Yıl sonunda dolar ne kadar olur? Merkez Bankası açıkladı

Merkez Bankası beklenti anketinde cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 16,45 oldu Yıl sonu dolar/TL beklentisi 6,18 oldu.

 Yıl sonunda dolar ne kadar olur? Merkez Bankası açıkladı

TCMB, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 75 katılımcı tarafından yanıtlanan 2019 yılı Ocak ayı beklenti anketi sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, ocak ayı için TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1,56 iken, bu anket döneminde yüzde 1,16'ya geriledi.

TÜFE beklentisi şubatta da yüzde 0,98'den yüzde 0,94'e düşerken, mart ayı için yüzde 1,03 olarak gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre cari yıl sonu TÜFE beklentisi ise yüzde 16,45 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 16,46 iken, bu anket döneminde yüzde 15,91'e geriledi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 12,43'ten yüzde 12'ye düştü.
Yıl sonu dolar tahmini 6.18

Öte yandan katılımcıların 2019 yıl sonu dolar/TL beklentisi bu anket döneminde 6,18 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 6,25 TL iken, bu anket döneminde 6,30 TL olarak gerçekleşti.

GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1,5 iken, bu anket döneminde yüzde 1,4'e geriledi. 2020 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
Vatandaşın ve göstergelerin tahmini ise 1 Nisandan itibaren uçuşa geçmesi, yıl sonunda ise 9 TL civarını zorlaması. yazın bir yere. Özür dilemeye hazırım....
Akpliler, nolur dolar bozdurun ya fa dua edin ne olur, iyice düşsün, sonra ben alırım. Doların düşmesi işlerine gelmez, tek sıcak para girişi ihracattan, düşerse borç azalır ama sıcak para girişi de azalır ve bizim ülkemiz için önemli olan sıcak para girişi. Öyle karşılıksız para basmayla olmuyor bu işler, özelleştirme ile de, alıp tüketen ülke olmakla da bitmiyor. Akpliler sağolsun, bol bol dua ediyorum her bir oy verenine kadar. Dolar konusunda ciddiyim, dua edin ucuzlasında biraz alalım. Nasıl olsa bu ülkede dolar alanın kasası dolar.
@dogrucu35 nisandan itibaren ülkemize huzur gelecektir bu sebeple tahminim dolar 3,5 tl civarında olur
@dogan_cem_1987 şakacı seni :D
Biz düşer diye bekliyoruz ama merkez bankası bile umutsuz halimize bak
Ne düşmesi be kardeş bu yine iyimser bir tahmin. Çok daha fazla yükselmesi daha olası bir durum.
bütün ekonomistler 7 10 arası diyor secimden sonra imf gidilmez ise
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler