Son dakika! Türkiye'den kritik çelik ithalatı kararı

Son dakika haberine göre, Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) çelik sektörünü ithalattaki artıştan korumak için 17 Ekim'den itibaren ithalat kotası uygulayacağını bildirdi. Kotayı aşan çelik ithalatına yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulanacak...

Son dakika! Türkiye'den kritik çelik ithalatı kararı

Türkiye, 27 Ekim'de yürürlüğe girecek çelik ithalat kotasını Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) bildirdi. Bildirime göre Türkiye kotayı aşan herhangi ithalata yüzde 25 gümrük vergisi koyacak.

Bildirimde önlemlerin ABD ve Avrupa Birliği'nin yürürülüğe soktuğu tarifelere yanıt olduğu belirtildi. Açıklamada hükümetin ithalatta artışın iç piyasada ciddi zararlar oluşturacağına dair bulgular elde ettiği belirtildi.

Türkiye'nin DTÖ'ye yaptığı bildirime göre yassı ürünler için kota 3,1 milyon ton olarak belirlendi. Türkiye 2017'de 8,4 milyon ton yassı ürün ithal etmişti.

Uzun ürünler için kota ise 2017'de yapılan 1,3 milyon ton ithalata karşın 558.534 ton olarak belirlendi.

Türkiye, çelik boru, tüp ithalatı için kotayı 273.901 ton, demiryolu metaryalleri için 24.044 ton ve pazlanmaz çelik için 139.934 ton olarak ortaya koydu.

Yapılan bildirime göre, sıcak haddelenmiş çelik için kota uygulanmayacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
akp'den başkası bu ülkeyi yönetemez diye diye ülkeyi batırdınız
kotalar çoktan konması lazım incik boncuk ne bulursa ülkeye getiriyorlar onlarada dur demek lazım birde şu tayvana gidişlere kota koyalım
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler