Yenikapı-Halkalı arasına sürücüsüz metro hattı geliyor

Üsküdar-Ümraniye sürücüsüz metro hattı gibi Yenikapı-Halkalı arasına da sürücüsüz metro hattı geliyor.

Yenikapı-Halkalı arasına sürücüsüz metro hattı geliyor

İstanbul'da Üsküdar-Ümraniye sürücüsüz metro hattının ardından Yenikapı-Halkalı metrosu da bu teknolojiye sahip olacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yenikapı ve Kirazlı arasında çalışan M1B hattının Halkalı'ya uzatılması çalışmalarında sona geliniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar-Ümraniye sürücüsüz metro hattı gibi Yenikapı-Halkalı arasındaki metronun sürücüsüz olması için çalışmalarını sürdürüyor.

13 istasyonu bulunan Kirazlı-Yenikapı metrosu Halkalı'ya uzatılınca 8 durak daha eklenecek. Metronun toplam hat uzunluğu 24 kilometreye ulaşacak. Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmece-Halkalı metro hattı güzergahı Barbaros, Malazgirt, Mimar Sinan Caddesi, Fatih, Halkalı Merkez, Hastane, Yarımburgaz, Halkalı istasyonlarından oluşacak.

Metronun Halkalı'ya uzatılmasıyla mevcut Kirazlı-Yenikapı hattı rehabilite edilerek teknolojik hale getirilecek. Mevcut hatta kullanılan tren setleri yerine insansız sürüş kabiliyetine sahip 272 vagona sahip 45 tren seti alınacak. Yeni hattaki trenler birbirlerine körüklerle bağlı altılı vagonlar halinde çalışacak.

Bir merkezden ve sürücüsüz olarak kontrol edilebilen tren setleri saatte 90 kilometre hız yapabilecek, kendi kendine park alanına gidebilecek. Tren setlerinde cep telefonları için şarj üniteleri de yer alacak.

Gelecek yıl hizmete alınması planlanan hat ile Halkalı ile Bağcılar Kirazlı arası 14 dakikaya inecek. Halkalı-Yenikapı hattında ulaşım 39 dakika olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Ak partinin yaptıklarına chp nin hayali yetmez
Ümraniye metrosu gibi 8 sene sürer artık daha hala hattın yarısı açılmadı bilginize.
yaşım 68 akp gelene kadar hep rusyadaki avrupadaki metroları dinledim eski hükümetler ulan 1 km metro yapın belki arkası gelirdi akp geldi her yere metro yaptı bide *** ne yaptı diyor benim için şu metro bile akp ye oy vermeye değer
helal CeHaPe!! cehape mi yaptı bunu, yoksa hala hayal etmekle mi meşguller. Onlar hayal ederken AKPARTİ bir çok şeyi hayata geçirdi bile. Sonrada "vallahi benim aklıma gelmişti- radyonun resimlisidir bu" diyecekler yine vah vah vah.
yahu maceraya ne gerek var bi tane akpli makinist çalıştırmamak için değer mi sürücüsüz tren kullanmaya
Beykoz belediye baskani hic çalışmıyor (ak partili, nasil secilmisse artik) otobüsler de sürünüyoruz ya. onlarin metrobüsü var bizim otobüs seferleri bile adam akilli degil. biri su beykoza el atsin yeter ya!
İLK ANKARAYI DEVREYE ANKARADA CHP BAŞLATTI BİLMEYENLERE METRO TEMELİNİ 1978 YILINDA ALİ DİNÇER CHP TEMEL ATTI FAKAT MADDİ DESTEK BULAMADI BİLMEYENLERE ANAPTAN ALTINSOY ATTI TEMELİ KARAYALÇIN %90 TAMAMLADI BİRİLERİDE GELDİ BEN YAPTIM ETTİM ** YAPTI 15 SENEDE KEÇİÖREN SİNCAN YAŞAMKENT METROSUNA GİRİŞTİ AĞZINA YÜZÜNE BULAŞTIRDI ULAŞTIRMA BAKANLIĞI TAMAMLADI DÜN YAĞMURDA KEÇİÖREN METROSUNU YAĞMUR SULARI BASTI İ.M GÖKÇEKİN YAPACAĞI BUKADAR OLUR BİLMEYENLER ÖĞRENSİN AKP ANCAK ATAR %50 ÇALIŞACAK KÖPRÜYÜ %80 TAAHHÜT VERİR FATURA HALKA KESİLİR HASTANE YAPTIRIR %70 DOLULUK ORANI KESİN DER
@06yaman kendi yalanına kendin inan
Şu E5i cift katli yol yapsanız beylikdüzüne kadar birde şu metrobüs rezaletini metroya çevirseniz istanbulun trafigi rahatlar
Diğer Haberler