Moody’s’den son dakika Türkiye değerlendirmesi

Moody's, yüksek miktarda döviz kredisi ve artan kaldıracın, Türkiye'de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığı artırdığını belirtti.

Moody’s’den son dakika Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bugün yayınlandığı analizde Arjantin’i (B2 durağan) ve Türkiye’yi (Ba3 negatif) şirketlerden kaynaklanan baskılara karşı en savunmasız ülkeler olarak tanımladı.

Moody’s, Arjantin veya Türkiye’den daha büyük politika ve mali tamponlara sahip olmasına rağmen (A1 durağan) Çin’in de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığa maruz kaldığını belirtti.

Moody’s, küresel olarak bakıldığında ise, ülkelerin kredi kalitesinin finansal olmayan şirketlerin daha yüksek borçlanma maliyetlerine karşı savunmasızlığının “sınırlı” olduğunu belirtti.

Moody’s analizinde, düşük borçlanma maliyetlerinin avantajıyla son 10 yılda şirket kaldıracının yükseldiğini ifade etti. Ayrıca bazı piyasalarda finansman koşullarının sıkılaşıp risk priminin artmasıyla, şirketler üzerindeki finansal baskının, ülkenin kredi notuna baskı yapma potansiyelini de beraberinde getirdiğine işaret edildi.

Ancak, analizde ülkenin kredi notu riskinin genel olarak ekonomik, mali, sermaye ve dışsal tamponlarla sınırlı olduğu ifadesi de yer aldı. (Reuters)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
kusura bakmayın ama sizlerin kredi derecelendirme kuruşlarının ABD köpekliğini yaptığınızı tüm dinya biliyor artık
moddys abd nin milyarlarca dolar borcuna karşı ne yorum yapmış acaba..
trump cezayı basınca bunlara gene Türkiye öcü oldu...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler