Yeni ehliyetler için gerekli evraklar nelerdir?

Yeni ehliyetlere geçiş 1 Ocak 2016 itibariyle başladı. Peki yeni ehliyetler için gerekli evraklar neler? İşte ehliyet değişikliği hakkında bilinmesi gerekenler ve yeni ehliyet için gerekli evraklar!

Yeni ehliyetler için gerekli evraklar nelerdir?

Yeni yılla birlikte yeni uygulamalar da devreye girmeye başladı. Bunlardan biri de ehliyetler oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut ehliyetler 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Bu yıl dahil olmak üzere toplamda beş yıl içerisinde tüm ehliyetler değişmiş olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücülerin yeni ehliyetlerini kolayca edinebilmeleri için online başvuru ve randevu sistemi kurdu. Sistem, EGM'nin (Emniyet Genel Müdürlüğü) resmi sitesinin surucurandevu.egm.gov.tr adresi üzerinden hizmet veriyor. Böylece sürücüler zaman kaybetmeden, zorlanmadan eski ehliyetlerini değiştirebilecekler. Vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait internet adresinden online randevu aldıktan sonra il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ancak yeni tip ehliyetlerin edinilebilmesi için bazı şartlar ve belgeler gerekiyor. Peki, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren değiştirilmesi gereken ehliyet için neler yapılmalı? Yeni ehliyetleri almak için gerekli evraklar nelerdir? Merak edilenler haberimizde!

YENİ TİP EHLİYET ALMA ŞARTLARI

Randevu sırasında sizden istenen mail adresine eski ehliyetinizi değiştirme talebiniz için onay kodu gönderilecek. Bu onay kodunun çıktısı ve hazırlanan evraklar ile birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü`ne gitmeniz gerekecek. Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve eski ehliyetiniz geri alınacak. Yeni ehliyet edinilene kadar "geçici sürücü belgesi" verilecek. 15 gün içerisinde ise yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecek.

YENİ EHLİYET ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, sürücü sağlık raporu, 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz, 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf), kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

YENİ EHLİYETLER İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Yeni tip ehliyetler, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için ise 10 yıl geçerli olacak. Belirlenen sürenin sonunda ehliyetler, sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. Yeni tip sürücü belgesini alan sürücüler trafik konvansiyonuna üye 84 ülkede araç kullanabilecek.

SAĞLIK RAPORU BİLMECESİNE BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, sürücü belgesi için istenilen 'sağlık raporuna' ilişkin yayınlanan haberlerde kamuoyunu yanlış bilgilendiren ifadelerin yer alması gerekçesiyle konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada "Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan işlem karşılığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Her sürücü adayına zeka testi yapılmayacaktır. Aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir" denildi.

Sağlık muayenesi yapılmak üzere sağlık kuruluşlarına sevk edilenler için uygulanacak ücret tarifesiyse şöyle açıklandı: "Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Bu aşamada sağlık kuruluşunun basamağına göre aşağıdaki ücret tarifesi uygulanır. Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastaneleri 50 TL, Üniversite hastaneleri ve eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL; Sağlık Kurulu Raporu Devlet hastaneleri, 200 TL; Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
Ulan yine buldular bizi yolmanin bir yolunu! Hiç biliyorlardı zaten!
@fuzuli.33 sende haklısın M.Ö ehliyet alıpta kolsuz bacaksız araç kullannanlara alıştık artık bide IQ testi zorunlu olsaydı keşke istanbul için gerekli
resmen kaz yaptılar milleti yoluyorlar 15 tl ehliyet 15 tl biofoto 75 rapor
@mustafab16 dostumsen nerden alıyosyn eliyeti istabulun göbeğinde foto 5 tl rapor aile hekimi b sınıfları için zaten veriyo raporu
@tutunamayanlardan34 5 tl'ye ne kaldı da foto olsun abartmayalım...
@toyfel manisa'da 15 tl ehliyet için verdim 8 adet biofotoda 10 tl rapor aile hekiminden ona para falan yok zaten. 8 fotonun 1 tanesi ehliyet için gidiyor, rapor için farklı bir fotoda oluyor eski vardı onu verdim. Bu biofotoları nüfus yenileme içinde kullanacağım. Ödediğin hepsi bu gidip sorun ordan burdan duyduklarınızla dolduruşa gelmeyin. Aile hekimi istediğini hastaneye gönderiyor, ben gitmediğim için orda ne ödenir bilmem!!
Doktor raporunu aile hekimleri verecek dendi ama Silifke eyaletindeki aile hekimleri ortak karar almış devlet hastanesine yönlendiriyorlar herkesi acaba ne için ki ?
@cengiz.un DEVLET HASTANESİNE MUAYENE OLURSAN 10 TL, AİLE HEKİMİNE MUAYENE OLURSAN 5 TL KESİLİYOR YAVRUM. DURMAK YOK YOLMAYA DEVAM
dostum yok öğyle bişey toplamda 22 tl gitti benimkisi
@umut_uzun_1996 rapora para vermedinmi bedava rapor varmı
@sevdigim.ruyamsin bedava bir şey yok bu ülkede
Sağlık raporu derken (eski değiştireceklerini için) nerden alacaklar masrafı ne kadar çıkıyor.değiştiren veya masrafı bilen varsa lütfen yazsın.
@hayrettinirmak raporun 110 lira olduğunu okumuştum biryerlerden.
@fuzuli.33 attın kardeş rapor 50 tl
20 liraya 50 liraya yoluyorlar bizi diyorsunuzya 500 tl deseler sanki vermeyeceksiniz yolsalar 300-500 tl isterler kuzu kuzuda verriz . İşine Gelmeyen almayabilir. Sen mahalllenden dışarı çıkmadığın için lazım olmayabilir ama 84 ülkede ehliyet sorunu yaşamamanda g zel bir şey ve çipli oduğu için bu kartın maliyetidir nerdeyse. Bankalara Her Yıl 50-100 lira kart parası veriyoruz devlete verdiğimiz 15 lirayı arıyoruz Belkide bu yüzden adam olmuyoruz. Ayrıca yapılan işin kötüsü olmaz belki bu uygulamada en az %10araç kullanmaması gerekip kullanan kişiler elenir: ))
@deliofkeli55 bankalara o paraları kaptırmamızın sebebi devlet.Bankalara özel kanunlar ,yönetmelikler olmasa o parayı alamaz vatandaştan. yani bankanın yardım ve yatakçısı bilhassa devlettir. Ömrü boyunca bulunduğu ilden dışarı çıkamayan milyonlarca insan var. Adamın hayatı evi tarlası,köy kahvesi arasında arada bir şehire giderken araba kullanır.Bu adama vereceğin ehliyet 84 ülkede geçmesede olur.
@deliofkeli55 anayasa derki devlet vatandaşına bir kimlik ve bedava yaya olarak geçebileceği bir köprü tain etmek zorundadır, 2016 yılında türkiyedeki bankalar 22 milyar dolar kar ettiğinin biliyormusun. bu parayı benim vatandaşımdan aldılar dişardan gelmedi bu para. dünyada belkide türkiyeden başka daha karlı bir banka sektörü yoktur.
BAZI ARKADAŞLAR ARAŞTIRMADAN GİTTİĞİ İÇİN KAZIK YİYOR SONRA DİYORKİ BEN 100 TL YE YAPTIRDIM . SEN KAZIK YEMİŞİN KOÇUM... DEVELTE SUÇ ATMA..
piyasayı canlandıralım. sigaraya ayda 200 veya 300 tl. verirken sağlığımızda bozuluyor. 84 ülkeye geçerli olan güzel bir ehliyete 100 tl. versek ne olur yani?
Bu millet hakkettiği için ne yapsalar azdır.
almıyorum delvete giden her kuruş paramda içim kan ağlıyor almayıcım ne kimlik nede eylet para vercim
yeni kimlik, yeni ehliyet, yenı src, yeni takograf ehliyeti, vs hani hepsi bir karta toplanacaktı. ona ne oldu. milleti böyle ayrı kurum kapi kapı dolaştırmak parasını ayrı ayrı almak hoşunuzamı gidiyor.
arkadaş ehliyetim var ,siz ne veriyorsunuz yok istenilen evraklar, yok yapılması gerekenler? sazan gibi dalıyosunuz, ne var yeni ehliyette, indirimli benzinmi alacaksınız
@eeprom harika bir yorum :)))
vakıf payı ne ? hangi vakıf ? vakıflara ücret ödemek zorunlu mu?
Aile hekimi sağlık raporu vermiyor sorumluluk almamak için hastaneye gönderiyor. Ben göz doktoru değilim pisikologda değilim nörölogda diyor. Onun için yallah hastaneye
tam beş senenın en son ğününde değştırecem..belkı ğıdersınızde yerınıze ğelen bedava dağıtır ışınız ğücünüz mılletı soymek vatandaşmı ıstedı sızden değştırmede bırde para ıstıyonuz..yok sağlık yok bılmem ne mılletın ışı ğücü yok adam almış bırkere kazanmış yenıden ne ışlemı zorluyosunuz ınsanları ğdın başımızdan bır raatlayalım ya..ışınız nasıl soysam 100 tl zam verdınız mıllete pasa nerden koklesem duşuncesındesınız ayıpdır be..
@erhangg bir kere kazanmış olmak yeterli değil...o kadar hayvan var ki !!! iş güç can kaybından önemli değildir..Tüm bunlar ücretsiz yapılsın diyebilirsin ama YAPILMASIN demek tembel işidir.
@telt Devletin görevi o bahsettiğin hayvanları bulmak. Hayvanları bahane ederek milleti yolmak hiç te hoş değil
boş boş işlerle uğraşıyoruz devletteki resmi araçların giderlerine para lazım makam otoları neyle dönecek. ekonomiye katkısı olmayan kimbilir hangi firmaya para kazandıracaklarsa ehliyet, kimlik bizde kazlarız yol Allahım yol hakediyoruz
@energy_energyman_1973 Sarayların giderlerini unutmuşşun.Yenileri ve restarosyanlarla ilave edileceklerde cabası
E sınıfı için hastaneler verecek deniliyor ama 3 arkadaşım aile hekiminden aldı E sınıfı raporu. Ben gittiğimde ise sebepsiz yere, tüm muayenelerden geçtiğim halde göze sevk etti sırf para ödeyeyim diye. Vazgeçtim yenilemiyorum ehliyet falan. Böyle saçma şey mi olur. Adamına göre muamele yapıyor doktor bozuntuları.
ya arkadaşlar ben 184 ülkye gidiyom nasıl olacak 100 ülkeye giremiyecekmiyim giremezsem bende ülkeden çıkmam zatende çıkmıyodum paralarımı harcamayayım diye
yaw açık açık desesnize vatandası dolandırıyoruz bu ne ya cocuk oyuncagı gibi
GİDEMEDİĞİN AVRUPA YA İSTEDİĞİN TÜR EHLİYET ÇIKART ANLAMSIZ SIRF VATANDAŞI ÖPMEK DERTLERİ
@x045 helal sana beya ağzına sağlık valla doğru dedin
Vatandaşı yolmanın bir yolu her 5 yılında kaz gibi yol
aile hekimleri hastaneler ile anlaşmışlar, sevk veriyorlar. gittiğinizde ise sgk'nız işe yaramıyor. ayrıca para istiyorlar. daha bugün 40 TL verdim. inanmayan varsa makbuzu cebimde. araştırma hastanesi 75 istedi vermedim. özelde yaptırdım 40 TL. devletin soygununa alıştık da doktorun soyması da yeni bir dönem artık.
sade rapor 50 15 ehliyet harcı resim toplam 100 olay bu
Arkadaslar ne evrak gerekli yardımcı ulurmusunuz
Arkadaşlar ben daha yeni çıkardım yeni tip sürücü belgesini toplamda 22 tl gitti [ 7 tl 4 adet biyometrik foto+13 TL değerli kağıt bedeli (maliyeye yatırılacak) +2 TL vakıf payı (bankaya yatırılacak) ].
@umut_uzun_1996 saglık raporuna para vermedinmi
arkadaşlar engelli raporum var yinedemi alıcam rapor
44 tl sağlık raporu(sağlık ocakları vermiyor) 15 tl har(a)çlar 15 tl biometrik foto ayrıca bağcılarda dosya dilekçe nufüs cüzadanı fotokopisi 3,5 TL bu ne ya
Biyometrik fotoğraf hazır randevu günü giderken başka ne lazım evrak olarak
arkadaşlar h sınıfı engelli ler için 200 tl ücret istiyor yeni rapor çıkartmak lazımmış devlet hastanesinden alınacak sağlık ocağından yasakmış vermiyor bu nasıl iştir ben anlamadım
aile sağlık hekimi bedava veriyor
arkadaşlar 4 adet biometrik fotoğraf aile hekiminden ücretsiz sağlık raporu sağlık raporunu hastahaneden alırsanız en az 50 tl sonra 15 tl bankaya harç daha sonra internetten randevu alacaksınız bukadar..
b sınıfı icin aile hekimleri rapor veriyor ama b den üstü yani c d e için olanlar hastanaye gitmek zorunda. ben 50 tl verdim
e sınıfı değiştirme süresi ne kadar acaba en son hangi yıl değiştirmek için
@efe_18fb bütün ehliyetlerde zor gür 31 aralık 2020
bütün ehliyetlerde son gün 31 aralık 2020
arkadaşlar eğer elinizdeki örneğin b sınıfı ( yada hangi sınıf ehliyet varsa ) ve sadece yenisi ile değiştirmek isteniyorsa ve gözlük yoksa aile sağlık hekimliğinden ücretsiz rapor alınır. sonra bankaya 15 tl veriliyor. olay bu. yeni ehliyet için tam teşekküllü hastane raporu gerekiyor sadece.
@selcukgoktan arkadaş gözlüğümde yok ehliyeti değiştirmek için rapor dedim. Beni aile hekimi illada hastaneye göze sevk etti. Sadece benide değil yanımda bekleyen diğer kişiyede aynı işlemi yaptı. Bizim ehliyet var değiştireceğiz sadece göz sorunu yok dedik ben gece körlüğünü nerden bilecem diyor. Senden önceki rapor veren nasıl verdi. Gece körlüğü olan kişiye rapor veremez dedik. Aile hekimi illa göze sevkedecem diye inatlaştı. Bizim bildiğimiz aile hekimi hastanelerin yükünü hafifletme ve vatandaşın işini hızlandırmak için yürürlüğe girdi. Bunlar işi zorlaştırmaktan başka bir şey yapmıyor.
BU MİLLETE ACIYORSAM NAMERDİM. % 51 E OLAN BANA BOL GELİR
1603 lira asgeri ücret 750 lira kira 200 civarı doğalgaz 100 elektrik 45 su 66 internet 35 cep tel 300 kredi taksiti kaldı 107 lira bununla ehliyetmi değiştireyim mutfak masrafımı ee üzerime giymeye bişey almıcammı hiç bir yere gitmicemmi. birde yalnız yaşan biriyim evli çoçuklu olsam
nüfus cüzdanlarının arkasında yıllardan beridir yazar 10 yılda bir değiştirilir diye.sadece vatandaş olmak için 10 yılda nüfus cüzdanı değişiyorsa kendi canını ve başkalarının canını taşıyan sürücülerinde belgesinin yapılacak sağlık kontrolüyle değiştirilmesi normaldir.53 yaşımdayım bu güne kadar 4 kere nüfus cüzdanım 3 kerede ehliyetim değişti.hepsindede illaki bir değerli kağıt bedeli ödendi.ha birde önceki iktidarlar zamanında ssk hastanelerinde muayene olabilmek için sağlık karnelerinide ikide bir değiştirtirlerdi.tabiiki parasıyla.zannedersem 4 5 defada ailece sağlık karnesi değiştik.
Diğer Haberler