Enerji Kimlik Belgesi almak için son tarih 1 Ocak 2020

Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binalarda alınması yasal zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulamasında geçilmesine kısa bir süre kaldı.

 Enerji Kimlik Belgesi almak için son tarih 1 Ocak 2020

EKB olmayan binaların 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım veya kiralanması yapılmayacak. Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen söz konusu belgede, binaların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösteriliyor. Söz konusu belgenin on yıl geçerliliği bulunuyor.

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.

Ayrıca münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait binalar EKB almayacak.

Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor.

Ayrıca EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
halktan yeni bir gelir kapısı desenize
Buradaki amaç nedir ? belli bir kesimi zengin etmek mi ? bu belgenin ücretsiz olacağını hiç sanmıyorum. ayrıca bu belge olsa ne olmasa ne ? bence gereksiz bir belge
Geriye dönük olarak vatandaşı üzmeyin. Yeni yapılacak binalar için düşünülebilir. İşinizi zamanında adam gibi yaparsanız sorun olmaz. İmar affı adı altında ne hatalar yapıldı, nelere göz yumuldu! Ne için? Yeni bir sorma ver kapısı açılıyor herhalde.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler