2. el otomobile ‘faiz’ etkisi

Sıfır otomobillerde kredi faizlerinin düşmesi, 2. el oto piyasasını olumsuz etkiledi.

2. el otomobile ‘faiz’ etkisi

Samsun 2. El Otomobilciler Sitesinde her hafta cumartesi günleri kurulan otomobil pazarında çok sayıda araba satışa sunuluyor. Vatandaşlar en fazla ufak, otomatik, 50 ile 70 bin TL arasındaki araçları tercih ediyor.

Kredi faizlerinin düşmesinin sıfır otomobile olan ilgiyi artırdığını belirten 2. El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık, "Sıfır otomobillerde kredi faizlerin düşmesi insanları sıfır otomobillere yönlendirdi. İnsanlara sıfır arabalar biraz daha cazip geliyor. Buna oranla pazarda sıfıra yakın arabalar daha çok satılıyor. Pazarda ufak otomatik 50 ile 70 bin TL arasında 2. el arabalar daha çok tercih ediliyor" dedi.

OTOMOBİL PAZARININ CUMARTESİYE ALINMASI

Samsun’da eski zamanlarda pazar günleri kurulan ikinci el pazarı son 3 yıldır artık cumartesi günleri kuruluyor. Otomobil pazarının cumartesi günleri olmasının satışlarda hiçbir şekilde olumsuz etkilemediğini belirten Kınık, "Arkadaşlar arası görüşmemiz sonucunda haftanın 7 günü burada olmamızdan dolayı bir günümüz olsun istedik. Pazar günleri tatilimiz olsun istedik. Bu değişikliğin satışlara olumsuz bir etkisi olmadı" şeklinde konuştu.

OLUMSUZ ETKİLEDİ

Galeri sahibi Ali Özbay ise sıfır araçlara yapılan kredi faiz indiriminin ikinci el oto piyasasını olumsuz etkilediğini ifade ederek, “Şu anda insanlar bir kararsızlık içinde. İnternet sitelerinde satılık araçlar yayınlanıyor fakat doğru fiyatlar değil. Fiyatlar abartılarak yazılıyor. Bu durum da piyasayı olumsuz etkiliyor. Otomobil piyasasında 35 ile 70 bin TL arasındaki arabalar daha çok alıcı buluyor” diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
sadece faizle alakalı değil ki. bu devirde ikinci el araba alınmaz. yasalar dolandırıcıları koruyor. ikinci elde kimseye güvenilmez. hem bir arabanın sıfırının fiyatı yükseliyor diye ikinci eli de yükseliyor. sıfırını geçen sene 120 ye aldığım civic şimdi satsam 135. böyle bir saçmalık var mı?
Fiyatlar uçmuş ikinci elde de. Benim maaş aynı fiyatlar sürekli artıyor.
2. el arabalara sıfır araba gibi fiyat yazarsan satamassın tabi heryer fırsatcı dolu yazık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler