Niğde'de soğanın fiyatı düştü

NİĞDE'de, belediyenin yaş sebze halinde soğanın kilosu 3 lira, patatesin kilosu ise 2,5 ile 3 lira arasında satılıyor.

Niğde'de soğanın fiyatı düştü

Ali KADI/NİĞDE, (DHA)- NİĞDE'de, belediyenin yaş sebze halinde soğanın kilosu 3 lira, patatesin kilosu ise 2,5 ile 3 lira arasında satılıyor.
Niğde Manavcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı ve Niğde Halciler Dernek Başkanı Tahir Yavuz, Niğde Belediyesi Yaş Sebze Hali'nde soğanın kilosunun 3 lira, patatesin kilosunun ise 2 lira 50 kuruş ila 3 lira arasında satıldığını söyledi. Soğanın fiyatının gerilediğini anlatan Yavuz, "Soğan ve patates 9‘uncu ve 10’nuncu ay itibariyle söküme başlar. Daha sonra söküm tarihi 4’üncü ay olduğu için depolanır. Bu sene hastalıklardan dolayı soğanda ve patateste bir fiyat artışı oldu. Şu anda soğan Niğde Sebze Hali'nde 3 lira, patates 2 lira 50 kuruş- 3 lira arasında. Bir de kalite sınıfı var. Kırmızı toprak dediğimiz Sivas ürünü patates var. Depolarda 2 lira 30 kuruş -2 lira 70 kuruş civarında, halde bu patates 3 lira. Boz toprak dediğimiz patates 2 lira ile 2 lira 50 kuruş arasında. Soğanda fiyat iyice geriledi. 3 liraya kadar düştü. Soğanın gerilemesinin sebebi artık yeni söküme yaklaşıldı. Bir de devletin soğanda vergiyi indirmesi, ithalatta vergiyi kaldırması etken oldu" dedi.
'PATATESTE MALİYETLER YÜKSELDİ'
Patatesin halde 2 lira 50 kuruş ila 3 lira arasında satıldığını belirten Yavuz şöyle konuştu:
"Eskiden patates 30 kuruşa mal edilirken şunda maliyetler 3 katına çıktı. 70 kuruşa, 75 kuruşa kadar çıktı maliyeti. Devletin mazotta indirime gitmesi lazım. Zirai ilaçta indirime gitmesi lazım. Geçen seneye göre bu sene patates ekimi daha az olacak. Çünkü vatandaşta alım gücü yok. Zirai ilaç çok pahalı. Mazot yüksek. Elektrik parasını ödeyemeyenler oldu. Sulamada sıkıntı çekecek çiftçiler var. Toprak yoruldu eski verimi vermiyor. Dönümünde 10 ton veren yer artık 5 ton veriyor."

FOTOĞRAFLI

Niğde'de soğanın fiyatı düştüNiğde'de soğanın fiyatı düştüNiğde'de soğanın fiyatı düştü

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Marketlerde sebze hele de meyvelerde ucuzlama yok.Sadece A-101'de 3TL. ye domates,2TL.ye çürük patatesler satılıyor.Meyveler dahada zamlandı. Üreticinin bazı sebzelerini yerinden toplayıp,belli yerlerde bir miktar satıp(yakıt, nakliye,personel giderleri kimden?)bol reklamla oy toplayıp, seçime dek günü kurtarmayı hesaplıyorlarda ya sonrası?Üretici elindekini ucuza verdi,yenisini katmerli zamlı ithal yem,tohum,gübre, mazot,ilaç,malzeme alıp üretecek ucuza satabilecekmi?Acil köklü çözümler hala gündemde değil.Gidişat o ki en fazla 2ay sonra ne kalmışsa haydeee batan geminin malları yokmu alan...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler