Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi faiz oranlarını indirdi

Ziraat Bankası'nın ardından Halkbank ve Şekerbank da konut konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98'e indirdi. Bu faiz oranı, Ziraat Bankası'nda 11 Mayıs'tan itibaren, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde ve 10 yıla kadar olan vadelerde geçerli olacak. İndirim sonrasında 120 ay vadeli 200 bin lira kredi alımında aylık taksit 3 bin 300 lira yerine 2 bin 841 lira olacak.

Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi faiz oranlarını indirdi

Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde bankaların konut sektörünü canlandırmak için kampanya başlatacağını açıklamasının ardından ilk hamle Ziraat Bankası'ndan geldi.

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98'e indirdi. Bankadan yapılan açıklamaya göre, yüzde 0,98'lik konut kredisi faiz oranı; 11 Mayıs'tan itibaren, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde ve 10 yıla kadar olan vadelerde geçerli olacak.

İlk faiz indirimini yapan Ziraat Bankası'nın ardından Halkbank ve Şekerbank da konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98'e çekti.

Bankadan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Konut sektörü, doğrudan ve dolaylı olarak etkileme potansiyeline sahip olduğu birçok alt sektör ve ekonomiye sağladığı katma değerle ülkemiz için önemli sektörlerden biri olagelmiştir. Bu çerçevede, Bankamız gerek konutların üretim aşamasında yapı firmalarına kurumsal kredi, gerekse konutların satışında da alımların finansmanında finansal çözümler sunmaya devam etmektedir.

Hem geleneksel bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi, hem de sosyal bir ihtiyacı karşılıyor olması nedeniyle "konut", tüketicilerin kredi taleplerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Ziraat Bankası, müşterilerinin konut kredisi taleplerini, uygun faiz oranları, etkinliğini daha da artırmakta olduğu hızlı ve kolay değerlendirme süreçleri, her kesime uygun koşullarda sunulan geniş ürün yelpazesi ve gelire uygun özel ödeme planı seçenekleri ile karşılamayı sürdürmektedir. Bankamız, konut kredisini salt bir kredi vermekten öte, müşteriyle uzun vadeli bir
birlikteliğin başlangıcı olarak görmekte ve konut kredisi müşterilerinin diğer tüm finansal ihtiyaçlarının karşılanmasında da tercih edeceği bütünsel çözüm önerileri sunmaktadır.

Uyguladığı fiyatlama politikasıyla, başta düşük ve orta gelir grubunda yer alan müşteriler olmak üzere farklı özellikteki müşterilerin konut alımı için ihtiyaç duyduğu finansmana erişim sağlanması, bankanın iş modelinde öncelikli olarak yer
almaktadır.

Bu anlayışla, Ziraat Bankası konut piyasasında özellikle son 3 yılda gösterdiği güçlü büyüme performansı sayesinde pazar payını sürekli büyüterek 2018 yılı ilk çeyreği sonu itibariyle yaklaşık %25 seviyesine ulaştırmıştır.

Yaklaşık 200 milyar TL büyüklüğe sahip konut kredisi piyasasında, 2016 ve 2017 yıllarında sağlanan büyümenin yaklaşık %50'si Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmiş olup, 2018 yılının ilk çeyreğinde de aynı trendin devam ettiği görülmektedir.

Geleceğe umutla bakan ve daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için ülke bilançosunu her zaman kendi bilançosunun önünde tutan Ziraat Bankası, bugün öncü bir adım daha atarak 11.05.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde, 10 yıla kadar olan vadelerde indirime giderek faiz oranını aylık %0,98 olarak belirlemiştir."

**Sektör temsilcileri konuttaki son düzenlemeleri yorumladı...

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur:
132 bin liralık fırsat

KDV ve tapu harcında indirim ile 400 bin TL’lik bir konutta 44 bin liralık doğal indirim sağlanmış oldu. Konut kredi faiz oranlarının 0,99’a çekilmesi ile de tüketiciye aylık 710 TL, toplamda ise 88 bin lira avantaj sağlanmış durumda. Yani bu üç teşvik ile bir tüketiciye 400 bin liralık ev için 132 bin TL’lik doğal indirim yapılmış oldu. Bu sebeple çağrı merkezlerimizde telefon trafiği 4 kat artmış durumda. Keza aldığımız form sayısında da aynı oranda artış söz konusu. Bildiğiniz üzere sektörümüz, maliyet artışını fiyatlara yansıtmamıştı, seçim sonrası artış kaçınılmaz. Bu sebeple aslında şu anda ev alımında ciddi bir fırsat var.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal:
Rekor getirir

Hükümetin seçim öncesi aldığı ekonomik tedbirler, konut sektöründe yüzleri güldürdü. KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e, tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesinin yanı sıra konut kredisi faizlerinin de yüzde 0.99’a düşürüleceği açıklaması, konut satışlarını kuşkusuz artıracak. Satış ofislerimizde artan trafik, form sayısındaki gözle görülür artış bunun en önemli göstergesi. Nitekim açıklanan teşvikler bekleyen talebi ve kararsızları harekete geçirmiş durumda. Böyle giderse bu sene de geçen sene olduğu gibi bir rekor sürpriz olmaz.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş:
Konuttaki 3,5 yıllık stoğu faiz, tapu harcı ve KDV indirimi eritecek

Ziraat Bankası’nın konut kredi faiz oranını yüzde 0,98’e çekmesi ve KDV, Tapu harcı indirimleri konut sektörü açısından sevindirici. Nitekim halihazırda ülkemizde 3,5 yıllık stok birikmiş durumda. Evet, Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verilerini baz aldığımızda birinci el satış konut üretimi ve satışına göre Türkiye’de 3,5 yıllık konut stoğu bulunuyor. 2013 yılında 840 bin daire için iskan alındı ancak 530 bin daire satıldı; aradaki fark 310 bin... Bu fark 2014’te 490 bin, 2015’te yaklaşık 300 bin, 2016’da yaklaşık 370 bin, 2017’de yaklaşık 670 bin olarak gerçekleşti. Yani toplamda 2 milyon 130 bin konut stoğundan bahsediyoruz. Son 5 yıl 1. el konut satış ortalamasına baktığımızda 590 bin adet/yıl konut satıldığını görüyoruz. Bu da 1 Ocak 2018 itibariyle yeni inşaat ruhsatı verilmeyeceği varsayımı gerçekleşse dahi 3,5 yıllık 1. el konut stoğundan bahsediyoruz. Açıklanan teşvikler ve kamu bankaları ile başlayan destek ile stokları öngörülenden daha hızlı erir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 93 yorum
ne yaparsan yap tamam
Emir padişahımızdan geldi. Malum seçim var. Seçimin sonunda; koltuktan, zenginlikten, varlıktan, güçten vazgeçmek, yargılanma korkusu var!
ey butun sıyaset ıle upraşan kataktersızler bı karar alın her sene seçım yapın sızın aklınıx sadece seçım zamanların da halkı duşunuyor
Keşke bir emirle dolar da 0.5 TL olabilse
Başbekan demeseydi milleti daha fazla sömürmeye devam edeceklerdi şimsi biraz az sömürüyorlar bence insanlar bankalardan kurtulmalı biliyorum zor ama biraz dişimizi sıkıp faiz ödemekten vazgeçelim faiz ödemek dinen günahtır
@invincible_2005 sömürdü dedeğin yer devlet bankası
müteahhitler emlakcilar sevinsin halkı yolmaya devam
bir banka satın aldığı parayı maliyetin altında satıyorsa hele de bu banka devlet bankası ise bunun adı faiz indirimi değildir. bu zarar tekrar bizlerden yani milletten alınmak zorunda.
İstediğin kadar düşür faizleri, sen önce o aç gözlü mütahitlerine söyle onlar düşürsünler ev fiyatlarını.Hiç kimse o kağıttan yapılan evlere o kadar para vermez.Son çırpınışları biliyorum ama piyasayı da onların aç gözlülükleri yıktı zaten.Onlar sayesinde ev kiraları da uçtu, fiyatlarıda. Ben şahsen cebimde para olursa ev alırım yoksa bu bankalara 10 yıl boyunca borçlanacak kadar - değilim.
Ev fiyatları denetlenmezse değişen hiçbirşey olmaz. 200 bine satan mütahit ya da ev sahibi 250 bine satacak.
Ne güzel hemen yarın bütün 1 milyon dolarlarım ile ev almalıyım
Burada sorulacak soru; 0.98 ile kredi verilebiliyor da niye 1.35'e konut kredisi satılıyor? Ayrıca bu yüksek oranlardan kredi alanların kredisi yapılandıralacakmı??
Faiz düşünce ev fiyatlarına düşecek mi ? yoksa müteahhitlere kaynak mı olacak ?
borçlandırın halkı iyice sonra nolacak bakalım nerde patlıycak
Ülkede Tarım sektörü dibe vurmuş, samandan mercimeğe kadar herşey ithal geliyor. Dış borç ve dış ticaret açığı Cumhuriyet tarihi rekorları kırıyor, Tarıma destek vermesi için kurulmuş olan ve adı Ziraat'le başlayan banka yandaşların hakimiyetindeki İnşaat sektörüne ucuz kredi aktarıyor. Bu arada yüksek faizle borçlanıp ödeme yapamayan çiftçinin traktörüne,evine ve toprağına haciz gönderiyor. İşte ülkemizi yönettiğini zannedenlerin adaleti....
başka bankadan konut kredisi çekip bu faiz düşüşü ile ziraatte aktarıp yapılandırma işlemi yapmak isteyenler içinde geçerli midir bu durum acaba
Hemen gidemde 2 tane ev alam
Ölsem ev almayacam, şehirlerin betonlaşmasına destek olmayacağım.
@ata_ata_1997 git o zaman dağda mağarada yaşa rahatsız. Adama bak ne diyrceğini şaşırmış insanlar köylerde kovuklarda yaşıyorlar demi birtek şehirlerde ev satılıyor. Siz daha insanon temel ihtiyaçlarını kavramamışsın barınma da temel ihtiyaçlardandır. Gidin şehirde ev sahiplerine çalışın kira diye bi haltın da sahibi olmayın siz. Maaşının yarısından fazlasını kira diye ver sen o zaman millete.
MB'INDAN %13,50'DEN BORÇLANIP, %11,76'DAN NASIL KREDİ VERECEK YAAAA? YA VERDİĞİ HER KONUT KREDİSİNDEN ZARAR YAZACAK, YA DA KREDİYİ VERİRKEN 5-10.000 TL DOSYA VEYA İŞLEM MASRAFI ALACAK.
ee gelirimiz yok.taksitleri nasıl ödeyeceğiz
acaba kım kredı kullanabılecek mıllet ac sel sefıl
bu vaatleri seçim olmadan yapamıyormuydunuz ,sanki yeni kurulmuş parti seçime ilk defa girecek vaat üstüne vaat onbeş senedir nerdeydiniz çifçi batmış esnaf batmış herkesi krediyle borçlandırmışsın ondan sonra faiz indirimi cart curt hadi be
Aman ne müjde yarın koşa koşa gidip ev alıyım hemen. Millet ekmek parası bulamıyor,ev almak için para gerek kazanç lazım faiz düşse ne olurki.
Kredi kullanali 1 ay oldu. Bizlerde yeni faiz oranindan yapilandirma yapabilecekmiyiz? Konuyu bilen birisi cevaplayabilirmi.
daha önce ev kredi çekenlere yapılandırma oluyormu
@musagogebakan 1.25 ten aldıysan krediyi şimdi farklı bankayla konuşup yapılandırabilirsin.
@musagogebakan hee oluyor, şöyle oluyor, faiz düşmüş yapılandırmaya geldim diyorsun, sana diyor ki yapılandırma faizi ayrı yeni kredi çekme faizi ayrı, bir hesaplıyorsun ödediğinden fazla çıkıyor, üstelik bunu yapan devlet bankası. %1,25'ten 0,80'e falan düşerse ancak o zaman işine yarıyor. boşa ümitlenme yani.
@traffo bende ev kredisi ödüyorum ancak yapılandırma için değilmiş yeni ev alımları içinmiş , biz halimize yanalım
@traffo DAHA ÖNCE YAPILANDIRMAYA İZİN VERMEDİLER ŞİMDİ OLUYORMU
olmuyormuş ben sordum
laa 1600 maaş veriyosunuz 3200 lira olan taksitler 2bin küsüre düsüyo diye heyecan yaptırıtosunuz insanlara :)
ziraat bankasından kredi kullanmış olanlarda yararlanabilirmi
10 yıl size kölemi olucaz belki ben 5 yılda bitirmek istiyorum borcumu.Faiz indiriyosan adam gibi indir şart şurt koşma.200 Bine 350 bin lira geri alıcaksınız utanmaz haram zadeler..
Hala betondan medet umuyorlar. Amsterdam, Paris smart şehir konseptine geçiyor. Bari beton döküyorsunuz üzerine biraz teknoloji ekleyinde, enerji tasarufu ve insanların konforu artsın.
vatandaş 15 yıldır hasta yatıyor, şimdimi uyandınız artık vatandaş sizden gelecek fayda Allah dan gelsin diyor. Bizim vergilerimizle bize lütüfda mı bulunduğunuzu sanıyorsunuz... kimin parası ile kime ne vermeye çalışıyorsunuz. artık tren gitti sıra başkalarında tabıkı raflara bir şey olursa o sıkıntı
Faiz düşünce dolar yükselir. Ülke ekonomisi iyi değil ki düşürüyorsun. Bir tarafa yüklenince diğer taraf batıyor.
hep söylüyorum yine söyleyeceğim. bileşik faiz uyguluyorlar yüzde yüz faiz yani...
yaşasın hemen kredi çekip bir Villa alayım. Sonra 40 yıl da eşşek gibi öderim
hayırlı ugurlu olsun
fuzul ev emin ev felen tırı vırı
Aradaki fark biz çalışanlardan karşılanacak, rant için ülkenin geri kalanına bedeli ödetiliyor. karnı doymazlar evlere zam yapıp bu faizden gelecek avantajıda cebe atacaklar, haram olsun!
ARKADAŞ EVİM YOK EV ALMAYA KALKSAK 200.000 BİN LİRADAN AŞAĞI EV YOK AYLIK ÖDEME 2.800 LİRA CİVARINDA ZATEN ALDIĞIMIZ 2030 LİRA GERİYE KALAN 800 LİRAYI NEREDEN BULACAĞIZ ? ÇALIŞSAK ON YIL BİZİ KİM ÇALIŞTIRIR ! 120 AY AÇ DURACAK OLSAK BİR GÜN DEĞİL İKİ GÜN DEĞİL ! VE BU DEVLETE 27 YIL HİZMET ETTİM ÖDÜLÜMÜZ HALİMİZ OLDU ! DÜRÜSTLÜĞÜN HİÇ BİR YERDE YERİ YOK ! VAR DİYENLER YA SENİ, YA KENDİLERİNİ KANDIRIYORLAR !
darısı diğer bankaların başına
borçlan türkiye duragan ekonomiyi senin sırtına yükleyelim eşşek muamelesi bu semer sırtında oldukça sepet eklemesi işin en kolay kısmı
Ne yaparsan yap TAMAM padişah hazretleri
vakifbank nerde niye vakifbank indirim yapmadi halen?
Diğer Haberler