'Yumurtada yılın en yüksek fiyatı' üreticiyi sevindirdi

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, yumurtada üretici fiyatlarının yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, "Şu anda yumurtanın üreticiden çıkışı 32 kuruş seviyelerinde, ben bunun 35 kuruşa kadar yükseleceğini tahmin ediyorum." dedi.

'Yumurtada yılın en yüksek fiyatı' üreticiyi sevindirdi

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı da olan Kula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yumurta üreticilerinin bu yılın Kasım ayına kadar düşük seyreden yumurta fiyatları nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Yumurta fiyatlarındaki artışın üreticinin varlığını sürdürebilmesi için önemli olduğunu dile getiren Kula, "(Türkiye'yi doyuran il) olarak nitelendirilen Balıkesir, yumurta üretiminde de ilk sıralarda yer alıyor. Üreticiler yıl içinde fiyatın çok düşük olması nedeniyle zor dönemler geçirdi. Fiyatlar şu anda üreticinin kendini devam ettirmesi için gerekli noktalara geldi." diye konuştu.

Kula, yumurta fiyatlarında, ithal yem nedeniyle döviz kurundaki artışların etkili olduğuna işaret ederek, "Ben bir miktar daha yükseleceği kanaatindeyim. Bu fiyatların 2018'in mayıs ayına kadar gideceğini tahmin ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Fiyatların eski seviyelerinde kalması halinde sektördeki büyük firmaların kapanabileceğini ifade eden Kula, üreticinin bu fiyat artışıyla toparlanmaya çalıştığını söyledi.

Kula, yumurtada üretici fiyatlarının yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Üretici zor günler geçirdi 1,5 ay öncesine kadar. Neredeyse batma noktasına, iflas etme noktasına gelmişti. Fiyatların yükselmesiyle şu an yaralarını sarıyor. Fiyatların artması üreticilerin yüzünü güldürdü. Şu anda yumurtanın üreticiden çıkışı 32 kuruş seviyelerinde. Ben bunun 35 kuruşa kadar yükseleceğini tahmin ediyorum."

Fiyat artışının tüketiciye kolide en fazla 1 lira olarak yansıyacağını belirten Kula, yumurtanın halen en ucuz protein kaynağı olduğuna işaret etti.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Bİ SİZ EKSİKTİNİZ HALKIN SIRTINA BİNMEYEN BU ÜLKENİN HALKI SAHİPSİZ OLDUĞU İÇİN ÖNÜNE GELEN HALKA SULANIYO TARIM ÜLKESİ OLAN Bİ YERDE MARKETE GİDİP MEYVE SEBZE FİYATINA Bİ BAKIN 3 LE 7-8 ARASINDA DEĞİŞEN FİYATLAR GÖRECEKSİNİZ YA BURASI HER ŞEYİN YETİŞTİĞİ Bİ YER DEĞİLDE RUSYA GİBİ Bİ YER OLSAYDI HER HALDE EN UCUZ ŞEY 10 TL OLUR 30- 40 TL YE KADAR GİDERDİ.
Üretici sevindi peki ya tüketici ne olacak herşeye zam yeter be !!!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler