Genç girişimci kütükte mantar yetiştiriyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sera kuran genç girişimci Faruk Bilmez, kütükte mantar yetiştirmeye başladı.

   Genç girişimci kütükte mantar yetiştiriyor

Yüksekovalı genç girişimci Faruk Bilmez, askerde öğrendiği bilgiyle ilçede kurduğu serada istiridye mantarı yetiştirmeye başladı.

AW717386_02

Gerekli koşulları yerine getiren Bilmez, projenin başarıya ulaşması halinde daha geniş kapsamlı bir üretim hedeflediğini ve bunun için destek beklediğini kaydetti. İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Gürdere köyünde sera kuran Bilmez, mantarların yetişmesi için gece gündüz emek harcıyor.

AW717386_03

Bilmez, “Beklediğimiz potansiyeli bulursak, mantarlarımızı satışa sunmayı düşünüyoruz. Bu potansiyeli bulursak daha güzel bir yer açmayı planlıyoruz. Mantarlar rahatlıkla yenilebilir. Biz geçen akşam yedik. Tadı da gayet güzeldi. Dağlarda topladığımız mantarlar ile aynı tat vardı. Yüksekova’da bir ilk yaptık ve başaracağımıza da inanıyorum. Herhangi bir yerden destek almadım, yetkililerden destek alırsak daha iyi yapacağımıza inanıyorum” dedi.

KAYNAK:İHA

AW717386_06

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
kütükte mantar yetişme süresi çok uzun.hatırı sayılır bir getirisi olmasa uğraşmaya değmez
shitake mantarı çok değerli ve kütük te yetişir.Tavsiyem istiridye mantarı yerine shitake mantarı yetiştirin parekendede kilosu 80 lira
yahu kardeşim bari değeri yüksek olan bir mantar türü yetiştirseydin. istiridye mantarı pazarlarda dolu, en yüksek fiyatı 10 TL.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler