Zamlı temmuz zamları için 3 tahmin: Emeklilere en az 2.067 lira

12 milyon emeklinin gözü açıklanacak o rakamda. Temmuz zammı için 3 farklı tahmin ortaya atılırken; en düşük maaş 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda bin 600 lirayı, memur emeklilerinde 2 bin lirayı aşacak.

Zamlı temmuz zamları için 3 tahmin: Emeklilere en az 2.067 lira

Yaklaşık 12 milyon emekli, Temmuz zammını merakla bekliyor. Zam oranında bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon belirleyici olacak. Uzmanlar, ilk 6 aylık enflasyon için, dolayısıyla da SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Temmuz zammı için yüzde 4, yüzde 4.5 ve yüzde 5 olmak üzere 3 farklı tahminde bulunuyor.

Yüzde 4'lük enflasyon tahmini tutarsa, memur emeklileri enflasyon farkı alamayacak. Enflasyon yüzde 4.5 çıkarsa, memur emeklilerine yüzde 0.5 fark çıkacak. Bu durumda Temmuz zammı yüzde 4'e yükselecek. Enflasyonun yüzde 5 çıkması halinde ise memur emeklilerine yüzde 1'lik enflasyon farkı oluşacak. Bu tahmin gerçekleşirse, yüzde 3.5'lik Temmuz zammı, yüzde 4.5'e ulaşacak. TAKVİM, uzmanların tahminlerine göre taban maaşları da hesapladı. Zamm oranı yüzde 4 çıkarsa en düşük emekli maaşı; esnaf Bağ- Kur'lularda bin 461, tarım Bağ- Kur'lularda bin 28, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 632, sonra emekli olan SSK'lılarda 973,02 liraya yükselecek. Zam yüzde 4.5 olursa da taban emekli maaşı; esnafta bin 468, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 640, 2000 sonrası emekli olan SSK'lılarda 977,70 liraya çıkacak. Zam yüzde 5 olarak gerçekleşirse en düşük emekli maaşı; esnafta bin 475, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 648, 2000 sonrası emekli SSK'lılarda 982,38 liraya ulaşacak. Memur emeklilerinde maaş, zam yüzde 4 olursa 2 bin 57 liraya, yüzde 4.5 olursa da 2 bin 67 liraya çıkacak.

EŞİT MAAŞ İSTİYORUZ

Emeklilerden 'eşit maaş' çağrısı geldi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, maaşlarının 2000'den önce emekli olanların altında kaldığını belirterek, bu durumun düzeltilmesini istiyor. Aylık bağlama oranlarındaki azalma nedeniyle yeni emekli aylıklarının düşük kaldığını belirten emekliler, "Bu durum düzeltilmeli. 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda en düşük maaş bin 500 lira seviyelerinde. Yeni emeklilerde ise maaşlar 988 liradan başlıyor. Aynı şartlarda emekli olanlar arasındaki maaş farkı olmamalı" diyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 73 yorum
insanları günlerdir boş yee umutlandırıyorsunuz.
@ufuk5781 Hükümetle bir olmuş medyada bizimle kafa buluyor. Şimdilik kaderimiz buymuş katlanıyoruz. 2019'dan sonra Allah elbet bir yol gösterecektir garipler mutlaka gülecektir.
25 yıl Bağkur primi ödedim, 1.572 Tl. emekli maaşı alıyorum. Yani açlık sınırının altında.
@sinan_seviner_1961 onu ödeyeceğine birikim hesabına yatırsan daha çok kazanırdın :)
babamda öyle ödedi 930 lira alıyor
7 ay önce emekli oldum esnaf bağkurdan 883 maaş bağlandı 50 lira zam geldi ocakta 933 oldu
@sinan_seviner_1961 en düşük seviyeden yatırırsan en düşük maaşı alırsın bağ-kur işyeri sahibi demek gider az olsun diye düşün yaşlandın mı aldığın para o kadar olur
AY MART TEMMUZ AYINA DAHA 4 AY VAR MEMURUN VE MEMUR EMEKLİLERİNİN MAAŞ ZAMMI KONUŞULMAYA BAŞLADI BU BİR KAMUOYU YANILTILMASIDIR. MYNET BU HABAERİ HEMEN GERİ ÇEKMELİDİR. KAMU İŞÇİSİ %12 ZAM +3000 TL'NİN ALTINDA OLANLARA 90 TL VE YILDA 2 İKRAMİYE 56 YEVMİYE VE 500+250 DENGE TAZMİNATI ALIRKEN MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN ENFLASYON ZAMMINI HER GÜN HABER YAPILIYOR.... YAZIK Kİ NE YAZIK 2500 TL MAAŞ ALAN MEMUR VAR... TUTUP ORTALAMA MEMUR MAAŞINDAN HABER YAPILIYOR BU ÜLKEDE ENDÜŞÜK MAAŞ ALAN MEMURDA BU ÜLKEDE YAŞIYOR VATANA MİLLETE HAYIRLI EVLAT YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR...
@sagrin Sizin dediğiniz gözü bağlı bir kişinin tahmin yürütmesi gibi bir durum sadece. Memurun ' da 6000 tl alanı var işçinin de memurun 500 tl alanı da var işçinin de olayı başka saçma sapan boyutlara çekip acıtasyon senaryosu yazmayın boşuna. Buradaki olay az maaş çok maaş değil aradaki dengesizliği dengeye getirdik diyerek yapılan algı operasyonudur ancak. Bu yazılan saçma habere bakacak olursak fazla sgk pirimi yatıranında maaşı emekli olduğunda normal şartlarda alması gereken ücretin çok altında bağlanıyor. tam gününde keserse kişi prim ödemeyi bu seferde 15 yıl bekliyor para için.
@01sagate aynen katılıyorum. Bir kesim var sürekli iyi olan halini acıtasyon yaparak kullanmaya çalışıyor. İşçi dedikleri kesimde ,ÖZEL KESİM ÇALIŞANI işçi olarak görünen müdürler ve kamu işçileri. Onların maaşları 2 bin üzeri doğru. Ama ASIL İŞÇİ mağazaların sırtına yük bindirdiği tezgahtari, depocu, reyonculardır (MAAŞI 1600TL+290TL YEMEK, YOL YOK) . ACITASYON MERAKLISI HALİNDEN MEMNUN OLMAYAN MEMUR ARKADAŞLAR. MEMNUN DEĞİLSENİZ BIRAKIN İŞİNİZİ BİZ İŞÇİLER ÇALIŞIRIZ O ALDIĞINIZ PARALAR BİZİ İHYA EDER. KALKIP İŞÇİ DİYE MÜDÜRLERİ BAZ ALIP BİZ İŞÇİLERİN ÜZERİNDEN GEÇİNMEYİN UTANIN BİRAZ.
@rasimdenir BİZ KENDİMİZİ ÖZEL SEKTÖR İŞÇİLERİ İLE KIYASLAMIYORUZ BURADA BİR DURUN KERKES KENDİ KATAGORİSİNDEN DEĞERLENDİRME YAPSIN OZAMAN ARKADAŞ... SİZ SINAVA GİRİP KAZANIP MEMUR OLDUNUZDA BİZMİ ENGEL OLDUK ÇALIŞ SENİNDE OLUR ALLAHIN İZNİYLE
@01sagate biz ne diyoruz kamu işçisine %12,5 +90 tl+yılda 2,5 maaş ikramiye verilirken ve emekli ikramiyesi 120000 ile 180000 tl olurken memur emeklisinin ikramiyesi neden 60-90 bin aralığında eşit olsun diyoruz... memurun aldığı zam oranı %7,5 bumu denge
SECİM YATIRIMI??????????????????????????????
Ne yazık ki bunların gözünde en iyi emekli ölü emekli. Vicdanlarını kaybetmişler. AB emeklileri koca kışı 3-4 ay herşey dahil bizim 4-5 yıldızlı otellerde geçiriyorlar ve maaşlarının yarısı ceplerine kalıyor. En azı 1500 euro alıyor. 7.000 tl den çok.Otele ayda verdikleri 3000 tl yi bulmaz. Gerisi cepte kalıyor, elektriğe,ısınmaya vs hiç para harcamıyorlar.Bizim emekli acaba tüm maaşı ile 1 hafta kalabilir mi? Sonra da hiç sıkılmadan durumumuz Avrupadan iyi diyebiliyorlar. Kendileri koca ülkeyi sömürüyor ama emekliye çay kaşığı kadarını çok görüyorlar.
bizler aynı şartlarda tatil yapabilecegimiz bir ülke bulsak vize alamayiz. Vizesiz gidilebilecek ülkelerin hepsi açlık sınırının altında yaşayan, hırsızlığın en moda meslek olduğu ülkeler.
ikramiyede neden eşit ikramiye diye sesin çıkmıyor.Memur emeklisi 30 bin tl ikramiye alırken sigortalı işci( Tedaş) 75 bin tl ikramiye alırken niçin sesiniz çıkmıyordu.O nedenle kusura bakma eşit maaş olmaz.Bir zamanlar işci (hizmetli) daire müdüründen daha fazla maaş alıyordu.Sorumluluğu o dairenin müdürü kadar varmıydı.Nalıncı keseri gibi ikide bir eşit maaş deyip durmayın.Biraz vicdanınızın sesini dinleyin.
yaw he he
SADAKAMI ..KALSIN...MİLLETVEKİLLERİNE VERİN..YAZIK ONLARA..
eşit maaş ayrımcılık yok 2000 öncesi 2000 sonrası hayır ikisininde aldığı maaş azda 2000 sonra emekli olanda 2000 öncesi emekli olanın aldığını alırsa biraz kendine gelir elin gavuru emekli maaşıyla ülke ülke gezip tatile çıkıyor bizim emekli ev kirasını ödüyor aldığı maaşla ginede şükür beterin beteri var türkiyede emekli olanda akıl yok acından ölür valla
2000 sonrası emeklilerin intibakları yapılsın kamu denetçilerinin onayladığı bir durum nasıl olur gözardı edilir. aynı süre çalışmış insanlar farklı maaş alıyor.ne yapalım derdimizi anlatmak için.
Ülkemizi ADALET adı geçen parti yönetiyor, her şey ADALET içerisinde yapılıyor, itiraz yok. Seçimler de aklınız nerede bu oylar nasıl alınıyor onu düşüneceksiniz, ondan sonra ağlayacaksınız.
2000 öncesi / 200. sonrası ... me tuhaf bir şey,, dünyanın neresinde var böyle saçma bir şey,, tarihe göre ben emeklilere ayrı muamele yapıyorum,,demek sistemin ve zihniyetin ne kadar paslandığını gösteriyor ...
"AKP, en düşük emekli maaşını 2 bin TL yapacakk!!!" :)) "..ama SSK ve Bağkurlular hariç" :((
EMEKLİ OLUPTA ÇALIŞANLARA KONTROL YADA SINIRLAMA İSTİYORUZ.GENÇLERİN ÖNÜNÜ TIKAMASINLAR.KENDİ ÇOCUKLARI YETMEDİ TORUN DERDİNE DÜŞMÜŞLER.
@berkuygurc hadi gel gecin bakalım 950 tl ye
@berkuygurc Bunun sorumlusu emekli olupta calisanlar degil.istihdam yaratmayan bir tek fabrika acmayan bu iktidardir.
ulan kendi maaşınızı geçiyor ve bir gecede allahsız kitapsızlar 2 sene çalşıyorsun ve hemen emekli oluyorsun maaşınız olmuş 16 000 tl millet vekili emeklilik maaşı 8.756 adaletmi lan bu siz 550 niz insan üstü ırkmısınız ! çobanlar sürüsü iki kelimeyi bir araya getiremeyen millet vekiliyle normal bir vatandaşın arasında neden bu kadar uçurum var millet vekiliği her türkiye cymhuriyeti vatandaşın hakkıdır isteyen olabilir kepinizi önünüze koyunda az bize neler oluyor deyin llah bakıyor size ona göre inşallah yaşarsak 2023 emkliyiz işin tuhafı bide yaş var :)
emekliler beter olsun sürünsünler.bana mı sordunuz emekli olurken olmasaydınız.
@ademtoyan kedı uzanamadığın cığere pıs deme...emeklı olmak buyuk başarı şımdılerde arkadan ğelen yok daha bak..zor ış oldu nıye sgk açığı 312 trılyon olunca şartlar zorşaştı..emeklı olana madalya takılıyor şımdı..
Emeklileri yük olarak gören zihniyet böyle bir şey yapmaz,boşuna umutlanmayın,eliniz tutuyorsa çalışmaya devam?
Eşit emekli maaşı istiyorlarmış başını alırsınız! Daha bunlar iyi günleriniz... bundan 10-15 sene sonra emekli olacakların maaşları bugünkü parayla 500-600 TL olacak. 980 TL'yi bulmuşsunuz daha ne istiyorsunuz? yüzünüze gözünüze dursun... Bakın reis sizin için ne fedakarlıklar yapıyor siz 980 TL'yi az buluyorsunuz.
Bağkur emeklisi hiç bir zaman devlete yük olmamıştır. Şöyleki ben şahsen 25 sene prim ödedim,bütün vergilerimi ödedim.devlete hiç yük olmadığım gibi katkılarda da bulundum.verdikleri para ölmesen de karnın doymuyor.Buna biz kadermi diyeceğiz.Bütün bağkur emeklileri eşit olsun eşit maaş alsın ki barış olsun. çok zor bir konu değil meclis zaten indir kaldırla işi bitiriyor,bu konuya da el atmalarını rica ediyor ve istiyoruz.
EN DUSUK EMEKLI MAASI ASGARI UCRETIN ALTINDA KALMAMALI 988 LIRA MAAS NEDIR YA ALLAH ASKINA ...
AY İNANMIYORUMMM!!!
ne olacak yine 3 verecekler göreceksiniz ekonomimiz büyüyor gelişen ülkeyiz genç ülkeyiz ama 10 yıl önceki zamla aynı alınıyor herseyin fiyatı vergisi artıyor bi tek zamlar şu 3 ü geçemiyor yada 4 neyse
Hiç bu ücret eşitliliğini yukardaki beyler görmüyor herhalde,ssk'den emekli olan bir kişi bin lira alamıyorsa,yazıklar olsun orda oturan beylere, haktan adaletten bahsederler birde,tabi kendilerine geldimi iktidarıyla muhalefetiyle tamamı elini kaldırırlar artışlara hiçbiri itiraz etmez.
Gördük en son OCAK zammında verilenleri neye göre hesaplayıp verdiklerini, VEKİL-BAKAN-BAŞBAKAN-C.BAŞKANI-DANIŞMAN VE KAYYUM olanlara DÜĞÜN KAZANIYLA,yıllarca alınteri ile çalışıp vergisini vermiş,primini ödemiş,işini yaparken hastalıklara yaklanmış DAĞLAR KADAR BAŞI DİK EMEKLİ ye çay kaşığı ile. Eeeee neymiiiş Adamın Kendi Paravanası
insanlarla alay etmıyelım lütfen
% 4...te...%..5 Te onların olsun yazıklar olsun sadece bunu söyluyorum aslında daha agır konuşmak ıstıyorum fakat yıne buyukluk bende kalsın kendıme yakıştırmıyorum hırsızlar ahlaksızlar aç gözluler ama bu emeklılerde azıcık onur azıcık gurur varsa bıraz olsun namus kavramından haberdarlar ıseler sandık önlerıne geldıyınde bu ahlaksızlara gereken dersı verırler yeter artık kemık mı verıyorlar bu ınsanlara kemırsınler dıye artık canımıza tak dedı alsınlar bızıde sılıvrıye maaşda onların olsun
her kesimin düzeltilmeli buna sonuna kadar katılıyorum...ama eşit demeyin... ssk lılar üç ayda bir ikramiyeleri aldı çalışırken...memurların öyle hakkı yoktu...
mart ayında yapılacak bi toplantı vardı ne oldu ses seda yok martın kaçında bayram ikramiyesi vs. neoldu o haberlere.Ben söyliim ne olduğunu sizin yerinize TOPLANTIMI NE TOPLANTISI NE İKRAMİYESİ BİZ ÖYLE BİR HABERMİ YAPTIK HİÇ HATIRLAMIYORUZ.
isteyin kardeşim isteyin iktidarda kalabilmek için her şeyi yaparlar bunlar olmayacak işler bile olur
emekli olup da resmi olarak çalışmaya devam eden ve destekleme primini karşılıksız ödeyen emeklilerin hakkı yaniyor,bu tür vatandaşa ödül verilmeli maaşlarına daha çık zam gelmeli
ÖNCE VERGİ DİLİMİ ADALETSİZLİĞİ GİDİLMELİ.BU ZAMLAR HAVA CİVADAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL.ZATEN ENFLASYON HEP DEVLETE GÖRE RAKAM BELİRLİYOR. AYRICA,MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ DİNİ BAYRAMLARDA İKRAMİYE ALMALI.
NE VAR NE DEMİŞLER YÜZDE 4 BU NE .....DALGA GEÇİN SİZ HALA DALGA....HANİ EKONOMİ İİİ MİŞ..NERDE GÖREN DUYAN VARMI......SESİMİZİ DUYAN VARMI....
iyi günlerde harcasınlar
2000 sonrası emeklilere yapılan haksıklık bir an evvel düzeltilmeli intibak yapılmalı bağkurda yaşını ve sgk süresini doldurmuş ama işyerini kapatmış- kapatmak zorunda kalmış- esnafa geriye borçlanma hakkı verilmeli aksi halde bu insanlar nasıl geçinecek.
Kendileri bir yağda bir eli balda yaşiyor emeklilerede seçimden önce nabza şerbet olsun diya böyle balon heberler yapıyorlar inanmayın balon balon.
Daha durun siz daha böyle giderse emekli maaşınız 500 tl inecek asgari geçim demek asgari ücretli seviyesi demek bunlar da 800-900-1000 TL emekli maaşını veriyor bumu asgari geçim demek yazıklar olsun size bundan sonra oy alırsınız ha geçti o günler seçim bir gelsin %45 değil %23 alırsanız hiç şaşırmayın ne oy var nede dua var sizlere
herkez bi farkli aliyor askari ucret neyse en dusuk emekli maasi odur su yildan once bundan sonra nedir ya sgk emeklisiy endusuk askari ucret bitti gitti
askerlik düşecek gibi oldu bu da sürekli zam haberi dolar 3,89 olmuş euro 4,80 önceden olsa kriz var denir hükümeti istifaya zorlarlardı şimdi hiç ses yok ne güzel AKP çalsın da vatandaşı kim düdüklerse düdüklesin
ne kadar çok haber ,o kadar çok soğuk çene suyu.
işiniz güçünüz YALANNNN
Diğer Haberler