Kanal İstanbul projesinde flaş gelişme! Bu yıl temelleri atılıyor

Kanal İstanbul’un maliyetini azaltacak plan değişikliği yapıldı. 30 milyarlık tasarruf sağlayacak değişikliğe göre 400 metre olarak planlanan kanal genişliği 275’e iniyor.

Kanal İstanbul projesinde flaş gelişme! Bu yıl temelleri atılıyor

Bu yıl temelinin atılacağı Kanal İstanbul Projesi'nde büyük tasarruf getirecek düzenlemeye gidildi. 65 milyar liraya mal olması beklenen projenin yapım maliyeti, kanal genişliği 400 metreden 275 metreye çekilerek yarı yarıya azaltılacak. Böylece projeden yaklaşık 30 milyar lira tasarruf elde edilmesi bekleniyor.

Sabah Gazetesi'nden Barış Şimşek'in haberine göre, çalışma kapsamında 1.7 milyar metreküp kadar çıkması beklenen hafriyat miktarı da yaklaşık 800 milyon metreküp kadar azalacak. Edinilen bilgiye göre, kanal kesitinin 275 metreye inmesi nedeniyle yapılacak köprülerin uzunluğu da daha az olacak.

KÖPRÜ SAYISI 7 OLACAK

Böylece köprü maliyeti ciddi oranda azalacak. Kanaldan çıkarılacak hafriyat miktarı her halükarda planlanan 3 adacığı yapmaya yeterli olacak. Daha önce kanal üzerinde 6 köprü yapılması planlanırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi doğrultusunda 7'nci köprü de yapılacak.

Bugüne kadarki çalışmalarda, ilki Büyükçekmece bağlantılı D-100, ikincisi TEM, üçüncüsü Kuzey Marmara Otoyolu, devlet yolu, belediye yolu ve kuzeydeki havaalanına bağlantısı olan D-20'de olmak üzere 6 köprü planlanmıştı. İki köprüden ise demiryolunun geçirilmesi planlanıyor.

KANAL İSTANBUL İDARESİ KURULUYOR

Toplam 20 milyar euroluk bir ekonomi yaratması beklenen Kanal İstanbul projesinin idaresi için de yeni yapılanmaya gidilecek. Buna göre projeyi yürütmek için Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı (KİB) kurulacak. TOKİ, Emlak Konut, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Karayolları, Demiryolları başkanlığın paydaşları olacak.

HAFRİYAT MİLLET BAHÇESİNE

Yıl sonunda ihalesi düzenlenecek olan asrın projesi Kanal İstanbul'un inşaatı sırasında çıkacak olan hafriyatın bir bölümü de Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılacak Millet Bahçesi'nde kullanılacak.

Kazıdan çıkan malzemelerle Karadeniz ve Marmara çıkışlarına 3 yapay ada yapılacağı gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı arazisinin Millet Bahçesi'ne dönüştürüleceğini açıklaması ile hafriyatın bir bölümü buraya dökülecek.

Okuyucu Yorumları 56 yorum
bu gereksiz projeden vazgeçerseniz hem büyük tasarruf sağlamış olacaksınız hem de yapacağınız zamları yapmamış olacaksınız , ayrıca ellerini ovuşturan çakal firmaları da aç bırakacaksınız, bu projenin gereksiz olduğunu siz de biliyorsunuz ama işinize gelmiyor çünkü 30 milyar liranın dolaşımda olması gerekiyor, zengin kazan-kazan fakir kaybet-kaybet metodu her zaman iş görmüştür
@seren491 gereksiz olduğu kanaatine nasıl vardın? Belki de Türkiye'yi şahlandıracak proje.
@seren491 Devletleri fazla zenginleşen ülkelerin halkları fakirleşir.
@mesutkay_83 :)))))))))))))))))))))) o parayla kaç fabrika kurulur acaba..65 katrilyoooonnnnn..uyu babam uyu.
@seren491 gerekli olduğuna nasıl karar verdin? kanala köprü yapıp para almazsalar ben de neyim.
bukadar masrafa ne gerek var??
aaa cumhurbaşkanım kandırdınız mı bizi şimdi üzüldüm bak , hani 10 milyar dolar idi bunun maliyeti ?!?!?
@fellifelis tamam kardeşim eleştir eleştir ama mantıklı eleştir.10 milyar $ ne kadar ediyor? 10 milyar TL mi?
@fellifelis proje tamamlandığında ülkeye katkısı ne olacak onu düşünmelisin! size kalsa herşey boşuna. araba yapma, kanal yapma, köprü yapma, yol yapılınca nankör gel. zaten ne yapılırsa yapılsın batıyor size anlamadım gitti. helikopter yaparlar görmezsin. tank yaparlar motoru bizim değil dersin. dersin de dersin. muharrem inceyi desteklersin daha cehapeye başkan olamaz. ilginçsiniz gerçekten.
@inazim_2018 46.109.100,0000 fazlası var eksiği yok
@inazim_2018 65 milyarda etmiyor..zaten sen o 65i bırak 80 de hiç bir zaman tutmaz aksilikler bitmez..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler