Yok artık öyle her yere bakkal açmak!

250 milyar dolarlık perakende pazarı zapturapt altına alınacak.

Yok artık öyle her yere bakkal açmak!

İsteyen istediği yerde AVM, berber, bakkal açamayacak. Perakende ticaretin Anayasası yazılacak. AVM’ler karşısında korumasız kalan küçük esnaf ve sanatkar, tek elden alım yapacak; üreticinin parası zamanında ödenecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yıllardır yılan hikayesine dönen ve ilk kez perakende ticaretin kurallarını yazacak yasa hazırlığında sona geldi. Daha önce hazırlanan taslak ve tasarıları bir kenara bırakan bakanlık, taslağı sil baştan yeniledi.

İşte taslaktan dikkat çeken başlıklar:
İSTEYEN İSTEDİĞİ YERE AVM YAPAMAYACAK

Taslağa göre il bazında stratejik ticari planlar hazırlanacak. Bu planları hazırlayan komisyon içinde yerel yönetimler, esnaf ve sanatkar odaları, ticaret ve sanayi odaları ile üniversiteler olacak. Bu komisyon, hazırlayacağı planlarda cadde cadde, sokak sokak nerede, hangi mesafede kaç tane AVM, bakkal, berber, kuru temizlemeci açılabileceğini belirleyecek. Böylece üç ayda batan bakkal, berber olmayacağı gibi, rastgele açılan AVM’ler nedeniyle de esnaf zarara uğramayacak.

Planlara uymak ‘zorunlu’ değil; gönüllü olacak. Ancak bu plana uymayan hiçbir devlet teşviğinden ve desteğinden yararlanamayacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Bu planlarda, ticaret bölgeleri tespit edilecek, bu bölgeler ile sokak, cadde, mahalle ve ilçe bazında azami fayda sağlayacak perakende işletmelerin sayısı ve konusu belirlenecek. Böylelikle, perakende işletmelerin kuruluş yeri için adeta ‘ücretsiz bir fizibilite imkânı’ sunulacak. Bu işletmelerin yanlış yer seçimi sebebiyle kapanmalarının ve muhtemel kaynak israfının önüne geçilmiş olacak” dedi.

İŞYERİ İZNİ TEK KAPIDAN…

Taslağın yasalaşması halinde işyeri açılış iznini belediye ve il özel idareleri değil; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulacak birim verecek. Bunun için elektronik ortamda Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak. Tek kapı sistemiyle işletme kurmak isteyenler, kapı kapı dolaşmak yerine, tek bir sistem üzerinden başvuru yapacak. Bürokrasi azalacak, işyeri açılış süreci kısalacak.

ESNAF ALIM GÜCÜNÜ KULLANACAK
AVM İLE REKABET EDECEK

Bakanlığın gözetiminde, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları, tedarik ve dağıtım şirketleri kurabilecek. Yani 81 il genelinde küçük bakkallar, berberler için TESK bünyesinde kurulacak tedarik ve dağıtım şirkete, ‘tek bir alıcı’ olarak firmaların karşısına oturacak. AVM’lerdeki büyük perakendeciler gibi düşük fiyat, kampanyalı ürün talebinde bulunabilecek. Böylece vatandaş bebek bezi, şampuan, deterjan kampanyalarını sadece AVM içi marketlerde değil; sokak arasındaki küçük bakkalında da bulabilecek. Bakkal da kazanacak vatandaş da…

RASTGELE KAMPANYAYA SON!
İNDİRİMLER, İNTERNETTE OLACAK

İndirimli ve promosyonlu satış kampanyalarının özellikle süresine ilişkin esaslar belirlenerek, bunlar disiplin altına alınacak. Bakan Yazıcı, “Böylelikle, haksız ticari uygulamaların önüne geçilecek ve tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi sağlanacak.
Tüketiciler, kampanyalı satışları PERBİS veya işletmelerin internet sayfası üzerinden güncel olarak takip edebilecek” dedi.
RAF PARASI, KAMPANYA PARASI OLMAYACAK

Büyük perakendecilerin, küçük üreticilere ürünlerini satma karşılığı yaptıkları dayatmalar da son bulacak. Öyle ki büyük marketlerin, ‘raf parası’, ‘kampanya parası’ diyerek küçük üreticiyi bunaltmaları, 6 ayı aşan ödeme süreleri önlenecek. Yasa ile üretici ve tedarikçiden, perakendecilerin hangi ücretleri talep edebileceği kurala bağlanacak. Yine ücret ödemeleri 60 günü geçemeyecek. Bu süre üretim tarihinden itibaren otuz gün içinde bozulabilen gıda ürünleri ile temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde 20 günü geçemeyecek.

Perakende işletmelerin üretici ve tedarikçilerden temin ederek işyerinde kendi ad veya markasıyla sattığı ürünlerin ambalajında, üretici ve tedarikçinin markasına, tanınırlığını artıracak şekilde yer verilecek.
YORGANCI , KUNDURACI AVM’DE OLACAK

Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin alışveriş merkezlerinde faaliyet gösterebilmelerine olanak sağlanacak. Ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılmasını teminen bu meslek erbabının alışveriş merkezlerinde faaliyet göstermeleri mümkün hale gelecek. "SÜPER, MÜKEMMEL"

Türkiye Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, taslağı 'süper', 'mükemmel' sözleriyle değerlendirirken, "Önemli olan bu işin çerçevesi. Eksiklikleri varsa da düzeltilir. Şimdiye kadar kimsenin el atamadığı bir piyasanın, 250 milyar dolarlık perakende sektörünün, ilk kez anayasası yazılıyor. Umarız yasalaşır" dedi. Palandöken, taslağın yasalaşması halinde parası olan herkesin AVM açamayacağını, tüketiciyi yanıltıcı reklamlar yapamayacağını, küçük esnafı yok edecek uygulamalara girişemeyeceğini vurguladı.

"İLKE VE KURALLARI BELİRLEDİK"

Bakan Yazıcı, 2000’li yılların başından itibaren hızlı bir gelişim seyri izleyen perakende sektöründe alışveriş merkezi, büyük mağaza ve zincir mağaza sayılarındaki artışın bir yanda ülke ekonomisine ciddi katkı sağlarken, bir yandan da bazı ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlar yarattığına dikkat çekti. İşletmelerin açılışında standardı bulunmayan karmaşık işlemler, ödeme süreleri ve markalaşmada karşılaşılan sıkıntılar ile haksız ticari uygulamaların bu sorunların başında geldiğini belirten Yazıcı, "Yaşanan bu süreç, perakende sektöründeki esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile küçük ölçekli ticari işletmeler için pazar kaybı ve piyasada tutunma sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Serbest piyasa ve rekabet ilkelerinden vazgeçmeden ve tüketici tercihleri de gözetilerek, yaşanan bu sorunların giderilmesini ve perakende işletmelerin dengeli bir şekilde büyümesini ve gelişmesini teminen bu Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağını hazırladık" dedi.

Taslağın yeni bir bakış açısıyla hazırlandığını vurgulayan Yazıcı, organize perakendeciler olarak nitelendirilen alışveriş merkezi, büyük mağaza ve zincir mağazaların yanı sıra, geleneksel perakendeciler olarak tabir edilen esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile diğer ticari işletmelerin yer aldığı bu sektöre ilişkin temel ilke ve kuralları düzenlediklerini anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 50 yorum
oy zamanı mı aklınıza geldi kücük esnaf bittikten sonra ancak kendi marketleriniz acarsiniz kücük esnaf bitti kına yakın...
bime, a101 e de kural belirlediniz mi?
şimdimi akılınza geldı arkadaslarında dedıgı gıbı 60 000 nufuslu ılcemızde 19 tane buyuk market var bimin 3 tane subesı a 101 3 tane adamlar gıdadan harıc satmadıkları bı bok kaldı bokuda satarlarsa milleti sıcmaya marketlerıne sagırırlar herhalde lanet olsun bole tıcaretede bende esnafım her gelen sene zehır oluyo banada
Benim gibi emekli olunca görürsün.Verdikleri 3 kuruş parayla nasıl geçinecen?
AVM açacak yer kaldımı ki bu ülkede? En küçük kasabada köyde bile, sayısız BİM, ŞOK, A101..... yeterince var zaten. Açılanlar ne olacak peki? Kapatın diyemezler. Küçük esnafların çoğu işlerini bıraktı zaten. Yorulmasınlar boşuna bakanlarımız. Yazık şimdi gecelere kadar çalışacaklar ya..... Yeni yasa hazırlayacaklar....
GÜNAYDIN ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ. HER YER AVM DOLDU KÜÇÜK ESNAF YOK OLDU.ŞİMDİ DE YOK OLAN ESNAFI KORUYACAKLAR
bakkal açamayacaksınız tabiii.çünkü işbilir ustalık dönemini yaşayan sayın başbakanımız marketler zinciri patronu da oldu.101 başta olmak üzere bim,şok,carrefursaa ,furpa.vs kimin eline geçti sanıyosunuz.bu yüzdendir her mahalleye bakkal açıp muhteremin kar oranını düşüremezsiniz.eğer doğruysa çok rezil bir ülkede yaşıyoruz.yazıklar olsun.
Kardeşim bilerek yorum yaparsan sevinirim. Şok ve furpa nın kesinlikle hükümetle alakası yok. Çamur atmayla olmaz bu işler!
0.yasakşehir arkadaş ŞOK marketler zincirini kim satın aldı biliyomusun araştır ve gör. DİAsayıda yıldız holding. kim mi bu yıldız holding ÜLKER desem yeter mi?
bu işler den kar eden hep yandaş çevre olacak merak etmeyin.
bu AVM yasası için geçmiş olsun diyorum tavşan dağı aştı sen tüfek patlatıyorsun
Atı alan Üsküdar'ı geçti zaten. Her isteyen avm açamayacakmış, peh!
mevcut açılmış avm lerı koruma ve rekabet oluşumu engelleme oparasyonu küçük esnafı korumak içınmiş çok komık atı alan üsküdarı geçeli çok oldu
Milleti esnaflığa özendirin.Bağ-kur'dan emekli olduklarında,en çok prim ödemelerine rağmen en düşük ücretle mükafatlandırın.
millette para kalmadi merak etmeyin kimse birsey acamaz suan
YILLARDIR BU MASALARI DİNLETTİNİZ SİZİN GİBİ SİYASETCİLERİN SAYESİNDE KÜÇÜK ESNAF KAN AĞLIYOR ŞEHİR MERKEZLERİNDE HERGÜN AVM LER AÇILIYOR ZATEN BAŞBAKAN DEMİŞTİ BAKKALARIN ŞANSI YOK DİYE SENDE LAF OLSUN DİYE KONUŞMA ASLINDA SİZLER ZAVALLISINIZ BAŞBAKAN AYRI SİZ AYRI KONUŞUYOSUNUZ
iktidarın umurunda olmayan en önemli nokta esnafın sorunları ve sıkıntılarıdır.esnaf diye bir şey kalmazsa zaten işlerine geliyor.işçi ve memura tanınan haklar ne zaman esnaf olan vatandaşlar içinde düşünülürse işte ozaman bu ülkede adalet var denilebilir.bu arada işçi ve memur olan insanımızın durumları çok iyi olduğunu söylemiyorum.işini kaybetiyorsun ailece aç kalıyorsun kimsenin umurunda bile değil,bağkurunu ödeyemediğin zaman hastlıktan ölürsün kimsenin umurunda değil,göstermelik esnaf odaları ve rant yarışına dönüşmüş esnaf sanatkarlar kop.vede ticaret odalarından bahsetmiuorum bile.....
ANDIMIZI kaldıRacagınıza pekakanın ÖNÜNDEN önce BAŞINIZI kaldırın !!!
bunlar bugüne kadar attığı her işi eline yüzüne bulaştırdı.eminimki bu işte fasafisoyla bitecektir.kimse ümitlenmesin.halkın menfaatine hiçbirşey yapılmayacaktır.
yav yok .kanun bimlerin kazancını korumak icin.
tabii büzükdeşlerin heryere market açtı bundan sonra kimse açmasın diye kanun çıkarırısın
neden çabuk çabuk akp yanlısı avm lerin açıldığını şimdi anladık artık bundan sonra başka yok bu işide sadece biz yaparızz diyorlarrr
vatan haini Suriyeliler bile bakkal dükkan aç ilk onları kapaksın lar
vahhhhhhhhhhhhhhhhh gözümüz aydın artık her yerde aveme açılamayacak vay anasını gözlerime inanamadım yazıyı okuyunca ne güzel dalga geçiyorlar küçük esnafla aveme orta ölçekli market açılacak yer kalmadı her taraf avm şimdiki iktidar ilk seçimde şehir içinde büyük ölçekte marketler açtırmıyacaktı hatta açılanları şehir dışına taşttıracaktı ama daha çok açtırdı tersini yaptı şimdide dalga geçiyorlar dalga geçin geçin allah sizin belanızı verecekkkkkkkkkkkk
bosuna kendınızı rezıl etmeyın zengın her zaman ısını yurutur ben erzurumda öyle gördüm akp dedık oy verdık dadaskent te oturuyorum bu semtte 2 kat ımar vardı sımdı parası olan borusunu ottürüyor 5 kat 4 kat beledıye uyuyor catı katı yapıyorum dıye herıf daıre yapıyor adamlar aynen su kelımeyı kullanıyor para oldumu hersey olur gerısı sıze kalmıs
Esnaf Çiftçi Fındık Çay Tütün Pancar Şeker Kamışı Afyon Ayçiçek Büyükbaş Küçükbaş Hayvan Tavuk Kaz Balık Üreticisi Asgari Ücretli Memur İşçi Emekli Sözleşmeli Alevi Kürdü Allahu Ekber Allahu Ekber La İlahe İlallah Allahu Ekber Allahu Ekber La İlahe İllallah Allahu Ekber Allahu Ekber La İlahe İlallah Allahu Ekber Allahu Ekber La İlahe İllallah Allahu Ekber Allahu Ekber La İlahe İlallah Allahu Ekber Allahu Ekber La İlahe İllallah Ya Allah Bismillah diye Kurban edip Kızılay Kan Merkezine bağışlamıştın Rahmetlilerin oyunamı ihtiyacın oldu Alışkınsın ölüye Fatiha bile okumadan Oy kullandırmaya…
AVM'LERİN AÇILMADIĞI SOKAK BİLE KALMADI, KÜÇÜK ESNAF ZATEN ÖLDÜ. ÇIKACAK DÜZENLEME SADECE GÖZ BOYAMA OLUR. BUNUN ADINA RİYAKARLIK DENİR.
akp bu ülkeye çağ atlattı diyoruz..anlamıyorlar...
bakkal açmak yasak avm açmak serbest
KÜÇÜK İŞLETMELER BİTTİ KALAN SAĞLAR BİZİMDİR AMA SAVAŞI KAZANDIRAN KOMUTAN DEĞİL CEPHANEYİ GÖTÜREN ERDİR HERKES KOMUTAN OLURSA CEPHANEYİ KİM TAŞICAK BİLEMİYORUM ORTADA ESNAF KALMASIN AMAÇ BUYSA AZ KALDI ODA OLCAK
ZENGİNE BATACAĞI İÇİN AYNI MARKET YASASI GİBİ SÜRÜNÜR DURUR BUDA SEÇİM ZAMANI YAKLAŞIYOR YA ESNAFA ŞİRİN GÖRÜNME ÇABALARI
Yenimi aklınıza geldi.. küçük esnaf zaten bitti! adım başı bim, adım başı a101, adım başı hakmar. şimdi bunlara ülker firması ekleniyor bunlar böyle sürü gibi geldikçe küçük esnaf mı kaldı. madem böyle bir düşünceniz var bundan sonra açtırmayın bundan öncekileride kapattırın
HEPSİ KÜRESEL SERMAYEYE KOLAYLIK SAĞLAMAK İÇİN YAPILMIŞ DÜZENLEMELER TAŞERON AKEPE ONLARIN DEDİĞİNİ MECBUREN YAPCAK YOKSA İNDİRİRLER AŞAĞI
'''ZAPTURAPT'' kelimenin büyüklüğüne bakın. ZAPT-U- RAPT sevsinler bu zart zurt edenleri.Tabii bakkal,kasap,manav,esnaf ortadan kalksın ki AVM ler yabancılar daha çok milletin kanını emsin.Kazıklasın.Yıllardır başkanlıktan inmeyen BENDEVİ YALANDÖKEN bu işlere ne diyor acep.
iş işten geçti mevcutlar alınmadıkça eskilere yarar
KÜÇÜK ESNAFMI KALDI..
acan actı zaten bu gunmü düşündünüz her taraf doldu zaten
gözden kaçan en önemli konuyu dile getireyim de birileri farkeder umarım. perakende market sisteminde bundan 5 yıl öncesine kadar GIDA MARKETLERİ vardı. birde Gıda dışı marketler var (ucuzluk pazarları, Tahtakale pazarları vs.) Artık ulusal marketler BİB ve A gibi marketler her sokak arasında yer almış durumda ve Gıda Dışı Marketlerin ürünlerini de satmaktalar. Bende haliyle Gıda Dışı Market Sahibi olarak bu sıkıntımı dile getirme ihtiyacı duyuyorum. Perakende marketçiliği iki gruba ayırmalılar. gıda marketleri ve gıda dışı marketler diye. Asıl korunmaya ihtiyacı olan benim gibi marketlerdir.
esnaf ölmeye korkuyor vergi borçları, çocuklarına kalacak diye.günaydın kanun koyucular yaşarken öldürdünüz.
her yer avm,süpermarket olduktan sonra yasa çıkarın küçüf esnafı koruyun ...
bu ülkede yapılan iyi şeyleri hazmedemeyen ne kadar dalkavuk hamam oğlanı varsa yorum yapmış bir kerede yapılan bir şeyi takdir edin i... sürüsü gibi toplanıp muhalefet etmeyin...
fark yaratacak kendinizi ortaya koyabileceğiniz bir iş yapın
KURALLAR BELİRLENMİŞ, S.T.K. İLE VATANDAŞIN FİKRİ ALINDI MI ACABA YOKSA akape'li 3 - 5 KİŞİ BİR ARAYA GELİP Mİ HAZIRLANDI İLKE KURALLAR. DÜZGÜN HALK YARARINA OLAN KURALLARLA OLUŞTURULUYORSA GÜZEL BİR OLGU. akape ZİHNİYETİYLE HAZIRLANMIŞSA KALSIN ESKİSİ DAHA İYİ.
Diğer Haberler