TL, tarihinin en değersiz seviyesinde

Reel döviz kuru endeksi yüzde 1.8 düşüşle 83.42 seviyesine gerileyerek tarihinin en düşük seviyesine indi.

TL, tarihinin en değersiz seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mart ayına ait TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi rakamları açıklandı.

Reel efektif döviz kuru, bir önceki ay seviyesi olan 84.95'ten yüzde 1.8 düşüşle 83.42 seviyesine geriledi. Böylece, endeks tarihinin en düşük seviyesine gelinmiş oldu.

Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ise mart ayında 85,18 oldu.

Öte yandan TÜFE bazlı reel döviz kuru Şubat ayında 84,73'ten 84,95'e revize edildi.

Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk Lirası (TL)’nın ağırlıklı ortalama değeri olarak hesaplanıyor. Reel efektif kurun artışı Türk Lirası'nın değer kazandığını, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösteriyor. Düşüş ise değer kaybına işaret ediyor.

"TCMB EK SIKILAŞTIRMA ADIMLARI ATABİLİR"

DenizBank Yatırım Hizmetleri Grubu'ndan bu konuda yapılan açıklamada, "Türk Lirası'nın reel anlamda tarihinin en değersiz seviyelerinde bulunması, gelecek dönem açısından maliyet yönlü ek baskılanmanın oluşabileceği anlamını da taşıyor. Bu kanal üzerinden benzer senaryo hayata geçecek olursa TCMB'nin para politikasında ek sıkılaştırma adımları attığını görebiliriz. Keza, yakın dönem PPK toplantılarının ardından kamuoyu ile paylaşılan değerlendirmelerde de ihtimalin para politikasında gerektiğinde adımların atılacağına değinilmişti. Hesaplamalarımıza göre TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ile ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 6 ay kümülatif korelasyonu -0.52 seviyesinde oluşmakta." denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Hani ekonomimiz superdi?
Wah wah wah ülkenin ekonominin Türk lirasının geldiği duruma bakın, Cumhuriyet tarihinin en buyuk ekonomik kriziyle karşı karsiyayiz
Şuanki durum DSP, MHP, ANAP koalisyonundan bile daha kötü.
ekonomimiz çok iyide bazı hainler kötü gösteriyor hatta akapeli bakan bile ayağına sıkmış acele yiğit buluta abdülkadir selviye geri dönen çağlayana görev verilmeli veya man malta singapur gençleride ekonomi sorumlusu yapılmalı
zeybekçi böğürmüyor ya dolardaki yükseliş geçici diye
@KAMILGOLCU zeybekçi de umudunu kesti heralde
Dış güçler bizi kıskanıyor. Cumhurbaşkanımız el attı. merak etmeyin ekonomimiz düzelcek.
muhtar olamaz denilen adamı bi yere getirirseniz olacağı bu. buyurun şeker fabrikalarının satışını açıklayın biriniz. her biri torku olacakmış, konya şekerin tarım kooperatifi olduğundan habersiz enayiler yer bunu. devlet hala gidip yandaşa 50 yıllık teşvik veriyor
AKP Bu ekonomi işini yönetmeyi beceremedi.1999 getirilen ÖTV 5 yıllığına gelmişti.Neden kalıcı oldu kimse itiraz ettimi etmedi devletin bu kadar fabrikaları arsaları madenleri satıldı kimse itiraz etmedi o zaman konuşmayalım kaval sesi dinlemeye devam unutmadan meeeee meeeee e demeyide unutmayın sakın haaa.
durmak yok yola devam :)hayaldi gerçek oldu !
Diğer Haberler