Ev sahipleri dikkat! Cezası ağır olacak

Terör örgütleri, fuhuş ve uyuşturucu çetelerinin hücre evine dönen günlük daireler için yol haritası tamamlandı.

Ev sahipleri dikkat! Cezası ağır olacak

Terör örgütleri ve fuhuş sektörünün tercih ettiği günlük ev kiralamaya kapsamlı denetim geliyor. İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmada günlük ev kiralamalar anlık takibe alınıyor. İnternet sitelerinde yer alan günlük kiralamalar incelemeye tabi tutulacak.

Yerli ve yabancıların kiralamalarına ilişkin araştırma yapılacak. Muhtarlarında yer alacağı çalışma ile canlı bombaların ve fuhuş yapanların kaldıkları yerlere neşter vurulacak. Buna göre Maliye günlük ev kiralamalarını anlık olarak izleyerek bildirimde bulunup bulunmadığını görecek. Kayıtlar anlık olarak emniyete düşecek. Emniyet güçleri ile muhtarlar da süreçte aktif olarak yer alacak.

CEZAİ YAPTIRIM

Star’ın gündeme getirdiği ‘günlük kiralık evler’ ile ilgili çalışmada, ev sahiplerine günlük kiralamalara ilişkin muhtarlara bildirimde bulunmaları konusunda uyarı yapılacak. Evini kiraladığı kişiyle ilgili kimlik bilgilerini bildirmeyenlere cezai yaptırım uygulanacak.

KAYIT ALTINA ALINACAK

Maliye, Türkiye’de günübirlik kiralamalarının en fazla yapıldığı illeri tespit ederek kayıt dışılıkla mücadelede uygulanacak yöntemlerle ilgili yol haritasını belirledi. Buna göre gayriahlaki ilişki, terör saldırıları ve kayıt dışını önlemek amacıyla öncelikli olarak internet sitelerinden verilen günlük ev kiralamalar mercek altına alınacak.
DENETİM YAPILACAK

Günübirlik Konut Kiralamaları Takip ve İzleme Sistemi ile ilanı verilen yerlerin tapu ve vergi bilgileri anlık olarak görülebilecek. Bilgilerde uyuşmazlık yaşanması halinde emniyet birimleri operasyon düzenleyecek. Ayrıca hem Maliye hem de emniyet birimleri sahaya inerek denetimde bulunacak.

EMNİYETE BİLDİRİLECEK
Günlük ev kiralamalarına yönelik denetim ve alınan önlemlere ilişkin değerlendirmede bulunan üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “Buralar, son dönemde teröristlerin ve fuhuş yapanların sıkça kullandığı mekanlara dönüştü. Herhangi bir yerde de kaydı yok. Kimlerin kaldığı bilinmiyor. Konaklamalarda normalde emniyete kimlik bildirimi yapılması gerekiyor. Ev sahipleri herhangi bir şekilde kimlik bildirmediği için kendileri de suçlu duruma düşüyor. Maliye Bakanlığı’nın sistemi ile günlük takip yapma imkanı var. Tapu ve vergi kayıtları elektronik ortamda alınıyor. Bilgiler direk olarak emniyete de düşecek” diye konuştu.

YURT DIŞI DA TAKİP EDİLECEK

Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Programı Eylem Planı kapsamında turizm sektörüne de yönelik detaylı bir çalışma daha başlatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda turizm sektöründeki kayıt dışılığın önlenmesine yönelik olarak, internet üzerinden yurt içi ve yurt dışından otel, pansiyon, günübirlik ev gibi konaklama rezervasyonlarının takibi, sektörde e-fatura ve e-arşiv uygulamaları yakından takip ediliyor. Maliye Bakanlığı kayıt dışı ekonominin milli gelire oranını 2018 yılı sonuna kadar yüzde 26,5’ten yüzde 21,5’e düşürmeyi hedefliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
KAYIT HİKAYE VERGİ ALACAKLAR. PARA LAZIM PARA. VATANDAŞLIK VERİLENLERİ NEYLE BESLEYİP CEPLERİNE PARA KOYACAKLAR..
pkk,işit,,paralel çeteler,çapulcular,kızlı erkekli geziciler ŞAPA OTURDU.
Bu çok önemli bir uygulama derhal tatbik edilmeli ve özellikle TURISTİK beldelerdeki apartman dairelerindeki kontratsız oturumlar kayıt altına alınmalı genelde kontratsız yerlerde 2 kişi gibi oturduklarını beyan ediyorlar ancak kalanların sayısı 7 8 kişiden az olmuyor ve kontratsız kiralayanlar(genelde yabancıların evlerini) aynı evi başkalarına kullandırıyor. Belediyeler ve muhtarlar bu durumları acilen inceleme altına almalı ancak ne yazıkkkı genelde küçük yerleşim yerlerinde ahbab çavuş ilişkileri ile bazı durumlara göz yumuluyor inşallah böyle devam etmez !!!
neden hep mılletı polısle korkutuyorsunuz polıs öcü degıl vatandaşın canını malını korur vatandaşı ıncıtmez ama bu hükümetlerde hep vatandaşı ıncıtıyor demekkı hükümet yetkılılerınde sorun var
vatandas deseki evdekiler srkadaşım kiracım değil diye, o zaman neolacak
Diğer Haberler