FİNANS
1/46

Atatürk'ün açtığı fabrikalar

10 Kasım 2014 09:40

Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Osmanlı İmparatorluğu'nun, eğitim ve sosyal yönlerden olduğu gibi, ekonomik durumu da tamamen çökmüştü. Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğu ilk günlerden itibaren eğitim ve düzen konularına çok büyük önem vermesi yanında, süratle ekonomik reformlara
başladı. Ekonomi alanında yapılan reformlar kapsamında, yeni kurulan Türkiye'nin ekonomisini canlandırmak için fabrikalar açtı.

Bugün 10 Kasım, Mustafa Kemal Atatürk'ün 76. ölüm yıl dönümü. O'nu saygıyla andığımız bu günde, Türkiye ekonomisine getirdiği yenilikler ve ekonomide yaptığı reformlardan bahsetmek istiyoruz.

İşte 1924-1938 yılları arasında açılan fabrikalar:

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın