçi,bu ülke dinsiz midir çi din hanasi DİNSİZLEREMİ BATMIŞÇİ,kimlikte DİN İBARESİ YOHDİR LOĞĞĞĞĞĞĞ....:(
 • 1 Oy
  din hanende islam yazmadığı zaman dinden mi çıkıyorsun.
 • 3 Oy
  Yalan yalan yıllardır değişti değişecek vallahı yalan
 • 1 Oy
  devrim niteliğinde helal olsun bu yönetime
 • 1 Oy
  AKP din hanesini niye koymamış ya hayret öbürleri yapsaydı dinsiz olurdu.ama AKP yaptıysa herşey caiz
 • 1 Oy
  40 yıl bu masal var son 5 yıldırda her yıl her ay dagıtılıyor .daha çok gider.bu masal
 • 1 Oy
  Şu ehliyetlerin geçerliliğinede bir el atmadınız.
 • 3 Oy
  Chiplerde takip özelliği de varsa insanların suç işleme özgürlüğünü ellerinden almış oluyorsunuz :) :) umarım başarılı olur kimlik kopyam yüzünden iki senedir ifadelerle uğraşıyorum hadi hayırlısı
 • 19 Oy
  ehliyet yerine de niye kullanılmıyor. onu hazırlayan firmanın cebi mi dolmalı illaki.
 • 2 Oy
  Kelle başı 50 ₺ bayılın saraya para lazım elektrik faturası aylık 1.5 milyon ₺.
 • 20 Oy
  Takip sistemide olsun madem birçok işte kullanılacak suçlular daha rahat takip edilir
 • 19 Oy
  Yeni kartlara gprs sistemide eklenmeli suçla mucadele ve kanun takibinde çok faydalı olur aranan şahıslar daha rahat bulunur suçluların iş ortakları dahil yakalanır

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın