IMF Başekonomisti'nden Trump'ın yaptırım kararları ile ilgili çarpıcı açıklama!

ABD Başkanı Donald Trump'ın bitmeyen gümrük vergileri, küresel ekonominin yarısından fazlasını oluşturan onlarca ülkeyi etkiliyor. Küresel ticaret savaşının giriş safhası olarak kabul edilen çelik ve alüminyum tarifeleriyle teknik olarak Arjantin, Avustralya, Güney Kore ve Brezilya hariç olmak üzere bütün ülkeler hedef alınıyor. Öte yandan, çelik ve alüminyum alanında yapılan ticaret göz önüne alındığında etkilenen ülke sayısı 30'a yaklaşıyor.

IMF Başekonomisti'nden Trump'ın yaptırım kararları ile ilgili çarpıcı açıklama!

ABD Başkanı Donald Trump'ın arkası kesilmeyen gümrük vergileri, küresel ekonominin yarısından fazlasını oluşturan onlarca ülkeyi etkiliyor. Uluslararası birçok ekonomist, ABD'nin küresel ticaret ve siyaset dengelerini hiçe sayan tartışmalı adımlarının ters teperek ülke ekonomisine zarar vereceğini vurguluyor.

ABD Başkanı Trump, aldığı radikal kararlar ve yaptığı skandal açıklamalarla tepki toplamaya devam ediyor.

Ülkesinin en önemli müttefikleri Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika ile ilişkilerini bozan Trump yönetimi, gümrük vergilerini siyasi koz olarak kullanmaktan da çekinmiyor. Trump'ın NATO müttefiki Türkiye'ye ilişkin son açıklamaları bu durumun son örneği oldu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda iki ülke arasındaki ilişkilerin şu an iyi olmadığını ifade eden Trump, Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyum tarifelerini iki katına çıkarma talimatı verdiğini duyurdu.

TARİFELER 30'A YAKIN ÜLKEYİ ETKİLİYOR

ABD yönetiminin tarifelerle hedef aldığı tek ülke elbette Türkiye değil...

Küresel ticaret savaşının giriş safhası olarak kabul edilen çelik ve alüminyum tarifeleriyle teknik olarak Arjantin, Avustralya, Güney Kore ve Brezilya hariç olmak üzere bütün ülkeler hedef alınıyor.

Öte yandan, çelik ve alüminyum alanında yapılan ticaret göz önüne alındığında etkilenen ülke sayısı 30'a yaklaşıyor. Bu ülkelerin arasında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, Romanya, Ukrayna, Belarus, Japonya, Kanada, Meksika, Çin, Rusya, Hindistan, Güney Afrika, Vietnam, Tayland, Tayvan, Katar, Endonezya, Malezya, Letonya, Moldova, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Türkiye bulunuyor.

ABD'nin gümrük tarifelerinden olumsuz etkilenen bu ülkeler dünya ekonomisinin en az yüzde 60'ını oluşturuyor.

MÜTTEFİKLER ARASI TİCARET SAVAŞINDAN TRUMP SORUMLU

ABD'nin, önemli müttefiklerine dahi ulusal güvenlik gerekçesine dayandırdığı tarifelerle savaş açması işleri daha da karmaşık hale getiriyor.

Trump, çelik ve alüminyum tarifelerini Kanada, Meksika ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine de uygulamaya başlaması nedeniyle dünya tarihine halihazırda "Müttefiklerarası Ticaret Savaşı"ndan sorumlu tutulan başkan olarak geçti.

Beyaz Saray'ın küresel ticaret endişelerini körükleyen bu adımı elbette karşılıksız kalmadı.

28 AB üyesi ülke, Beyaz Saray'ın çelik ve alüminyum vergilerine karşılık motosiklet, yat, tekne, tüp, mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör ve çelik gibi yüzlerce Amerikan menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya başladı.

Kanada, ABD yapımı çelik ve alüminyum ürünlerine yüzde 25 gümrük vergisiyle yetinmeyip, bulaşık makinelerinden, tuvalet kağıdına kadar 120 tüketim malına daha 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 10 tarife uygulama kararı aldı.

Meksika hükümeti ise haziran ayının ilk haftasından bu yana ABD'den ithal edilen elma, üzüm, yabanmersini, domuz eti gibi çeşitli gıda ve çelik ürünlerine ek gümrük vergileri getirdi.

Türkiye de ABD’nin 8 Mart’ta yürürlüğe giren gümrük vergilerine, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) yaptığı müracaatla 21 Haziran’dan itibaren, değeri yaklaşık 270 milyon dolara ulaşan 22 adet ABD menşeli ürüne yüzde 5 ila 70 arasında ek vergi getirdi. Söz konusu ürünlerin arasında alkollü içecek, kozmetik, otomobil, pirinç, kağıt, yaprak tütün, plastik ve kömür öne çıktı.

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI

ABD Başkanı Donald Trump’ın en kuvvetli hedef aldığı ülke kuşkusuz Çin oldu.

Çelik ve alüminyum tarifeleriyle başlayan ABD-Çin ticaret dalaşı, Trump yönetiminin ardı ardına açıkladığı milyarlarca dolarlık ek gümrük vergileriyle ticaret savaşına dönüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
allahım bu siyonistlerin başta abd yi taştaş üstüne bırak yok et inşallah
neden incirlik bunlarda hala anlamış degilim
suyun iyice ısındı trompet seniiii
Turp şirket yönetir gibi ülke yönetiyor.
o kadar ülke birleşip lan amerika ayağını denk al dese bu içi boş kovboylar tırsaklaşır
Amerika kendini aşan kararlarla sonunu hazırlıyor haberi yok bu tarihi herkes not alsın çünkü Amerika son nefeslerini sarf ediyor ülkede öyle olaylar cikacakki kendi kanlarında boğularak ve Türkiye'den yardım isteyecek...şuan koruduğu soysuz İsrail in esiri olmuş ve bu akıl hastası trunp ne * yediğini bilmiyor.Hey kendini bilmez şunu unutma bir gün o Filistin'de İsrail'le doktugunuz o masum insanların kanı bogacak sizi
bor madeni çok stratejik bir ürün.bilhassa savunma sanayinde. bildiğim kadarıyla abd ye ihraç ediliyor. onlar nasıl f35 i koz olarak kullanıyorsa biz de bor ihracını kullanamazmıyız.
Güçlü ülke siz olun, herkesi önünüzde diz çöktürün. Ey amerika demekle bu işler olmuyor..
Türkiye abd konusunda çok şansli bana göre. iranla anlaşip israili tehdit etse yeter.bu buulofu yemezlerse israili hsrotadan sildin abd doye bi ülke kalmaz dünya ustunde.sadece riski goze alsak yeter.şans bizden yana
gerizekalı ABD'nin gerizekalı başkanı trump, bu manyağı çok mu aradılar ABD'ye başkan yapmak için
Kaybedeceksin Trump!!!!!!
Ne yalan ne dolan Esas aslı olan Bor ve Toryum !! Gitti gidiyor petrol Bitti bitiyor. Ne kaldı şurada 2023 e Biliyorlar da durdurmak ne mümkün. Göreceğiz İnşaallah o zaman. Ne demek istediğimizi hem içimizdeki şerefsiz vatan hainleri hem dışımızdaki ahlaksız şerefsizleri göreceğiz. Türkiye ne imiş göreceğiz. Allah bir dir. Pisliklerinizde boğulun ey batı sevicileri ey emperyalist şerefsizler. İslam ın kılıcı geldikçe sönecek kahrınız ateşiniz nefesiniz. AKP ye destek vermeyen sürünsün. Vatan şimdi vatan sonrada vatan. Vermeyiz asla Topunız gelin.
bu adamı seçmeleri baştan hataydı ırkçı herifin teki bu zihniyetteki birinin ülke yönetmesi sizce mümkünmü olacağı buydu
ABD HALKININ BİR AN ÖNCE BU DENGESİZ ADAMDAN KURTULMASI GEREKİYOR.. ahmaklıklarıyla dünyanın başını döndürdü.. ve heryere zehir sıçratıyor.. hastalıklı bir kişilik ve ütopik bir beyin var.. yahudi kuklası rezil maskot
danışıklı dövüş...
facebook ve instagrama yatırılan reklam giderlerine baktım da içim acıdı.. adamların fiziki olarak birşey satmasına gerek yok
Diğer Haberler