Moody’s’den son dakika Türkiye değerlendirmesi

Moody's, yüksek miktarda döviz kredisi ve artan kaldıracın, Türkiye'de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığı artırdığını belirtti.

Moody’s’den son dakika Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bugün yayınlandığı analizde Arjantin’i (B2 durağan) ve Türkiye’yi (Ba3 negatif) şirketlerden kaynaklanan baskılara karşı en savunmasız ülkeler olarak tanımladı.

Moody’s, Arjantin veya Türkiye’den daha büyük politika ve mali tamponlara sahip olmasına rağmen (A1 durağan) Çin’in de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığa maruz kaldığını belirtti.

Moody’s, küresel olarak bakıldığında ise, ülkelerin kredi kalitesinin finansal olmayan şirketlerin daha yüksek borçlanma maliyetlerine karşı savunmasızlığının “sınırlı” olduğunu belirtti.

Moody’s analizinde, düşük borçlanma maliyetlerinin avantajıyla son 10 yılda şirket kaldıracının yükseldiğini ifade etti. Ayrıca bazı piyasalarda finansman koşullarının sıkılaşıp risk priminin artmasıyla, şirketler üzerindeki finansal baskının, ülkenin kredi notuna baskı yapma potansiyelini de beraberinde getirdiğine işaret edildi.

Ancak, analizde ülkenin kredi notu riskinin genel olarak ekonomik, mali, sermaye ve dışsal tamponlarla sınırlı olduğu ifadesi de yer aldı. (Reuters)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
kusura bakmayın ama sizlerin kredi derecelendirme kuruşlarının ABD köpekliğini yaptığınızı tüm dinya biliyor artık
moddys abd nin milyarlarca dolar borcuna karşı ne yorum yapmış acaba..
trump cezayı basınca bunlara gene Türkiye öcü oldu...
ya battık gidioz reise sorsan şimdi moodys fetöcü diyecek ve sadece bizim yüzde ellibirde inanacak tabii seçimi nie öne çektiler tam batmadan yine alabilmek için bu zekayı ekonomi alanındada görmek isteriz
Türkiye'ye not veren tüm derecelendirme kuruluşları ve ayrıca Chp,Hdp haklı,Erdoğan,Akp hükümeti,Mhp ise haksızdır.
Arkadaşlar, Emperyalizm ve onu ayakta tutan Kapitalist sistem çöküyor, işte Amerika ve Avrupanın hali, batmak üzereler, geçmişte yönetim kadrolarını kafaya alarak Mısır gibi Arabistan gibi köpeği konumuna soktuğu ülkelerle çıkarlarını koruyan batılı Emperyalistler bugün PKK, IŞİD, FETÖ ve El-KAİDE gibi bir kaç terör örgütünden medet umar hale geldiler. Bu Moody's, Standart & Poors, Fitch gibi Yahudilerin kontrol ettiği kuruluşlarda koltuk deynekleri, bütün bu bilgiler muvahecesinde diyorumki; İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR, DURMAK YOK YOLA DEVAM, onlar batıyorsa biz doğru yoldayız demektir.
Oyunmuş suikast miş hepsi yalan dolan oyalama. Kimse koca 16 sene hiçbirşey yapmamış günlük yaşamış günü kurtarmış gelecek planlanmamış kalkınma planları bile yok. Sade bir vatandaşım benim bile 5 yıllık planım 10 yıllık planım var şurda olmalıyım diye. Herşey halının altına süpürülmüş şimdi biri halıya bir baktı altından birtaraflarından pislik akmaya başlamış. Biri gelir de o halıyı kaldırırsa asıl o zaman çıkacak hepsi asıl o zaman boğuşturacaklar. Allah devletimize zeval vermesin aminnnnnnn parasını yurt dışına kaçıranların da tüm varlıklarına en kısa sürede çökülmesi dileklerimle
Diğer Haberler