Cennet hurmaları israf oluyordu! Denemek için kuruttular, şimdi siparişlere yetişemiyorlar

Aydın’ın Köşk ilçesinde yaşayan Rahime-Ersun Ubay çiftinin 3 yıl önce tadını beğendikleri cennet elması kurusu ilçede işsizlere umut oldu. Yaşı 3 liradan alınıp satılan ve kurusunun piyasası ise 45-50 lira olan cennet elması kurusu ilçede hem bir sektör hem de onlarca kişiye iş kapısı oldu. Bu yıl yaklaşık 50 ton cennet elması kurutan Ubay çifti, işlerin yoğunluğundan memnun olduklarını ve hedeflerinin ihracat yapmak olduğunu söyledi.

İncirin anavatanı Aydın’da bolca yetişen cennet elması meyvesinin yaşı zamanında tüketilmediğinde israf olduğunu belirten Ersun Ubay, “Daha önceleri ürünler hep israf oluyordu. Bir yerde bu meyvenin kurutulmuşunu gördük. Yediğimizde tadı da çok hoşumuza gitti. Eşimle birlikte ilk etapta kendi ürünümüzü kabuğunu soyarak kuruttuk. Çevremizdekiler de çok beğendi. Daha sonra bu işi ticari anlamda yapmaya karar verdik. Ertesi yıl hem kendi ürünlerimizi hem de çevremizdeki üreticilerin ürünlerini alıp kurutmaya başladık. Özellikle eşimin bu girişimi sayesinde onlarca kişiye de istihdam oluşturduk” diye konuştu.
“İhracat yapmayı hedefliyoruz”

Türkiye’de incirin ihracat merkezi durumundaki Aydın’ın sahip olduğu havası sayesinde cennet elmasını da ihracat merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Ersun Ubay, “Bu yıl yaklaşık 50 ton civarında cennet elması kuruttuk. Bu ürünün yaşının kilosu 3 lira civarında. Kurusunun kilosu ise toptan 30-35 TL, parkende fiyatı ise 50-60 TL civarında. Oldukça iyi sipariş aldığımız için bu sezon Denizli’den de bolca ürün alıp işledik. Hedefimiz ihracat yapmak” dedi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Maşallah her gün siparişlere yetişilmeyen bir ürün haberiniz var. Ya yurt dışından akın akın almaya geliyorlar ya da yurt içi siparişlerine yetişemiyorlar. Haber yapın ama inandırıcı olsun. Millet yemeye ekmek bulamıyor siz hurma peşinden koşuyorlar diyorsunuz.
Saçma, yeni mi keşfetmişler. Anam dahil buradaki herkes yıllardır pazardan alıp kurutuyor. Hem Aydına çok uzak bir yerde değil Denizli.
Maalesef üreticimiz bilinçsizdir, devletde zirai anlamda mühendislik desteği sağlayamadı, ziraat mühendisleri masa başına talip oldular, çalıştıkları bakanlığın teşkilatın idari işlerini kapmak için siyasi oyunlar peşinden koştular,en basit cennet hurmasının kurutulması işini köylü yeni keşfediyor, bunca yıldır bu ürün tarlada kaldı.Tabiiki mühendislerde masa başında kaldı.Hayvancılıkta da durum farklı değil,meralar otlaklar tarlalar bağlar bahçeler,terk edildi, ülkemizin geleceği dışa bağımlı hale geliyor.Fındık piyasası batılıların eline geçti,Cemal boş Enginyurt ulumaya devam ediyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler