Hükümet tapusuz yapı mağduriyetine karşı harekete geçti

Türkiye’de yaklaşık 16 milyon taşınmaza Yapı Kayıt Belgesi verilmesi için yapılacak düzenlemenin bir hafta içinde Meclis’te olması bekleniyor.

Hükümet tapusuz yapı mağduriyetine karşı harekete geçti

Hükümet, devletle ihtilaflı olan 16 milyon bağımsız birimin tapu sorununu çözecek büyük bir çalışma başlattı. Yapıların yüzde 60'ını oluşturan konut ve dükkan gibi taşınmazların imar tapusu yerine yalnızca arsa payı tapusu olması nedeniyle yaşanan sorun da böylece aşılacak. Haber7'de yer alan habere göre,Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, hazırladıkları Yapı Kayıt Belgesi çalışmasının Türkiye'deki yaklaşık 25-26 milyon civarında bağımsız birimin yüzde 60'ını ilgilendirdiğini belirterek, "Vatandaşlar bu yapılarını bize bildirdikten sonra belli bir ücreti ödeyecek" dedi.

Özhaseki artık kentsel dönüşüm için yüzde 100 yerli malzeme kullanılan belediyelere de yüzde 0 faizli kredi vereceklerini açıkladı. Özhaseki, bu çalışmanın bir hafta gibi kısa bir sürede Meclis'e gelebileceğini anlattı. Şu anda 13 milyon bağımsız birimin devletle ihtilaflı olduğunu kaydeden Özhaseki, "Vatandaş nezdinde bu konu 6 aydır tartışılıyor. Çünkü 6 aydır biz çalıştığımız için bu dışarıya yansıdığından dolayı çok söylenmeye başladı. En son 2 haftadır da Kemal Kılıçdaroğlu bu çalışmayı ya bilerek veya bilmeyerek Pendik ile ilgili 'tapularınızı vereceğiz' diye konuştu.

CEZA YAZILMIYOR YIKILMIYOR

İmara aykırılıklar, işgaller olduğunu ifade eden Özhaseki, "Bu ülkede yüzde 60 mülk sahibi devletle ihtilaflıysa buna bir çözüm getirmemiz lazım. İmara aykırılıktan bahsettiğimizde 'Şu andaki kanuni mevzuat uygulansın' diyorsanız iki tane kanuni mevzuat var. Para cezası yazacaksınız veya yıkacaksınız. Bunu da belediyeler yapacak. Hangi belediye yapıyor? AK Partili mi CHP'li belediyeler mi? Hiçbiri yapamıyor" dedi. İzmir'in yüzde 62'sinin Sarıyer ve Üsküdar gibi ilçelerde ise yapıların yüzde 80'inin bu kapsamda olduğunu anlatan Özhaseki, şöyle konuştu:

"Adam 10 katlı apartman yapıyor, bahçesinde 50 metrelik bir taşkınlık var diye tüm binayı yıkmak doğru olur mu? Ama kanun hem ceza yaz, hem yık diyor. Belediyeler ne yapıyorlar? Müfettişler geliyor, 'Bu binalar ne oluyor?' diyor. Birbirimizi kandırmaya devam ediyoruz böyle. Belediye başkanı savunmasında 'Onların hepsini ben tespit ettim' diyor. 150 bin tane konut varsa kendi bölgesinde 140 bin tanesi bu durumda. '140 bin taneyi yıkacağım ben niyetim var' diyor. İhaleye çıktığında da kimse gelmiyor. 'Üç ay sonra yine ihaleye çıktım yine yıkamadım. 10 kere denedim, kimse yıkamıyor' diyor."

VATANDAŞ KAYDA ALINACAK

Çözüm için vatandaşın kendinin gelerek hali hazırda iskana, imara aykırılığı bildirmesi gerektiğini kaydeden Özhaseki, "Bildirdikten sonra belli bir ücreti ödeyecek ve kayıt altına alınacak. Cüzi bir ücret olacak" dedi. Mevcut durum hakkında da bilgi veren Özhaseki, "Belediye dairelerden vergi alamıyor, emlak vergisini arsadan alıyor. Bunu tescillese, başına bela. Maliye aynı şekilde. Vatandaşın elinde tapusu yok. İpotek verecek olsa bankaya, veremiyor" ifadesini kullandı.

KAVGA BİTECEK BARIŞ GETİRECEK

Kanunun su, gaz, kanal gibi bağlantıların da yapılamayacağını öngördüğünü ifade eden Özhaseki, "Bağlanmayan ev göstersinler bana. O da yok. O zaman bunları kayıt altına alıp, en azından çürük olmayanlara yeni imara geçirecek kadar izin vermek lazım. Yeni imara geçmek isterse, belediyeye geçmesi lazım, vergi mevzuatında ne varsa ona göre geçmesi lazım. O verilen belge kavgayı bitirecek, barış getirecek ama bir kazanç sağlamayacak ona" dedi.

BÜTÇE KENTSEL DÖNÜŞÜME

Buradan oluşacak bütçeyi de Kentsel Dönüşüm Özel Bütçesi hesabında tutacaklarının altını çizen Özhaseki, "Deprem tehlikesine karşı bu krediyi kullanacağız. Belediyelere yüzde 0 faizli bu paradan dönüştürecekleri yerler için para vereceğiz. Ancak belediye bizlere geldiğinde yerli ve yüzde 100 milli olan firmalardan malzeme kullanacağını taahhüt edecek. Onlar da dönüşüm işinde kullanacaklar. 3 sene sonra bu parayı geri isteyeceğiz ve döndürmeye devam edeceğiz. Burada müthiş bir gelir var. Çalışmayı Meclis kapanmadan getireceğiz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
seçim öncesi boş vaatlar bide madem böyle yapacaktınız o zaman iskan diye binalardan 20 bin 30 bin tl ler neden aldınız 24 haziranda baş aşağıya düşeceksiniz İNŞAALLAH
Şimdiye kadar nerdeydiniz. Oy lazım olunca mı milletin derdine derman olmaya kalkıyorsunuz. Reklam kokan hareketler bunlar.
Hukumetin Seçimlerden az önce böyle önemli bi konuya eğilmesi cok namuslu ilkeli ve ahlaklı bir duruş olmuştur :)
biz tapusu olanlarin hakkini neden yiyorsunuz o verdihiniz tapular kamu arazisine yapildi secim yatirimi icin kamu malini nasil peskes cekersin
OY OY SEN NELERE KADİRSİN. KOL TUK KOLDUK NE KADAR KIYMETLİSİN. HELE HELE CEYLAN DERİSİ OLUSA.
Secim yatirimi tapularini alsinlar ama oy vermesinler...
Kısacası para lazım demek istemiş
16 yıldır neden düğmeye basmamıştı acaba?
Sizler kuklamısınız. zamanında neden kaçak inşaata tölerans tanıyorursuuz. avrupa bizi kıskanıyor
böyle müjde bi daha bulamazsınız! zuhahhahahahh:))))
secım secım yarın tapu verırler secımden sonra iptalını isterler bunlar
oy için her şey mubah
İYİKİ CEHAPE SN KILIÇDAROĞLU VARMIŞ O OLMASAYDI BU VATANŞLAR DAHA ÇOOOOK BEKLERLERDİ SN KILIÇDAROĞLU BU SORUNU DİLE GETİRİP GÜNDEME TAŞIDIĞI İÇİN BU KIYAĞINI UNUTMALILAR.
kısaca hükümet harekete geçmedi. para lazım. kendi evini tekrar sana satıyor.2B lerdeki gibi yıllardır kullandığın tarlanı sana satıyor. uyu güzel vatandaş uyu
Yok ya ne tapusu seçim masrafları çıksın diye hic bir işe yaramayan bina kayıt kaydı için hatırı sayılır bir meblağ vatandaş dan hüp hüp güp güp edilecek...ne tapusu
16 senedir aynı senaryo .. seçim zamanı 40 yıllık evimize tapu verecegiz dersiniz gene yok
16 yıldır tapu bekleyen bu insanlar yeni mi aklınıza geldi ? Seçimden sonra "tapu" demedik "kapı vereceğiz" dersiniz....
MECLİSTEN ANCAK KASIM AYINDA GEÇER..GEÇERSE TABİ..
akp seçmenlerini eğitmeye başlamış ampule oy atcaksınız güneş işaretine değil diye.nasıl bir seçmendir bu ya Allahım
tüyü bitmemiş yetimin hakkı var devlet arazılerınde kımseye oy için peşkeş çekilemeyecek kadar önemli meseledir.zaten hükümetin işi gücü arazi üretim yapın birazda bizde mutlu olalım sızınle atısmak yerıne takdır edelım nerdeeee
bu ak partinin seçim rüşveti inanmayın şimdiye kadar nerdelermiş 16 yıldır iktidardayken neden yapmamışlar resmen rüşvet hem kat mülkiyetine geçince on kat fazla vergi veriyorsunuz enayimiyiz biz.
Bu düğmeye de hep seçim zamanları basılıyor, seçim bitince geri çekiliyor.
her yer kacak yapı dolar. hani kanun önünde eşittik.
Dha gecen gün Kılıçdaroğluna tapu veremessin diyordu Tayip Erdoğan ne oldu da döndün,Kılıçdaroğlu gerçekten devlet adamı helal olsun ne derse hükümet önce eleştiriyor sonra yapıyor.2015 yılında seçimlerde asgari ücret yükseltecem dedi parayı nerden alacaksın dediler yaptılar,taşerona kadro verecem dedi olmaz dediler yaptılar..Kılıçdaroğluna zamanında çok attım seçimlerde hellallik alacam..
TAPULU ARAZİMİZ ÜZERİNE İNŞAAT RUHSATI OLMADAN 3 KATLI EV İNŞAATI YAPILDI ÇIKARILAÇAK BU YASADAN FAYDALANMAK İMKANI VAR MIDIR .
NİHAYET CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU KONUYU GÜNDEME GETİRİNCE Mİ HATIRLADINIZ AYIP AYIP İYİKİ BU CEHAPE DE VARMIŞ.
Yıkılan onca yapı ne olcak? eşitlik ilkesi nerede kaldı? oy alıcaz diye yanlış işleri legal hale getirmeye çalışıyorsunuz. doğru bir uygulama değil.
fakirin arsasına 2,5 kat imar aynı yerde zenginin arsasına 20
İMAR EN BÜYÜK RÜŞVETİN DÖNDÜĞÜ YER ,diye ÖZHASEKİ'NİN AÇIKLAMASI VARDIR. RÜŞVETİN ALASINI ŞİMDİ BU BAKAN YAPIYOR,UTANMADAN-SIKILMADAN AR VE HAYA PERDESİ KALMAMIŞLARIN BAŞKA YAPACAKLARI ENTRİKALAR ÇIKARMI OLUR BE.
Bu ülkede kanunlara uyanlara neden sahip çıkılmıyor, bakın devlet yetkilileri ülke hepimizin daha önce bu talana göz yumulmuş bi çizgi çek bundan sonrası için evet tapularını ver ama parasını al geçmişe dönük vergilerini al bak bana esenyurt belediyesi 3yıl önce aldığım evimi lüx ev olarak bildirmemişsin diye 750tl daha istiyor. 90yılında bende sarıyer sırtlarındaki arsamı genişletelerek 5katlı 10daire yapabilirdim 9evin 25yıllık kirasıyla ihya olurdum. Hâk...ama Önce vicdan
Akp vermezse, CHP verecek.
Diğer Haberler