Görüşmeler sürüyor! ABD'li yatırımcılar Türkiye'ye geliyor...

Türk Amerikan İş Adamları Derneği ve Amerikan Ticaret Odası (TABA-AmCham) Genel Başkanı Ali Osman Akat, bu yıl ABD'den yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inandığını ifade ederek, "Hatta bununla ilgili görüşmeler devam ediyor. Türkiye'de yatırımları olan Amerikan firmaları yıl sonu itibarıyla yatırımlarını artıracak." dedi.

Görüşmeler sürüyor! ABD'li yatırımcılar Türkiye'ye geliyor...

Ali Osman Akat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, G20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Donald Trump'ın "ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkması gerektiği" mesajını verdiğini söyledi.

Bu mesajın herhangi bir ticaret yaptırımı olmayacağını gösterdiğini belirten Akat, "Bizim görüşümüz, S-400 konusundaki psikolojik baskı Amerika tarafından devam etmektedir. ABD'nin bununla ilgili herhangi bir ticari yaptırım yapacağını beklememekteyiz. Fakat psikolojik baskı yapmaya devam ediyor." diye konuştu.

Psikolojik baskının ticareti etkileyeceğini düşünmediğini ifade eden Akat, "Her ne kadar daha önce vize ve rahip Andrew Brunson krizi yaşansa da ticaret emin ellerde devam etti. Bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz." dedi.

"BU YIL YENİ YATIRIMCILARIN TÜRKİYE'YE GELECEĞİNE İNANIYORUZ"

TABA-AmCham Genel Başkanı Akat, iki ülke arasındaki ilişkilere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizim hem NATO hem de stratejik ortaklığımız var. Ticari yatırımlar devam ederken CAATSA'nın (ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası) uygulanması söz konusu bile değildir. Şu an Amerika ile ticaret hacmimiz 20 milyar dolar. Trump, G20 Zirvesi'nde bu ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkması gerektiğini belirtti.

Bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz. Hatta bununla ilgili görüşmeler devam ediyor. Türkiye'de yatırımları olan Amerikan firmaları yıl sonu itibarıyla yatırımlarını artıracak. Ayrıca, Türk firmalarının da Amerika'ya satış ve imalat odaklı orada markalaşmalarına yardımcı oluyoruz."

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
Adam ambargo kararlarını uygulayacağız diyor birileri hala ABD yatırımcısı bekliyor..
amerika patriotu verir yakında s400lere de örtüyü örttürür. Üstüne de Boing satar. Amerika icin değeriniz kac dolarlık mal aldığınızla ölçülür hala anlamadınız mi
sembolik yaptırımlar olur caatsa filan olmaz boş muhabbet bunlar
100 milyar dolarlık iphone alacaz diyorsun. bi ara kahrolsun amerika diyordunuz, iphone kırıyordunuz. bizim bi papaz vardı o ne oldu? şimdi diyorsun ki yaptırım olmayacak. 20 milyar dolarlık ticaret hacmi var. 100 milyara çıkacak. yani 80 milyar dolarlık amerikan malı alacaz. daha büyük yaptırım var mı? harbi harbi siz trumpın "aaa gerçekten biz yaptırım yapacaktık ama haklısınız, türkiyenin kendini savunması için rus silahlarına da ihtiyacı var" deyip ikna olacağına inandınız mı?
lan bişeyede olumlu bakın iyice içiniz kararmış
ha şöyle adam olun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler