Trafikte yeni dönem! Araçlara özel akıllı takip sistemi geliyor

Akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araçtan incelenecek. Araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda sistem uyarı verecek.

Trafikte yeni dönem! Araçlara özel akıllı takip sistemi geliyor

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de sürücü davranışlarından kaynaklı trafik kazaları ve trafikte kilitlenmeye neden olan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla akıllı takip sistemlerini devreye almaya hazırlanıyor. Yazılımı yerli ve milli olan akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araç içinden incelenecek. Şoförü araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda hem uyaracak olan sistem aynı zamanda denetimi de sağlayacak. Sürücü davranışlarında hatalı durumlar kayıt altına alınırken elde edilen veriler özel bir veri merkezinde toplanarak anında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilecek. Olası bir trafik kazasında, kazaya neden olan durumlar da anında tespit edilecek. Öncelikle toplu taşıma ve ticari araçlarda uygulamaya alınacak sistem, ardından Türkiye'deki tüm motorlu taşıtlarda devreye alınacak. TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı, projenin Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, üniversiteler, İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işbirliğinde geliştirildiğini söyledi.

KAZALAR YÜZDE 50 DÜŞECEK

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, projenin prototipi yapıldığını, raporlarının yazılmaya başlandığını aktaran Ilıcalı, "Raporların tamamlanasıyla birlikte biz bu uygulamanın yasayla zorunla hale getirilmesi için meclise taşıyacağız. Bu projeyle birlikte sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunları yüzde 50 oranında düşecek" dedi. Projenin öncelikle ticari ve toplu ulaşım araçlarında devreye alınacağını aktaran Ilıcalı, ardından tüm taşıtlarda uygulamaya konulacağı bilgisini verdi.

FETÖ VE BÜROKRASİYE TAKILDI

Kazaların büyük bölümünün sürücü davranışlarından meydana geldiğini belirten Ilıcalı, "Bizim bunu takip etmemiz ve denetlememiz gerekiyor. Bu nedenle bu projeyi devreye aldık. Bu akıllı denetim sistemleriyle sürücünün oto kontrolünü sağlamasını hedefliyoruz" dedi. Projenin ilk prototipinin 2011 yılında geliştirildiğini ancak, ilk 2012-2013 arasında dönemin FETÖ'cü bürokratları tarafından engellendiğini belirten Ilıcalı, "FETÖ terör örgütü, trafik ise bir terör… Biz örgütle mücadelemizi sürdürürken trafik sorununu da kaldırmak için bir an önce düğmeye basmalıyız" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 106 yorum
vatandaştan kaç para alacaksınız bu takip sistemi için ve hangi yandaş firma hangi siyasinin taşeronluğunu yapacak ?
Bir çip takılmayan yer mabadımız kaldı..
@dirikoc CİP DE ÇİP DE TAKSALAR ADAM HERYERDE ADAMDIR KORKUSUZ
@dirikoc takdir etmemek elde değil en güzel cevabı siz yazmışsınız bundan daha iyisi olamazdı .
teknolojiye olan bu güven nereden geliyor anlamış değilim.. akıllı telefonlar arıza açıyor.. olaki bu cihazların arızasında kim nasıl bilecek.. ehliyet verirken önüne gelene vereceğine çeşitli yetenek pikolojik testlere soksanız.. uygun olana verseniz .. yine rant kokusu alıyorum..
Ya bi gidin işinize her olayda fetö ye bağlanmazki...
Onu önle , bunu önle azrail' in işi zorlaşıyor. Kızdıracaksınız. Toplu alacak canlarımızı. Dümdüz yolda bir bariyer , kasis... Zorla yavaşlıyorsun. Yokuş yukarı yine aynı kasis... Yavaş gidilmesi öğretilip sürücü eğitilmeyince , bilinç arttırılamayınca çip , radar , kasis gibi cebri önleyicilere maruz bırakılıyoruz. Birileride ne bulsa devlete önerip Para kazanmanın yoluna bakıyor.
AHANDA para lazım birilerine yine cebi dolacak :D:D
sen önce akaryakıtı düşür
birde millete çip takın olsun bitsin. bu özgürlük ihlakidir ve yapamazlar.
KESİNLİKLEŞUNDAN EMİNİMKİ ARTIK HÜKÜMET PARA BULMAKTA ZORLANIYOR VE YENİ ARAYIŞLAR İÇİNDE. (AZ YİYİN AZ )
heleşukur sadece tırafikmi.arac hırsızlığı cinayet vs.bordunya kanunsuz işleri takip edersin.inşaallah iptal olmaz
gene kımlerı zengın edecenız
yolları düzgün yapın .sırf ceza yazmak için düzenlemeyin kazalar kendiliginden azalır. örnegin belediyelerin tirilyonlarca degerdeki araçları duruken bir bakıyorsunuz bir şirekt gelmiş tüm şehri asfaltlıyor sonrada bu yolda kazalar artıyorsa demkki rant kurban gitmişler. veya 50 -100 metrede bir kavşak syaısız kamera sadece kavşagı ve şöförü çekiyor telefondamı sigaramı içiyor kemer takmışmı .120 sn bulan kırmızı ışık hareket ediyorsunuz ikkinci kavşaga tam vardınız kırmızı oldu .bu tarz sistemler birilerini tek elden zengin etme milleti fişleme sürekli ceza yazmaya haklılık getirime
Vatandaştan para nasıl koparırız derdine düşmüşler
Yavaş giden araç kaza yapmazmış. Yol uzadıkça rehavet , bıkkınlık dikkate alınıyormu. Aşırı olmayan makul bir sürat bıkkınlıktan çıkarıp belirli bir oranda adrenalin, ve korku yaratıp daha dikkatli sürüşe neden olmuyormu. Bilim adamları incelesin.
Özel hayatın gizliliği nerede kalacak ? İhbarları dikkate almayan , Whatsapp uygulamasında çekilen videoları dikkate almayan sistem daha neler icat edecek görelim. Sistemin bir ücreti olur. İnternet aboneliği ,GSM şekekesinde bir hat gerekir onada ücret öderiz. Servis sağlayıcılarına yeni rant kapısı. Bir kaç bilim adamı TV lerde bir boy gösterir sonra bir kanun yol , soy gitsin. Kolay gelsin ağalar....
tabi bu sistemi satan veya türkiyeye getiren AKP li köşeyi dönecek
Yeni bir soygun projesi.
Örnekleri hangi ülkede var bırakın bu soygun taktikleri beyler iş buna gelinceye kadar bu ülke ve insanının okadar eksiği varki.
Keşke yapılsa... Önce çok canlar yanar. Cezalar ödenir. Sonra var olan kurallarla trafiğin işleyemeyeceği de ortaya çıkar. Kurallar şartlara uydurulur. Kazalar azalır, can mal kaybı önlenir.
Eeee fişleme araçlarda da başlayacak demek. Gerçi jipli kimlikler insanlarda o işi görür ya. Hayvanların küpelerine de takın hırsızlık olmaz. Yandaşa çorba kapısı...
Ataşehir merkez meydan dönel kavşak battı çıktı yapılmayıp , trafik felç . Gidip bunlarla uğraşmazlar.
Yiyim yalanınızı. Asıl amaç insanları fişlemek kim ne zaman neredydi takip etmek. Adım adım izlemek artık oturma yerlerinden korkar oldular. Ancak korkunun ecele faydası yok. GİDECEKSİNİZ VE YARGILANACAKSINIZ!!
bu beceriksizliğinizide fetoya bağladınız ya helal olsun
BİZ İNSANLARA DA TAKIN YAAA OLUR MU SADECE ARABA. POLİSLER DE UYUSUN BIRAKIN. KAHVE DE OKEY OYNASIN. ARABA DA UYUSUN. ARABAMIZDA EVİMİZDE RAHAT BIRAKIN BARİ
milli ve yerli derken araçlara bedava mı takılacak yoksa vatandaşa ne kadar geçireceksiniz ondan haber verin, öncelikle ne kadar bu sistemi uygulasanız da nafile önce eğitimi düzeltin taa temelden ilk okuldan hatta ana okulundan başlayarak ahlak dersine iyi insan olma birbirine saygı dersi çevre sevgisini aşılayan derslere ağırlık verin medeniyet dersi verin dindar ve kindar nesil yetiştirmeyle bu işler olmuyor.
hangi millet vekilinin oğlunu zengin edeceksiniz..resmen ulke devletlikten çıktı.. bune dir yahu...esir kampındamı yaşıyoruz yoksa turkıye cumhurıyetındemı belli değil..ayıptır yaa. pıyasalar olu para akısı yok.. bu halk en sonunda iç savasa kadar gıdecek bu sekılde gıderse.. belkide bazılarının ıstedıgıde budur
çok güzel birşey hemen en kısa zamanda uygulanmaya başlamalı. cezalarda çok ağır olmalıki herkes ona göre araba kulansın?.
Nedense aklıma birden MEB Fatih projesi Tabletleri geldi...
Yine yandaş bir şirkete verirler ihaleyi. Onlar kazanır biz sürünürüz. Şimdiden haram zıkkım olsun !
Keşke insanlarımızı, özellikle çocuklarımızı trafik konusunda eğitmeye çalışsak.
vatandaşı nasıl soyarız desene,trafik kiltleniyormuş vs bunlar bahane desene
Birilerinin paraya ihtiyacı var .
oldu olacak araçları robotlar kullansın bu ne saçmalık sen işi baştan sıkı tutma sonra teknoloji satmaya git
damadın şirketi yapıyor galiba.... öyleyse bu iş yapılsın... yoksa yok.. istemiyoruz... illede damat marka olsun....
Yine birilerini zengin etme çabası. Cihazlar satıldıktan sonra esamesi okunmaz. Keşke gerçekten böyle bir sistem oturtulsada en azından magandalar azalsa. Ama sanmıyorum minibüsçülere taksicilere sökmez bu sistem
yine vatandaşa bişeyler satacaklar. para çok bizde alıriz.. yok vatandaşi dusunuyoruz diyorsaniz ucretsiz dagitin
çok iyi bir fikir kazalar olmaz yetimler kalmaz ocaklar sönmez insanlar sevdiklerine guvenle kavusur .elinde kulagında cep telefonu ile arac kullanan magandalar saygısızlar dusunsun basın cezayı bunlara . koy yolunda hiç araba yok ben orada bile sinyal veren biriyim saygılar
ARAÇ KULLANMAKTAN TİKSİNMEYE BAŞLADIM . ALLAH HEPİNİZİ ISLAH ETSİN
insan haklarına aykırılıktan herkes mahkemeye verip tazminat alır.ne münasebet neden taktırayım.kimse beni pc başından izlesin istemem özel aracımla
ah be canımıza okudunuz nereden kime ne götüreyim parası? için kurulan tezgah?ceyranda zaten dağmadınıza iyi gelir 36,liralık ceyrana71 lira ödüyoruz allahtan korkun be,dinsizler ??????????????
Diğer Haberler