Devlet desteğiyle kurulan kooperatif yılda 600 ton süt üretiyor

Niğde'de aralarında kadınların da bulunduğu 110 üyeden oluşan ve devlet desteğiyle kurulan kooperatifte yıllık 600 ton süt üretiliyor.

 Devlet desteğiyle kurulan kooperatif yılda 600 ton süt üretiyor

Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Bahçeli beldesinde bulunan 51-2 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Mercikoğlu'ndan bilgi aldı.

Baş, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Niğde'nin en başarılı kooperatiflerinden birinde bulunduklarını söyledi.

Bir araya gelindiğinde nelerin başarılabileceğini burada gördüklerine dikkati çeken Baş, şunları söyledi: "Burası, Bakanlığımızın destekleriyle yapıldı. 1 milyon 480 bin liralık yatırım projesinin 740 bin lirasını Bakanlığımız hibe karşılığı verdi. Kooperatifimiz de bunun karşılığını üretim olarak ilimize kazandırdı. Yıllık 600 ton süt kapasitesi var. Tarımsal ve kırsal kalkınmada, tarımsal üretimde bir nevi belki göz ardı ettiğimiz ama öncelememiz gereken kooperatifçilik modellerinden biri. İnşallah bundan sonraki süreçte de böyle başarılı örnekleri çoğaltarak, üretim kapasitemizi artırmaya çalışacağız".

AW715667_02

Mercikoğlu da kooperatifin 2016'da kurulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"2017'de Bor sanayisinde plastik meyve ve sebze kasası üretimi ile faaliyetlerimize başladık. 2018'de de Kırsal Kalkınma Programı kapsamında 2 proje ile 120 baş süt, 200 baş da besi ahırları tesis ettik. Buna paralel olarak da Bahçeli sınırları içinde turşu fabrikası ve yöresel ürünlerin üretildiği bir tesisimiz daha mevcut. 110 ortağımız var, 27'si bayan. Şu anda 32 sigortalı çalışan personelimiz var. Niyetimiz, memlekete katma değer sağlamak. Bu konuda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz”.

KAYNAK:DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
HELAL OLSUN SİZE. Hesapladığım kadarıyla sermayenin yarısını Devlet hibe olarak vermiş. Daha ne yapsın? Tabi biz yan gelip yatmaya alışkın bir millet olduğumuz için böyle çalışarak para kazanmak özellikle de şimdiki gençlere zor geliyor. Onlar bütün gün ellerinde telefon, masa başında oturup aylık 10.000 TL maaş alacakları iş istiyorlar.
Bu ülke için taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler