'Konut almak için en uygun dönem'

Edirne Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) Başkanı Hakan İnci, konut almak için en uygun dönemin içerisinde olunduğunu belirtti.

  'Konut almak için en uygun dönem'

İnci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, kent ve ülke ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Konut faizlerinde yapılan düzenlemeler, piyasadaki konut fazlalığı ve sektörün nakit ihtiyacından dolayı konut fiyatlarının ucuz seyrettiğini belirten İnci, birikimi olan ve ev almak isteyen vatandaşlar için uygun bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ev almak için uygun bir dönem olduğunu dile getiren İnci, şöyle devam etti:

"İçinde bulunduğumuz dönemin konut almak için en uygun dönem olduğunu düşünüyorum. İnsanlar parasını vadeli hesaba yatırıp yıllık yüzde 20 kar elde etmeyi planlıyor. Bir yıl sonra bu şekilde ev alırım diye düşünüyorsa yanılıyorlar. Şunu bilmeleri lazım, bugün 300 bin lira olan ev bir yıl sonra yine 300 bin lira olmayacak. Banka sana yüzde 20 oranında faiz verecek ama senin almayı düşündüğün ev 350 bin lira olacak. Dolayısıyla o yönden bir kar edilemez. Şu anda sektörün ciddi bir nakit ihtiyacı olduğu için ev almayı düşünen insanlarımızın bu durumda almalarının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Eğer düşük miktarda kredi kullanacaklarsa faiz oranına bakmaksızın kullanabilirler.

Çünkü 10 yıllık konut kredileri var. Önümüzdeki süreçte faizler aşağı geldiğinde bireysel kredilerin yapılandırılma şansı olduğu için insanlar belki yüzde 2 ile konut kredisine başlayıp yüzde 1 ile de devam edebilirler. Ama bu arada ucuz konut alma şansları var. Şu anda müteahhitlerin en ucuz satış yaptığı dönem. Ben paramı vadeli yapayım bir yıl sonra daha iyi bir ev alırım şeklinde düşünmesinler. Asla alamazlar. İnşaat maliyetleri yükseldi ve buna bağlı olarak ev fiyatları da artacak."

EGİAD Başkanı Hakan İnci, Edirne'ye gelen Bulgar ve Yunan turistlerin kent ekonomisine katkı yaptığını da belirterek, daha fazla turist çekilmesi için komşu ülkelerde tanıtım çalışmaları yapılması gerektiğini kaydetti. KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Bu şekilde kimse ev almaz da paralarinı faize ya da dövize yatırırsa mevcut ev fiyatları seve seve ucuzlar..çocuk mu kandiriyorsunuz siz..250 tl lik evi 350 ye sata sata halkı dolandıra dolandıra zengin olan tüm müteahhitler batsın yine umrumuzda olmaz
300binlira yüzde20 faizle yılda 360bin... ev 300den 350ye çıkarsa yine 10bin kar tapu masrafları çıkar... keşke örnekleme ev fiyati 400e falan çıkar denseymis gibi gereksiz bir hesap yapıverdim
Benim tanıdıgım 300 bin lirasinı4 yüzde 26 faizden yatirdı iki ay önce..yılda 78 bin lira yapar...
350 bine çıkınca kime satacak.!? Kredi maliyetini de hesaba katarsan kaça malolacak ev.!? On yıl sonra evin değeri kaça düşecek.!? Tatlı kazançlar bitti geçin bu işleri.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler