Yargıtay'dan milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar: Zararı site yönetimi ödeyecek

Evine giren kimliği belirsiz hırsızın altınlarını çaldığı ev sahibi, olayda yeterli tedbiri almayan site yönetimini sorumlu tuttu.Yargıtay'dan emsal karar geldi. Yargıtay kararında "Hırsıza davetiye çıkaran site yönetimi zararı ödeyecek" denildi.

Yargıtay'dan milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar: Zararı site yönetimi ödeyecek

Milyonları ilgilendiren mahkeme kararı, İstanbul’da yaşanılan bir hırsızlık olayı sonrası geldi. Evine giren kimliği belirsiz hırsızın altınlarını çaldığı vatandaş büyük şok yaşadı.

Olaydan site yönetimini ve sitenin güvenliğini sağlayan şirketi sorumlu tutan mağdur vatandaş, Bakırköy 1. Tüketici Mahkemesi’ne tazminat davası açtı. Hırsızlık mağduru vatandaş, site yönetimi ve güvenlik şirketinden 51 bin 915 lira maddi, 5 bin lira da manevi tazminat talep etti. Davalılar ise davanın reddini istedi.

GEREKLİ TEDBİRİ ALAMAYAN YÖNETİCİLER SORUMLU

Tarafları dinleyen mahkeme, maddi tazminat talebinin kabulüne, manevi tazminat isteğinin ise reddine karar verdi. Karar davalılar tarafından temyiz edildi. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Mahkeme kararının onandığı yüksek mahkemenin içtihat metninde, hırsızlık olayının yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamasından kaynaklandığı hatırlatıldı. Emsal kararla birlikte, sitedeki dairelerden meydana gelen hırsızlık olaylarında gerekli tedbiri almayan yöneticiler sorumlu olacak.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
tek site yönetimi olmamalı güvenliklerde ödemeliler öyle yan gelip yatmasınlar. görevlerini yapsınlar. yatarak para kazanmasınlar. güvenlikcilerin çoğu çalışmak zor geldiği için güvenlikci oluyorlar.
@egri_kama2 gitde sen çalışsana 12 saat site gibi yerde. konuşuyon bol keseden
site yönetimi cebinden ödeyecekse doğru karar, site bütçesinden ödeyecekse yanlış karar.. bence cebinden ödemez puşt herif yine sitenin bütçesini iç eder..
@savasci515 ne cebi güvenlikçilerin maaşlarından ödeyecekler. kabak güvenlik görevlilerine patlar
Bu karar, korku ülkesine bir adım daha sokar bizi. Tüm ülkede yöneticiler bu karardan korkacak ve aidatları artırıp güvenlik önlemlerinide artıracak. 10 yıl sonra teyzenizin apartmanına girerken, kaba saba biri "kimsin" diye sorguya alacak. Aidatlar artacağından, karşılayamayan bir %10 halktan kesim daha varoşlara sürülecek, ve nefret kin dolacaklar. Çocuklarından bazıları hırsız katil tecavüzcü olarak geri dönecek sitelerinize. Hayırlı olsun. imam hatiplere devam, yolsuzluklara devam.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler