MB / Reel kesim güven endeksi Mayıs’ta 6.6 puan düştü (2)

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Mayıs ayında bir önceki aya göre 6.6 puan düşüşle 98.9 puana ve mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 5.3 puan düşüşle 94.7 puana geriledi.

MB / Reel kesim güven endeksi Mayıs’ta 6.6 puan düştü (2)

(Ayrıntılar ve grafik eklendi)

İstanbul, 23 Mayıs (DHA) - Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Mayıs ayında bir önceki aya göre 6.6 puan düşüşle 98.9 puana ve mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 5.3 puan düşüşle 94.7 puana geriledi.
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu değerlendirme yapıldı:
“Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, sabit sermaye yatırım harcaması, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.”
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ile değerlendirmesi ise şöyle:
“Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü görüldü. İç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler, ihracat sipariş miktarında ise artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı gözlendi.
“Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin güçlenerek, mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıflayarak devam ettiği görüldü.
“Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı gözlemlendi. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin azalış bekleyenler lehine döndüğü, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlenerek devam ettiği görüldü.
“Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği gözlenmektedir. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de güçlenerek devam ettiği görülmektedir. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1.0 puan artarak yüzde 23.5 seviyesine yükseldi.
“çinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenler yüzde 5.6'ya, aynı kaldığını belirtenler ise yüzde 67.1'e gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenler yüzde 27.3'e yükseldi. (Grafik)

MB / Reel kesim güven endeksi Mayıs’ta 6.6 puan düştü (2)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler