MTV'de önemli düzenleme

Maliye Bakanı Naci Ağbal, MTV Kanunu'na "motor gücü" tanımını koyarak, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de eklediklerini belirtti.

MTV'de önemli düzenleme

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

Maliye Bakanı Ağbal, tasarının, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na, 'motor gücü' tanımının eklenmesini ve elektrikli araçlardan muadillerinin yüzde 25’i oranında vergi alınmasını öngören maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nda motor silindir hacmine bağlı bir vergileme sistemi olduğunu, tasarıyla, kanuna "motor gücü" tanımı eklediklerini belirten Ağbal, şöyle konuştu:

"Bu tanımı eklemekle, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz. Kanunda, böyle bir tanım ve elektrikli araçlarda da motor silindir hacmi olmadığı için, motorlu taşıtlar vergisi alma ile ilgili bir boşluk var. Böylece hem kanundaki bu boşluğu düzenliyoruz hem de elektrikli araçlar bakımından teşvik edici, destekleyici şekilde, muadili olan araçların motorlu taşıtlar vergisinin dörtte biri oranında motorlu taşıtlar vergisi alınmasını öngörüyoruz.

Bu düzenleme, Türkiye'de elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren yeni bir düzenleme. Bundan önce de Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda, elektrikli ve hibrit araçların ülkede üretimini ve satışını desteklemek amacıyla, Özel Tüketim Vergisi oranlarını diğer muadil olan araçlardan çok daha düşük belirlemiştik. Aynı yaklaşımı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde de sürdürüyoruz. Eğer muadil olan aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi 2 bin lira ise elektrikli araç için 500 lira vergi alınacak."

Ağbal, elektrikli araçlardan hiç vergi alınmaması yönünde talepler olduğunu ifade ederek, "Biz bu vergide yüzde 75 oranında indirim yapmak suretiyle önemli bir teşviki vermiş oluyoruz." dedi.

"452 TANE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL VAR"

Türkiye'de 452 elektrikli otomobil olduğunu söyleyen Ağbal, "Elektrikli otobüs veya kamyon için böyle bir sorun yok. Çünkü bu araçların vergilendirilmesinde motor silindir hacmi vergileme ölçütü değil. Onlar için vergileme ölçütü istiap haddi, koltuk sayısı. Biz kanundaki boşluğu doldurmuş oluyoruz." diye konuştu.

Naci Ağbal, şunları kaydetti:
"Sektörün şu konuda talebi var; bence üzerinde çalışmamız lazım. Araçlarda, motor silindir hacminin yanına motor gücünü de vergileme ölçütü olarak koymakta fayda var. Çünkü, burada esas olan, motor silindir hacmi teknolojinin geldiği nokta itibariyle, vergide ödeme gücü ilkesini çok kavramıyor.

Türkiye'de satılan araçların, sanıyorum yüzde 96'sı 1.600 cc araçlar. Neden? Çünkü bizim vergileme sistemimiz, ithal edilen araçlar da dahil olmak üzere hep Türkiye'ye 1.600 cc araç gelmesine teşvik ediyor. Çünkü, motor silindir hacmi arttıkça vergileme artıyor. Onun için birçok firma 1.600 cc motora sahip ama beygir gücü çok daha yüksek araçları piyasaya sokarak rekabette avantaj elde etmeye çalışıyor."

"VERGİ OLMAYAN BİR ŞEYE VERGİ KOYUYOR DEĞİLİZ"

Naci Ağbal, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'in, "Elektrikli araçlardan şu anda vergi alınmıyor. Bu düzenleme ile aslında vergi getiriliyor." eleştirisine şu yanıtı verdi:

"Vergi alınmadığı için değil, vergilemeye imkan veren kanuni düzenleme olmadığı için kanunda boşluk var. Elektrikli otobüs, münibüs ve kamyondan vergi alıyoruz. O araçlardaki vergileme ölçütü, aracın motor silindir hacmine, gücüne, elektrik olup olmadığına bakmıyor. İstiap haddi ve koltuk sayısına göre vergilendiriliyor. Burada vergi olmayan bir şeye vergi koyuyor değiliz.

Teknolojinin değişimine bağlı olarak, vergileme ölçütü olarak belirlenen bir unsurun ölçüt olarak fiilen uygulanamamasının doğurduğu boşluğu dolduruyoruz. Bunu yaparken de aynı oranda motorlu taşıtlar vergisi almak yerine yüzde 75 oranında indirimli vergi alınmasını öngörüyoruz."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
soyun vatandaşınızı soyun suriyeli din kardeşlerinize para yetişmiyor tabi... araç zaten türkiyeye girerken 1 lira ise 2.5 liraya satarak hiç üretmeden fabrikadan daha çok kazanıyorsunuz.sonra akaryakıtta 1 liralık yakıtı 6 liraya satarak soyuyorsunuz.trafik sigortasiyla soygun derinlesır.bunlar yetmezmis gibi 6 ayda bir yine mtv adı altında tekrar soygun...vatandaş enayi olunca yapacak birsey yok.egzozuna bile muayene yapıp vergi alıyorsunuz.sonra kendiniz 4000 cc turbo bedava devlet malı araçlarınızla cuma namazına gidiyorsunuz.sizde ne din nede vicdan var.Allah diyen Allahsızlar.
koltuk sayısını da unutmayın direksiyon fren bunları da ekleyin
Her şeye vergi koyun, ona da koyun... Lastik ebatına göre de vergi KOYUN..
Allah gözünüzü doyursun. vergi değil zorla haraç alıyorsunuz.
Koyabildiğiniz kadar koyun müstehaktır bize.....
En ufak birşeyide kaçırmıyolar helal valla yakında farlar tekerlekler camlar aynalar gibi farklı farklı düzenlemeler bekliyoruz boşta bir onlar kaldı
akp vatandaşı öpmeden asla bırakmaz verginin vergisini kimler çıkardı tabiki akp
Geçirin millete geçirin....Yakında nefes alma vergisi de çıkar
Vallah helal olsun nereden nasıl ne şekilde vergi alacaklarını iyi biliyolar. Haram mış helal miş hiç ö emli degil.
MİLLETİ SOYUP SOĞANA ÇEVİRDİNİZ DÜNYANIN NERESİNDE MTV VERGİLERİ %50 ALINIYOR SN BAKAN GEÇEN YIL ÖDENEN 388 TLİK İŞLK TAKSİT BU SENE TAM TAMINA 100 TL ARTARAK 488 TL ÖDENMEKTE HANİ VERGİLERİ DÜŞÜRMÜŞTÜNÜZ HANGİ ANAYASAYA UYGUN ACABA EMEKLİYE MEMURA % 3-5 VATANDAŞTAN AL % 50-70 VERGİ ALLAHA REVAMI.
bakın görün zamanla tüm milleti bisiklete bindirip ondan da vergi olacaklar :)
Utanmaz bu adam daha once ki tavirlarindan ben utanmistim birde marifet gibi vergi bindirdik diye anlatiyor
ticari taksilerde ötv yi sıfırla hepsi bmw mercedes audi.adam anadoluda bir ilcede 2000 liraya t plaka alıp 300binlik jipi hususi olarak kullanıyorrrrrrr Naciiii.vatandaşada ötv kitliyorsunuz sandıkta sokacam o ötv yi hiç merak etmeyin
hiç güçlü arabalara binemeyelim ülkece mahrum kalalım çok para verelim yaşa varol büyük türkiye
bir tek kulağımızın arkası kaldı, ama size kızmıyorum, sizleri başımıza dikenlere kızıyorum, millete makarna yedire yedire, tuhaf hale getirdiniz! IQ testi yapılmalı insanlar öyle oy kullanmalı...
siz birsey koymayin allah aşkına herseyin altindan zam çıkıyor. direk vatandaş nasil düdüklenir vergisi koyun satir aralarina vatandaş anlamasi zor olsun diye birseyler yazmaya calismayin. size de eziyet oluyor
ŞU MTV İLE TEOG'U HALA BECEREMEDİLER YA...!
ALLAH RIZASI İCİN 2000 motora kadar 1600 cc vergi aynı olsun bıktık türkiye ye özell araba uretmesinler vergi yuzunden.
milleti soymak için uğraşmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz eyyy akp suç sizde değil size oy verende
he onuda düşündünüz açığı kapattınız allah sizi bildiği gibi yapsın
uçanı kaçanı yakalayın
Vallah tebrik etmek lazım nereden nasil vergi alinir cok iyi biliyolar. düşünüyolarmi helal mi haram mı diye...
geçirdiğimiz kriterler yetmedi bi de gücüne göre koyalım! vergiyi !!!
yine milleti keriz yerine koyan bir açıklama.aslında kendi kendini zaten yalanlamış ülkede elektirikli 500 kadar araba var diyor yani biz onlara vergi koyalım diye bu maddeyi ekliyorsan bu devede kıl değil.ama diğer bütün araçları nasıl etkileyecek anlatayım.benim arabam 2017 model 1.6 motor ben vergimi buna göre veriyordum.şimdi beygir gücünü de eklersen benimki 125 beygir.ama aynı 1.6 motordan 220 beygir gücü alan arabalarda var.sonuç onlar daha fazla vergi ödeyecek.halbuki beygir kuvveti arttıkça yakıt tasarrufu da artar.yani bu desteklenmesi gerekirken tam tersi vergi yükü bindiriliyor.yuh
Bakan; önce çalışanlar arasındaki adaltsizliğe adalet getirmeli.. Hiç bir kurumda bu kadar eşitsizlik yoktur..
24 yaşındaki arabama geçen sene 180 tl vergi veriyodum. bu yıl 250 tl olmuş. biz millet olarak ne zaman zenginleşeceğiz?
Daha nereden para alacaklarını şaşırdılar? Elektrikli araçları bahane edip( o da mevcut da 452 tane) motorlu taşıtların bg gücünden de vergi alınması amaçlanıyor. Yeni MTV düzenlemesinde araç bedelini hesap ederken bg gücünü de eklemeyi unutmuşlardı, hatırlatan çıkmış demek ki?
Doğru ve adil bir vergilendirme yapmak istiyorsanız; tüm araçların bir kasko değeri var. Buradan yola çıkın, kasko değeri üzerinden hesaplama yapın belli bir yüzde ile, olsun, bitsin. Şu anki şekliyle 15-20 bin liralık bir araç sahibiyle, 200-300 bin liralık bir araç sahibi aynı vergiyi ödüyor. Ve tabii ki ucuz araç sahibi vatandaşlar çok daha fazla sayıda, sonuç yine vurun abalıya durumu.. Zengine dokunan yok. Haa, motor hacminde teşvik bazında bir uygulama olsun derseniz, yine cc hacmine göre kasko değerlerinde kategorik yüzdeleme yaparsınız. Örnek; 1600 cc kadar, % 1, üstüne daha fazla gibi
Nereden geçireceklerini şaşırdılar, elektrikli araçlar içinde daha neler düşünüyorlardır daha, oksijene de vergi koyarlar yakında
Hiç vergisiz bırakırlarmı herşeyden alırlar bi kere olsun halkı düşünün sıfır vergi diyin de bari hiç arabası olmuyan alsın!
diyorsun ki nasil olsa biz zamlarla aradaki farkı kapatırız
millet diyor vergi olmasın o diyor %75ini almayız yani %25 durduk yere sokacaklar yine ! ver mehteri
elektirikli araçları teşvik etmek için vergi almayacaklarını beyan etmişlerdi ne oldu petrol buldularda petrolle rekabet oluşmasın diyemi getirdiler avanta araplardan fazla gelmiş olmalı hani elektiriğin büyük bir kısmı yerli kaynak petrolde ordunun petrolüne yetmiyor dolayısıyla her şeye getirdikleri vergi ülke ekonomisinin batakta olduğunun göstergesi emlak vergilerindeki artışlar dudak ucuklatan cinsten diğer artışlarda hız kesmeden devam etmekte böyle ülkeyi köylü memet agayı getirsen o daha iyi yönetir hiç olmasa ahlaklı temiz
biz ötv vergisininki KDV sini bile ödeyen toplumumuzki bu bize hiç gelir verin mehteri zam sesini kazık ağrısını bastırsın haram olsun haram
vergi olmayan bir şeye vergi alıyoruz denmez biz alıyoruz de anlayalım sen aracı zaten ülkeye sokarken kafadan yirmi yıllık vergisini peşin almana rağmen her yıl ötv mtv yine alıyosun benim aracım alman malı şuan orda piyasası 2/3 bin euro burda 40 bini buldu üretim yok sanayi yok eğitim yok sağlıkla köprüyle yolla olmaz elektirikli araca dünyanın hiç bir yerinde vergi almazlar doğa dostu diye ayrıca teşvik ederler birde bize bak vergisi kendnden pahalı yeme içme ekmek su da vergimi olur allah aşkına bari gıda da sıfırlayın hrkes istediğni yesin pazarda çocuğna muz alamayan baba gördüm
nasıl bir %25 zam yapıldıysa artık bu 3 kağıtcı yalancılar. geçen yıl 384 tl olan ocak vergim bu yıl 592 tl olmuş %55 . eğer bu vergilerim suriyeli itler için ise haram zıkkım olsun. YOK EĞER DEVLETİM İÇİN ORDUM İÇİN İSE HELALİ HOŞ OLSUN.
İndirdim rahat ol açıldı artık acıtmıyo
Bu işin bir ortasını bulamadılar.En mantıklısı Ağırlığı,Hacmi,gücü,karayollarını işgal ve lüksü ve ekonomiye zararı baz alınmalı.
Elektrikli olan her araçtan,isterse otobüs kamyon olsun,muadillerinin %25 oranında vergi alınması gerekir.Çevre koruması bunu gerektirir.Bütçe koruması değil.
Diğer Haberler