Merkez Bankası'ndan Kasım ayındaki 'eksi enflasyon' ile ilgili değerlendirme

Merkez Bankası, kasım ayındaki eksi enflasyonda vergi indirimleri, TL'deki değer kazancı ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu yanı sıra iktisadi faaliyetteki zayıflamanın rol oynadığını açıkladı.

Merkez Bankası'ndan Kasım ayındaki 'eksi enflasyon' ile ilgili değerlendirme

Merkez Bankası, TÜİK'in dün açıkladığı kasım enflasyonu ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 1.44 oranında azaldığını ve yıllık enflasyonun 3.62 puan gerileyerek yüzde 21.62'ye indiğini anımsatan TCMB, bu dönemde yıllık enflasyon tüm ana gruplarda düşüş kaydedildiğini belirtti.

Gıda enflasyonundaki gerilemede taze meyve ve sebze fiyatlarının öne çıktığını belirten TCMB, enerji fiyatlarının petrol fiyatlarındaki düşüş ve Türk Lirası'ndaki değerlenmeye istinaden azaldığına işaret etti.

Geçici vergi indirimlerine bağlı olarak dayanıklı tüketim malları kanalıyla temel mal grubu yıllık enflasyonu belirgin bir düşüş yaşandığını açıklayan Merkez Bankası, "Bu dönemde hizmet enflasyonu sınırlı da olsa gerilemiştir. Kasım ayı enflasyon verilerinde vergi indirimleri, Türk Lirası'ndaki değer kazancı ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkilerinin yanı sıra iktisadi faaliyetteki zayıflamaya bağlı olarak talep yönlü etkiler de hissedilmiştir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi gerilemiştir" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
yalannnnnnnnnnnnn yalannnnn vallahi yalannn ben emekliyim bir indirirm görmedim ha bir portokal geriledi oda hem mevsimi hemde rusya aldıklarını geri yolladı ondan ama patetes soğan artı onun yerine vergi indirimi etkilemiş diyorlar he bende 3 ila 5 tane 0 araba aldımya mazot benzin ucuzlamış pahalandı diye yapılan gangi zam geri alındaı dolar artı diye hükümet elektirige yüzde37 zam yaptı dolar yerlerde devlet ne kadarını indirdi elektirigin düştüde neden vergiler devlet tarafından yüzde 23 nokta 79 attırılıyo yalannnnnnn yalannnnn vallahı yalannnnn neden düştü diyolar emekliye calışanın za
@emekli.kurt Sen hiç üzülme arkadaş. Ancak bu kandırmacalara at gözlüğü ile bakan kandırıkçılardan başkası inanmaz enflasyonun düştüğüne.Vatandaşın kanını emenler ile haklarını gasp edenlere ayakçı olan ve bu gaddarlığa yol açanlar ezilenlerin vebali boynunuza olsun.31 Mart 2019 yerel seçimlerde aynı zaman hükümetin ülkeyi iyi yönetip yönetmediği de onaylanacak.Seçimde hakkını iyi kullan.
YAV HE HE.İNANDIK
Koyunlara masallar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler