Faizler indi Adana’da konut satışları yüzde 40 arttı

Kamu bankalarının kredilerde faiz indirimine gitmesi sonrasında Adana’da konut satışları yüzde 40 arttı. Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Fiyatlar şu anda 3 yıl önceki fiyatlara denk” dedi.

Faizler indi Adana’da konut satışları yüzde 40 arttı

Kamu bankaları geçtiğimiz ay konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekti. Bu indirim sonrasında vatandaşlar yoğun talep göstererek kredi başvurusunda bulundu. Ancak bazı uyanık müteahhitler ve emlakçılar düşen konut kredisi faizlerine rağmen, kredi oranları düşmeden önce Temmuz ayında 120 bin TL’ye sattıkları evi, konut kredisi faizi düştükten sonra Ağustos ayında yüzde 20 ile 30 arasında zam yaparak 150 bin TL’den başlayan fiyatlarla satmaya başladılar.
Fakat artan fiyatlar nedeniyle müteahhitler ve emlakçılar satış yapamaz hale gelince tekrardan fiyatları düşürdüler. Bu durum ise sektöre olumlu yansıdı ve Adana’da satışlar yüzde 40 oranında arttı.

'SATIŞ ORANLARI YÜZDE 40 ORANINDA ARTTI'

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, müteahhitlerin ancak fiyatları seyir halinde tutarak para kazanabileceğini söyleyerek, “Faiz oranları birin altına düştükten sonra bazı uyanık müteahhitler fiyatları yükseltmişti. Baktılar ki sonra satış olmadı, vatandaşlarımız sadece sorarak geçiştirdiler bunun üzerine ise müteahhitlerimiz tamamen fiyatları eski haline indirdiler. Buda satış oranlarını yüzde 40 oranında artmış durumdadır. Burada müteahhitlerimizin bu konuda hükumetimizin bize sağladığı desteğin farkına vararak, fiyatın arttırma yönünde değil, seyir halinde tutmanın faydalı olduğuna kanaat getirdiler” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Karslıoğlu, satışların daha da artacağını aktararak, “Vatandaşlarımıza olumlu etki sağlayacak bu durum. Fiyatlar şu anda 3 yıl önceki fiyatlara denk hareket sağlamaktadır” diye konuştu.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
adana vilayetimiz krizi altlatmış gözüküyor, darısı diğer illerimizin başına.
2020 tl asgari ücretle kim ne kadar kredi çekip,ev taksidi ödüyor?Merak ettim doğrusu.Hem de bu hayat pahalılığında.
AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu Bey; Demek ki Adana da MÜTEAHİTLER Krizi aştı. Bundan sonra AĞLAMAYIN - Yandım ALLAH demeyin. Bıktık siz müteahhitlerin AĞLAMASINDAN. Ben de MYNET Yorumcularına bir örnekle anlatayım. Satışı İstenene SIFIR Dairenin Fiyatı Faizler % 0,99 dan önceki fiyatı 428,000 TL idi. Şimdi ki Fiyatı 600,000 TL ye çıktı. FAİZLERİN İnmesi şimdi işe yaradı mı? Kararı siz değerli MYNET Yorumcusu dostlarımız versin. Saygılarımla Not: Örnek verdiğim daire Adana ili Seyhan İlçesi Cemalpaşa Mahallesindeydi.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler