Yeni yılda fatura vermeyene de almayana da ceza geliyor

Vergi usul kanununda yer alan ücret sınırları ve ceza miktarları 2017 yılında uygulanmak üzere yüzde 3.83 artırıldı.

Yeni yılda fatura vermeyene de almayana da ceza geliyor

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan vergi usul kanunu genel tebliğine göre, gelecek yıl, fatura ya da perakende satış fişi alınmaması veya verilmemesi durumunda 210 lira ceza ödenecek.

Vergi Usulsüzlükleri ve cezalarına ilişkin sınır ise birinci derece vergi usulsüzlüklerinde sermaye şirkeliraeri için 130 lira, bunun dışındaki tüccar ve meslek erbabı için 80 lira, ikinci sınıf tüccarlar için 40 lira olarak belirlendi.

Tebliğe göre, fatura kullanma zorunluluğu 900 lira olarak belirlenirken, en az ceza haddi damga vergisinde 11 lira, diğer vergilerde 21 lira oldu.

Bilanço hesabına göre defter tutma hadleri; alış ve satış tutarlarına göre 170,00 lira ve 230,00 lira, yıllık gayri safi iş hasılatına göre 90,000 olarak belirlendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
ceza üreteceğinize faydalı birşeyler üretmeye çalışın
@alo_78 önce ceza gelmeliki halkımız gelen şeylerin kıymetini bilsin
@alo_78 helal
@donerci75 Boş boş konuşuyorsun. Vergi Usul Kanununda geçer bu cezalar ve Vergi usul kanunuda 1961 yılında çıkmış bir yaza yani 56 yıldır var. Sadece her yıl başında yeniden değerleme oranında cezalar arttırılır. 56 yıldır yapıldığı gibi bunu yaptı sadece bu iktidar. Ve üstelik vergi kaçırmanın bir cezası olmasınmı. Dünyanın her ülkesinde bu bir suç ve cezası var. Bilgisiz bilgisiz konuşuyorsun sırf hükümete muhalefet edecek yaa beyinsiz adam...
@yoldasyoldassssssssss haklısın ama TV LERDE MİLLETİ KANDIRARAK O KADAR EŞYA SATILIYOR Kİ AKLIN HAYALIN DURUR. AYRICA TARIM GIDA BAKANI TV LERDE SATILAN BALLARI ARI GÖRMEMİŞTİR DEDİ. ANCAK TV LERDEKİNE HİÇ BİR CEZA GELMİYOR VE HALEN SATIŞ YAPABİLİYORSA ÖNCE HALKINI KANDIRILAN DAN HESAP SORULSUN Kİ BİR DAHA YAPMAYALAR. AMA NERDE
bu işi herkesin ciddiye almasını öneririm, çünkü artık paraları bitti, sineğin yağını bile hesaplayacaklar, artık gözleri cebinizde, gerçe bu olmasa başka yerden alacaklar paranızı ama olsun, 2 kuruşluk şey için vergi kaçakçısı damgası yemeyin, kendileri gemi gemi götürürler bişey olmaz, sen iki ekmek alır da fişini almazsan suçlu olursun.
@pwruser sende fişini faturanı al neden bakkalı manavı zengin ediyon ödediğin vergi yerini bulsun
Deniz bitti anlaşılan....bu iyi işte ...bunalrda biter yakında ..bir olay kıvılcım olmaya yeter
@pwruser haklısın bilal oğlanın gemilerini TÜRKİYE DE vergi ağar olduğu için malta bandıralı yapıp 5 kuruş vergi vermezler ama 3 kuruş asgari ücreti 3 liralıjk hizmet karşılığı fiş almazsa 210 tl ceza yakışır yeni Türkiye me
@donerci75 niye ödediğin vergi yerini buluyormu ha makam uçağı makam arabaları na biniyorsan o başka memleket bitmiş haberin yok galiba
@donerci75 fiş alınca sanki aynı fiyattan mı alıyon. bir süre sonra zam yapılır. serbest piyasa nasıl olsa
@donerci75 ne farkeder. vergiyi ödeyince de efendilerimiz çalıyor. kusuncaya kadar yiyor. yandaşlarına köprü yaptırıp vergilerimizi onlara transfer ediyo. Vatandaşta kalması daha iyi..
@donerci75 denetim etsinler kim vermiyorsa ceza yazsınlar. bir sakız alrın fişmi isteyeceksin
Böyle durumlarda halka destek olmak gerekirken sömürerek aclik ile itaam etmeye zorlamak demektir.o noktaya da gelindi zaten.millet olmadan devlet olmaz.biz haktan sorumlu kişiler eğer bu yaptiklarinizda haklıysaniz allah yar ve yardımcınız olsun.haklı değilseniz allah bu halkın hesabını sizlere sorsun.bu halkın bu günlerini bile aratsin sizler inşallah..
esnafa sürekli engel olup dert olmayı bıakıp çare olmaya çalışın ey bizi yönetenler
Çok çok güzel olur uygulanırda ,çakallıklar ortadan kalkar.Bir de Nereden yasası çıksa ,
ZATEN ALMANYADA HERKES BİRBİRİNE VERİYOR O YÜZDEN SORUN YOK , BÖYLE BAŞLIĞA BÖYLE YORUM..
ekonomi süper bir kalem oynattılar oecd de sıra atladık herşeye zam halkın alım gücü düşüyor ama işlerine geldimi oecd şöyle dedi işlerine gelmedimi bunlar üst akıl bizde safız salağız bunları yuttuk evet ülke güllük gülistanlık hatta ülkenin yarıya yakını yeniyılı kutlamak için yurtdışına tatile gitti geriye kalanlarda kayak bölgelerine gidecek o kadarda iyiyiz yani
Bu yasa yeni değilki. sadece hadler yükselmiş buda her yıl yeniden değerleme oranına göre yapılıyor.Gaeteci bunu atlamaması lazım. haber noksan olmuş.
demekki devletimde para kalmamış.
Diğer Haberler