Karafilköy, kentsel dönüşüm alanı ilan edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Beşiktaş Akatlar Mahallesi Karafilköy mevkisinin, kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine karar verdi. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından hazırlanarak gündeme sunulan plan raporunda, "Karanfilköy mevkisinde bulunan alanın zemin yönünden yerleşime uygun olması, alan için afet riskini ortadan kaldırmamaktadır. 1940'lı yıllarda İstanbul'a başlayan yoğun göç sonucunda işgalli yapılaşma başlamıştır." ifadeleri kullanıldı.

Karafilköy, kentsel dönüşüm alanı ilan edildi

Karanfilköy ile ilgili olarak hazırlanan kentsel dönüşüm planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda ele alındı.

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından hazırlanarak gündeme sunulan plan raporunda, "Karanfilköy mevkisinde bulunan alanın zemin yönünden yerleşime uygun olması, alan için afet riskini ortadan kaldırmamaktadır. 1940'lı yıllarda İstanbul'a başlayan yoğun göç sonucunda işgalli yapılaşma başlamıştır." ifadeleri kullanıldı.

Bu alanda bulunan yapıların 1999 depreminden önce inşa edilmiş ve yürürlükte bulunan yapı denetimi yönetmelik şartlarını sağlamadığı belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

"Yapıların malzeme ve yapım kalitesi açısından iyi durumda olmadığı görülmektedir. Var olan yapı stokunun yenilenmesi için dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğinden; 5393 sayılı Kanun'un 73.maddesine göre 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan edilmesi, her türlü plan, proje, tasarım benzeri çalışmaların ve uygulamaların yapılması ve yapılacak her türlü işlemlerin Müdürlüğümüzce yürütülmesi uygun görülmüştür."

Raporda yer alan bilgiye göre, Akat Mahallesi'nin kuzeyinde, TEM Otoyolu'nun kenarında yer alan Karanfilköy, yaklaşık 200 bin metrekare büyüklüğünde ve İBB'nin mülkiyetinde bulunuyor. Arazi üzerinde 628 bina, 623 konut birimi, 81 iş yeri, bir cami, sağlık ocağı ve Beşiktaş Belediyesi'ne ait garaj yer alıyor.

Kentsel dönüşüm planı ile ilgili raporun sonuç bölümünde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile CHP'li Beşiktaş Belediyesi'nin çalışmaya ilişkin iş birliği vurgulanarak, "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı ilan edilmesi, gerekli her türlü analiz, tasarım, proje, plan benzeri çalışmaların, uygulamaların yapılması, yapılacak her türlü işlemlerin ilçe belediyesince yürütülmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne havalesi hususuna onayınıza arz olunur." ifadelerine yer verildi.

Rapor Meclis'te görüşüldüğü sırada söz alan CHP'li Meclis Üyesi Bülent Tatar, kentsel dönüşüm planının, Karanfilköy halkının belediye ile yaptığı görüşmeler sonunda hazırlandığını, iyi bir planlama olduğunu söyledi.

Değerlendirmenin ardından İBB Meclisi İkinci Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, raporu oylamaya sundu. Gerçekleşen oylamada rapor, oy birliğiyle kabul edilerek Meclis'ten geçti. AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
zeytinburnu bağcılar bahçelievleri çokkk düzelttiniz beşiktaş eksik ve geride kalmıştı mükemmel olmuş kel başa şimşir .arak
diğer kentsel dönüşüm alanlarını hallettiniz ya bunuda yaparsiniz :)
fazla değil biraz ilerisinde Fatih sultan m. mahallesi var..burası birkaç seneye kadar beşiktaşa bağlıydı şimdi sarıyere bağlı..insanlar beleşe alışmış köyünden çıkıp istanbula gelmişler boş buldukları arazilere bahçeli yada bina yapmışlar üstelik buradan kira gelirleri var..bizim gariban osmanda bir ev almanın hayalini kursun ömrü yeter işten çıkarılmaz birazda tasarruf yapabiliyorsa alabilir tabi..diyececiğim şudurki bizim ülkemizde dürüst çalışarak ancak kazmanın sapını alırsınız..ya devletin yani milletin arazisini gasp edecek rahat edeceksiniz yada 40 yıl uğraş babam uğraş..
el koya koya yer birakmadiniz be niye karanfil koy de armutlunin çoklük tarafina bakan yer degil dusunun sorunun cevabi icinde bu kadar milletin aldiginiz ah uzerinize olsun insallah
YETKİLİLER; Ne olur Kentsel Dönüşüm Denilen Olayı PARSEL Bazlı Değil, ADA Bazlı Olarak UYGULANACAK Yasal Düzenleme Yapılsın. Ayrıca Kimsenin Mağdur Edilmemesi için DEVLETİMİZ Bu Sözleşmeye Kendisi de İMZA Atsın. Proje ve Paylaşımda Devletimiz Olsun. Her Proje de Kapalı Otopark - Site de Toplantı ve Taziye Yeri - Vb. Zorunlu Hale Gelsin. Saygılarımla
rantistanbul demirin tonu ne kadar oldu ya çimento ?
yaw burnuma rant kokusu geliyor. baska alan var mi. bi bakiverin ahmet abey nerden geliyor
rantsal dönüşüm alanı ilan edildi bence kim bilir kimler köşe olacak
istanbulun göbeği altunizade burhaniye mahallesi küplüce mahallesi kentsel dönüşüm bekliyor senelerdir.Bir deprem olsa bina kalmicak ama hala tık yok
Hırsızlığın farklı bir boyutu kentsel dönüşüm denilen oluşum hemen körü körüne teslim olmayın elinizdekinide alma oyunlarına kanmayın,iyi okuyun tek bir ağızdan dinlemeyin ne olduğunu anlamadan bir söze kanıp imza vermeyin bilginiz yoksa yardım alın örgütlenin hep beraber hareket edin.
Hiç kimse laf kalabalığı yapmasın en büyük sıkıntı Okmeydanı binalar çok sıkıntılı
Diğer Haberler