15 bin lira krediyle kendi işini kurdu!

ADIYAMAN'ın Besni ilçesinde işçi emeklisi Sakine Kılınç (54), 8 ay önce bankadan 15 bin lira kredi çekip, satın aldığı 150 bin Kaliforniya solucanının dışkısıyla evde organik gübre üretmeye başladı. Çocuklarının ilk etapta karşı çıktığı Kılınç, solucan sayısını 8 ayda, 6'ya katlayıp evini çiftliğe dönüştürdü. Evinin 3 odasındaki, 3 havuzda 900 bin solucanı bulunan Kılınç, hem solucan hem de dışkıyla ürettiği organik gübreleri çiftçilere satıyor.

Oğlu ile birlikte organik gübre üreten Kılınç, büyük bir çiftlik açmayı hedefliyor. Kılınç'ın ürettiği organik gübrenin kilosu 5 liradan alıcı bulurken, çiftçiler aynı ürünü mağazalarda 20 liraya kadar artan tutarla satın alabiliyor.

Şimdi talep yağıyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Ya biri de çıksın desin ki solucan b..k aldım sebzelere meyvelere şu kadar faydalı oldu desin ya yokmu ya antalya adana veya seracılığın yoğun yapıldığı yerler biriniz çıkın söyleyin solucan b.. ku faydalı verimi yüzde elli artırıyor kırk artırıyor . Arkadaş ne soluncan mış be ya kilosu ne kadar ya
@pirina0005 çokmu zor 1 kilo al kendin evde dene herşeyi hükümetten bekleyin :)
@pirina0005 Ben inanmıyorum bu işin böyle yağlı olduğuna. Sık sık böyle haberler çıkıyor zaten para kazandırsa şimdiye kadar büyük yatırımcı birisi bu işi büyük ölçekte yapıp ülke çapında ihtiyacı görecek derecede üretime geçerdi.
@pirina0005 ben kullandım gayet güzeldi işe yaradı kilosu 4 liraydı 1 avuç gübreyi saksıya döktüm küçük saksıya 2 ay oldu gayet güzel sonuç aldım.
@pirina0005 ---- Boş konuşacağına yazılı olan fiyatını da okusaydın ya. '' Kılınç'ın ürettiği organik gübrenin kilosu 5 liradan alıcı bulurken, çiftçiler aynı ürünü mağazalarda 20 liraya kadar artan tutarla satın alabiliyor.'' Bir haberi ya oku ya da hiç okuma.
@pirina0005 ben kullandim bahcedeki fasulyelerime. denemek icin sadece iki koke kullandim. fasulyenin her bir yapragi tabak kadar nerdeyse ve deli gibi uzadi. sirik fasulyesi ektim. henuz fasulye tutmadi ama bitkisi cok guzel serpildi. esime bir arkadasi vermisti, oncesinde ben de abartiyorlar diyorumdum ama gozumle gordum.
solucan gübresi haberleri solucan satanlara yarıyor gübre satanlara feğil
nerede kg 5 TL imiş bende var 2 TL .milleti kandirmayalim . ayrıca 8 ayda 150 bin solucanla 1 ton satıma hazır elenmiş gübre üretemez .
bu solucanları tek tek mi sayıyorlar acaba? Müthiş
Helal olsun
Bu tur çalışmalar yönlendirme olarak salma tavuk misali düşünün arkadaşlar toplumu çökertme yönlendirmeleri. pazar olmadan yapılan iş sonuca ulaşmaz
valla en güzel gübre inek gübresi diyenler desin :)))
zamanla bu işi yapanlar çoğalacaktır ve gübre fiyatları düşer diye düşünüyorum orta vadede .
Önüne gelen bu işi yapıyor artık bir esprisi kalmadı artık. Solucan eskiden 50 kuruşa satılıyordu şimdi 2 kuruşa alan zor oluyor. Teyzem geç kalmışsın bu işi yapmakta.
solucan gübresi gerçekten faydalı bir gübre bende bu gübreyi üretiyorum söylenildigi gibi abartılan rakamlar kazanılmıyor kısa vadede ama uzun vadede imkanlarınız varsa vede bu işi severek yaparsanız memnun kalırsınız çünkü her gün hayvan gübresi karıstırıyorsunuz pis iş görüldügü gibi kolay degil hatta çok zor iş öyle evin 2 odasını kapatarak yapılacak iş hiç degil ben bu işi 300 m2 dükkanımda sadece solucanlara bakıyorum 600 m2 arsamdada onlara yedirecegim mamasını hazırlıyorum ama üstüne basa basa söylüyorum öyle ek iş olarak yada günde 2 saat çalışma ile yapılacak iş degil.
Bunlar başka şeylerin reklamları.
yalanda sınır yok bu gübreyi kim alıyor böyle 300-500kilo değil 5 lira ben 2 liradan vereyim o 5 den satsın hiç yorulmadan 3 lira kazansın kiloda elimde 2 ton var almak isteyen mesaj atsın.Ha birde bu solucan işine akıllı birisi girmez :)
Diğer Haberler