FİNANS

12 TL ile 400 kilometre yol gidiyor!

12 TL ile 400 km gidebilen Türkiye'nin ilk ve tek elektrikli taksisi yollara çıktı.

12 TL ile 400 kilometre yol gidiyor!

Çalışmalarını Türkiye’de sürdüren Derindere Motorlu Araçlar (DMA) şirketi Türkiye’nin ilk elektrikli taksisini üretti. Araç, düşük kullanım maliyeti ve çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor.

Al Jazeera Türk'ten Can Hasasu'nun haberine göre Avrupa’nın önemli metropolleri taksilerin tamamen elektrikli olması için çalışmalar başlatırken, DMA yetkilileri İstanbul’da faaliyet gösteren 18 bin taksinin fosil atıktan elektriğe geçmesinin herkes için kazançlı bir dönüşüm olacağına inanıyor. Türkiye’nin ilk elektrikli taksisini üreten firmanın ortağı Önder Yol’a göre, geleceğin ulaşım teknolojisi elektrik:

“İstanbul’daki taksilerin tamamı elektrikli olursa yılda 1 milyar Türk Lirası gibi bir tasarruf sağlanabilir. 2006 yılında ürettiğimiz ilk elektrikli aracın menzili yalnızca 60 kilometreydi ve yokuş çıkamıyordu. Bugün geldiğimiz noktada ise performans açısından fosil yakıtlı araçlardan aşağı kalmayan, birçok yönüyle de üstün olan bir aracımız var. Saatte 160 kilometre hıza ulaşıyor, 12 liraya mal olan tek seferlik şarj ile 420 kilometre yapıyor. Bu rakamlar ile aracımız, fosilli yakıtla çalışan en tasarruflu rakibinin onda biri kadar maliyetle çalışıyor.”

Japon malı bir aracın içine monte edilen elektrikli sistem, başka marka ve modellere de uyarlanabiliyor. Piller Çin’den, motor kısmı Amerika’dan. Ama aracı Türk yapan en önemli bölümü elektronik beyni.

Tamamen Turk mühendisler tarafından geliştirilen ve yazılımları Türkiye’de hazırlanan bu ünite, aracı daha ekonomik ve güvenli hale getiriyor. Araç bilgisayarındaki özel yazılım, pilleri en üst verimle kullanırken, aşırı ısınma ile hasar görmelerini de engelliyor. Araç sürücüleri, akıllı telefonlar yardımı ile, pillerin şarjını, tahmini menzili öğrenebiliyor ve daha birçok özelliğe uzaktan ulaşabiliyor.

Boğaziçi mezunu taksi şoförü

DMA’nın ürettiği ilk Türk malı elektrikli taksinin şoförlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Bölümü mezunu Mert Al yapıyor. Yaklaşık dört aydır elektrikli taksinin koltuğuna oturan Al, aslında aracın test pilotluğunu da yapıyor:

“Elektronik ile uğraşıyordum. Fakat iş yerimi kapattıktan sonra taksi şoförlüğüne başladım. Bu aracı bir arkadaşımın vasıtasıyla tanıdım. Bana aracı kullanmayı teklif ettiklerinde seve seve kabul ettim. Sürüş sırasında güvenli ve çok huzurlu bir araç. Ticari olarak çok başarılı buluyorum. Yaklaşık 4 aydır kullanıyorum. Ekonomisinin yanında performans olarak da çok iyi. Müşterilerin de çok hoşuna gidiyor. Onlara bu teknolojiyi de tanıtmış oluyorum.”

Üretici firma yılda bin 200 adet elektrikli araç üretebilme kapasitesine sahip. Şu anki üretim rakamları ile tek bir aracın maliyeti 160 ile 180 bin Türk Lirası arasında değişiyor. 3 yıl veya 300 bin kilometre garantiye sahip olan aracın pilleri, her gün şarj edilse bile, 6 yıl kadar üst düzey verim sağlıyor. Aracın üreticileri, üretilen araç sayısının artması ile maliyetlerin normal araç seviyesine düşürülebileceğini söylüyor.


Dünya elektrikli aracı destekliyor

Elektrikli taksinin üreticileri, yerel yönetimlerin ve devletin elektrikli araç üretimini desteklemesi gerektiğini düşünüyor. DMA Yönetim Kurulu Başkanı Öder Yol, dünyadaki uygulamaları şöyle anlatıyor:

“Türkiye’nin de bu yolda bir yol haritasına ihtiyacı var. Yan sanayisi ile, üreticisi ile bu sektörün Türkiye’de gelişmesi gerekir. İngiltere 2018 itibarı ile yalnızca elektrikli motora sahip taksilere ruhsat vermeye hazırlanıyor. İskandinav ülkeleri, elektrikli araçları teşvik için, vergileri sıfırladı. Fıransa gibi bazı ülkelerde elektrikli araçlardan park ücreti alınmıyor. Türkiye’de araç şarj istasyonlarının AVM ve büyük otoparklarda zorunlu hale getirilmesi gibi öncü adımlar atıldı. Bunun devamının gelmesini bekliyoruz.”

Türk üretimi elektrikli araç DMA plus’ın boş pili, şarj istasyonlarında 2 saat 15 dakikada, 220 voltluk şehir şebekesine bağlandığında ise 6 saatte tam olarak doluyor. 0’dan 100 kilometre sürate 11.9 saniyede çıkan elektrikli aracın motor gücü, ortalama olarak yaklaşık 83 beygir ve 112 beygire kadar çıkabiliyor.

Araç Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Sanayi Bakanlığı,Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tübitak) denetiminde Türkiye’de tip onay belgesini aldı. Firma yetkilileri, yabancı ülkelerde de satış yapmak için gerekli girişimlerin başlatıldığını söylüyor.

Al Jazeera Türk

Okuyucu Yorumları64 yorum
 • 16 Oy
  Pili Çin den , Motoru Amerika dan olursa ..Tamamı nasıl Türk oluyor.!
 • 24 Oy
  160 bın ila 180 bın çok para gıdıp 60 bıne sıfır dızel bı arac alsan ve taksicilik yapsan 120 bın cepte ve bu dızel araç km 3o kuruş yaksa ve 1000000 km yol yapsan 30000 lıralık dızel yakar 80000 gene kardasın eee bu aracın karı nerde bıde şarz için harcanan zaman da cabası ama cebını degılde yok ben çevrecıyım parada ganı zamanda çok dıyosan tam sana gore .....
 • 5 Oy
  aslında haklılar japon arac diyolar bugün sabancı yarın koc ve doğus derken bunların cebleri dolacak muratefeucar öyle güzel yorum yapmışki helal olsun valla tebrik ederim arkadaşı...iyide bu aracın fiyatı bukadar yüksekken kim alırki güldürmeyinya garibim taksici kar amaçlı alacak varmı böle sacmalık ozaman yiyiyorsa daha düşük fiyatlara satında görelim sanki Q7 alıyoz:)
 • 9 Oy
  hesabını konturol et 30000 deyil 300000 olcak elektirikli aracların herzama daha iyi kazanç getirdigi ortada
 • 14 Oy
  elektrikli arabalar tamamen devreye girince taksi ücretleri de buna göre yeniden ayarlanıp indirim yapılacak mı ?
 • 19 Oy
  devlete karşı suç işleme hakkımı kullanmak adına gecen gün motorsikletimle ogs den kaçak geçtim... vicdanımda bebekler kadar rahat....
 • 13 Oy
  :) maliyet 160 bin 180 bin mi. piller çinden motor abd. ne yaptın diye sorsak beyin. sizde beyin var mıki. neden bu kadar pahalı. çinde meriven altında mersedec kopyalıyolar. sende bi beyinsiz yapmıssın fiyatına bak. milliyetcilik yok hırsızlık çok
 • 5 Oy
  @eray.turk çok boş konuşmuşsun birader. Piyasada satılan apple'ı ele alalım tüm parçaları kendi mi üretiyor sanıyorsun. Bataryayı çinli bir firmadan alıyor ekranı başka bir çinliden her bir parçasını bir taşeron firmadan alıyor. Adamlar işin yazılım kısmında iyi ve parçaların birbiriyle uyumunu oturtmuşlar ve piyasa da 1 numaralar o yüzden. Şimdi sen kalkıp onlara da ne yaptın diye sorabilir misin adamlar da sadece beyin yapıyor senin bakış açınla?? Bi ucundan başlamak lazım sıfırdan her parçasını nasıl üretsin adam doğru sonuç alacağından bile emin değilken böyle başlayacak tabi ki.
 • 11 Oy
  EN AZINDAN DEVLETİN TÜM ARAÇLARI İLK BAŞTA ÖRNEK OLARAK DÖNÜŞMESİ GEREK BELEDİYELERİN V.S. KİMSE SONUÇTA YARIŞA GİTMİYOR
 • 11 Oy
  Evet 12 tl ye 400 km yol yapacak iddiası var ama önce 180.000 tl vermek zorundasınız. 30.000 tl ile arasında 150.000 fark var. Araç kaç yılda kendini amorti edebilir :))
 • 9 Oy
  Bir taksinin yılda ortalama 200.000 Km yol kat ettiğini düşünürsek, motorin kullandığını farz ettiğimiz taksinin mevcut motorin pompa fiyatı ile ''amorti'' süresi 5 yıldır. Motorin yeniden zamlanarak, eski seviyesine yükselir ise, 4 yıl amorti süresi bulunmaktadır. Ancak her yeni çıkan ürün ve sistemde olduğu gibi, ARGE çalışmalarını devam ettirdikleri ve talep arttığı sürece, yatırımın geri dönüş süresinin daha da kısalacağını düşünmekteyim. Tebrikler DMA.
 • 3 Oy
  Hiç bir zaman.
 • 14 Oy
  aman devlet duymasın...en kısa zamanda 12 TL yi 120 TL'ye çıkarır..eminim araba sayısının artmasını "cin"gibi gözlüyordur...
 • 10 Oy
  millet bu elektrikli arabaları alsın bu seferde elektiriğe zam yaparlar ,icraatsız hükümetlerin tek yaptığı şey akaryakıt ve benzeri halkın en çok ihtiyaç duyduğu ve zorunlu olarak almak zorunda kaldıkları ne varsa ona zam yaparlar . ayrıca bu araba 400 km gittiğinde 8 saat istirahat edecek bunu kimseye söyleyen yok.niyemi şarj bitecek şarjı nın kaç saatde dolduğunu kimse söylemiyor hep kaçamak cevaplar.
 • 10 Oy
  Zamanla buda gelişir. Başlangıta herşey pahalı mantıksız degilmiydi. Örneğin cep telefonları örneğin tv ler örneğin 56 şavroleler. Kötümser olacak bir durum yok zamanla ve sabır ile buda düzelir.
 • 10 Oy
  taksi ücretlerine zam yaparlar artık
 • 10 Oy
  Bu tür araçların sayısı artarsa;sosyal hukuk devletimiz, elektrik faturaları üzerine yeni vergiler salar! Yada elektrikli araçlardan km başına vergi tahsil etme yoluna gider. Kimse 12 TL ile 400 KM yol gideceği masalına kanmasın!
 • 10 Oy
  neden araba satın alınıyor bu gaz gibi neden araca monte edilemiyor nenden bu yönde çalışmıyor bu mühendisler birde bütün parçalar yabancı....
 • 10 Oy
  biraz tutulsun ona verğiyi sağlam geçirirler benzinle eş değere gelir artık..
 • 11 Oy
  süpermiş
 • 11 Oy
  simdi arkadaslarbu firma bu elektrikli araci ilk yapacak olan firmaysa kaymagini topluyacak 180 200 bine satacak sonra baska firmalar baska firmalar derken fiyati olacak size 15 bin 20 bin Tl arasi ama 5 seneyi gecer yada 10 sene yayginlasmasiii :)
 • 11 Oy
  Türkiyede hem bu araçlar daha pahalı hemde devlet akü kira parası alıyor, türkiyede hiç birşey ucuz olmaz halka.
 • 10 Oy
  Kimse o tasarruf için üç araç fiyatı para vermez tebrik ederim dediği gibi ise ama hala geliştirilmeye muhtaç bir sistem maliyeti düşürülebilicek ise kesinlikle desteklenmeli
 • 10 Oy
  tüketim olarak mükemmel. ama 160-180 bin lira çok para. mevcut düzende hibrid araçlar daha mantıklı.
 • 10 Oy
  o para ile çalışmadan 9000 kazanırım ?
 • 10 Oy
  ''Şu anki üretim rakamları ile tek bir aracın maliyeti 160 ila 180 bin Türk Lirası arasında değişiyor.'' Yukarıda ki makalede bu şekilde yazıyor. Yoksa ben mi yanlış okudum. Bunlar insanlarla dalgamı geçiyor.Bu aracı bu fiyatlarla kim alır. Normal bir araba alsam (50 bin) geri kalan para ile ömür boyu yakıt parası vermem.
 • 4 Oy
  ARKADAŞIM BİR HABER YAPARKEN KARŞILARINDAKİ İNSANLARI ....... GÖRÜYORLAR. NE YERLİSİ TAMAMEN MONTAJ BU NEDENLE MALİYET YÜKSELİYOR.KENDİ ÜRETMEDİĞİN PARÇA HER ZAMAN PAHALIYA GELİR
 • 10 Oy
  Hybrid taksiler ile taksimetrelerde de ciddi bir indirim bekliyoruz.İstanbulda taksimetre açılışı 3.20 kuruş el insaf.Adam daha gaza basmadan 3 lira kazanıyor.Hangi sektör vardır ki bu denli kar getirisi olsun.5 lira yakıt yakan yere 40-50 lira para ödemenin izahatı olamaz.Bunca zaman taksiciler ağladı. Peki ya işin tüketici boyutu ?
 • 10 Oy
  arkadaş adam su ile çalışan araba yaptı reklamını yaptı izmit ve adapazarında var bu araçlardan su ile çalışan 1 litre su ile 150 km. yol gidiyor sistemide kurmak çok kolay, elektrikli araçlarda yedek parça ve akü rantı olduğundan milleti buna sevk edecekler
 • 19 Oy
  ELEKTİRİKLİ MOTORA LPG TAKSAK NASIL OLUR
 • 16 Oy
  Hayallerini sevdiğimin memleketi :)
 • 11 Oy
  BİYERDEN BAŞLAMAK LAZIM,ARGEYE DEVAMLA İŞ UCUZLAR,HAVADAN ZEMBİLLE İNECEK DEĞİL,DÜNYA NASIL YAPTIYSA BİZDE UCUZLATMA YOLLARINI BULACAZ,BAŞLAMAK İŞİN YARISI ARKASI GELİR,YAPANLARA TEŞEKKÜRLER VE BAŞARININ DEVAMI İÇİN ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN,GAYRET KULDAN YARDIM HAKDAN
 • 10 Oy
  ucuzlatmak mı, yahu zaten ucuz, üzerindeki vergi pahalı, 4TLye aldığın mazotun gerçek fiyatı 3TL :) araç alıyorsun %18KDV, KDVli fiyatın üstüne %45 ÖTV, daha ne ucuzlayacak. Allah bizim gibi milletlere yardım falan etmez, nedenini bir düşün bakalım.
 • 11 Oy
  Tasarruf edeceğiz diye boşuna sevinmeyin...Bu hükümet, petrol satışından kaybedeceği vergiyi, elektrikli araçlardan yıllık 2-3 bin dolar vergi alarak telafi eder...
 • 21 Oy
  akapenin yönettiği bu ortaşark ülkesinde yerli araba yapılacak demek, genelevde bakire aramakla eşdeğer, akapenin hiç bir zaman yerli üretimi desteklemek gibi bir zihniyeti olmamıştır, akape geldiği günden beri amerikan emperyalizminin hüküm sürmesi için görevlendirilen bir taşerondan ibaret olduğu için yerli üretimi, tarımı sanayiyi ve devlet kurumlarını bitirmek misyonu ile hareket eden bir kukla piyon oluşumdan ibarettir.
 • 7 Oy
  şehir için en uzak mesafeye 20 tl ye gidilecekse ben olsam araç kullanmam zaten kendi aracınla gitsen yakıtı fazla yakar
 • 7 Oy
  @salmankiraz sen öyle san devlet aptalmı elektirikli özel arac ların yıllık vergisi 10.000 tl olur ozaman devlet en cok vergiyi akar yakıttan alı unuttunmu
 • 10 Oy
  GELECEGİ GÖREMEYENLER BİR ZAMANLAR DA DEVRİM ARABALARINA MALİYETİ ÇOK FAZLA DİYE YORUMLAR YAPMIŞTI. ŞİMDİKİ DURUMUMUZU HEPİMİZ BİLİYORUZ. TREN KAÇMADAN SERİ ÜRETİMLE SEKTÖR ELE GEÇİRİLEBİLİR. HEM BEN MEMURUM 400 KM YOLU 10 GÜNDE KAT EDERİM ODA YILDA 36 ŞARJ EDER. GAYET KULLANIŞLI.
 • 8 Oy
  O zaman arabaya baştan peşin verdiğin fazla parayı, 36.5 yılda amorti edersin. Oldukça ekonomik yani!
 • 10 Oy
  Türkiye'deki kömür çevrim santralleri vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülmelidir. Üniversiteler ve bilim adamları kömürün yanarken çıkardığı karbonmonoksitin en aza indirilmesi için çalışmalar yapmalıdır. Kalkınma hamlesi bu şekilde başlatılır. Doğalgaza milyarlarca dolar ödenmemeli. Bu ülkenin kendi yeraltı kaynağı zaten bolca mevcut. Madenleri de modernleştirdiğimiz zaman Türkiye sadece Ortadoğunun değil tüm dünyanın yıldızı olacaktır.
 • 10 Oy
  eee ne anladım bu işten yakıt ucuz araba pahalı :)))))))
 • 0 Oy
  @bogazlarr14 ne bekliyordun ki 5bin tl lik şahine mi takacaklardı o motoru :)) Ayrıca lüx araçların 100 bin tl den aşağı olmadığını düşünürsek bence fiyatı kullandığı teknoloji ve 12 tl lik şarj ile 400 km giden bir araca göre gayet makul hatta düşük bile..yaygınlaştıkça düşük modellerde de kullanılacaktır yeter ki devlet kösteklemek yerine desteklesin..Bu sayede benzin ve mazot fiyatlarıda düşecektir..
 • 16 Oy
  Herşey iyi de 160-180.000 TL maliyet. Bu insanlarla dalga geçmektir. Üstelik araç ta benden. İyi yaw bi oramız kalmıştı ellenmedik. Arkadaş akıllı olun. Bunun maliyetini 20.000 TL' ye düşürmediğiniz sürece geri durun biraz. Bu işin en büyük sorun şarj edilebilir bataryaları en az 5 yıl her gün şarj etme koşulu ile dayanmasını sağlamak ve şehir içinde en az 500km menzile erişecek kapasitede yapıp araç modifikasyonundaki payını %20'ye düşürmekten geşer.Gerisi HİKAYE' dir.
 • 11 Oy
  Elektrikli araçların Türkiye'de kullanımı bana göre hayel. Nedenini soracak olursanız alt yapısı hazırlanmadan, elektrik enerjisinin elektrikli araç kullanıcılarını özendirici bazı tedbirler alınmadan, üstelik araç maliyet fiyatına kar marjının ilavesi ve vergiler ilave edildiğinde 200 bin TL'yi aşması durumunda hangi akıllı bu aracı alıptakullanır. Hele taksiciler bu parayı bulacak ve piyasaya çıkacak ve Istanbulda para kazanacak. Aklım hiç almıyor.
 • 7 Oy
  indi bindi parası bundada varmı?
 • 8 Oy
  duman spec olmazsa olmaz :):):):)
 • 4 Oy
  Tasarruf için 200.000TL'ye elektrikli araç. ;)
 • 0 Oy
  kardeşim yalılımı mazılımı yapmışın zaten. bir tasarımcıya güzel bir tasarım çizdir bir tesla da sen ol.
 • 10 Oy
  sakın ola kullanmayın tc insanının yaptığı herşey lekelidir dolandırılırsınız kazıklanırsınız benden demesi
 • 39 Oy
  Ben şunu anlayamadım gitti.Eskiden bisiklet lerde enerjiyi DİNAMO dan üretip ışığını yakabiliyorduk.Şimdi neden dinamo sistemli elektrikli araçlar üretilmiyor.Bir türlü anlayamadım.Bu mühendisler bu kadar beceriksizmi de şarz sistemi ile uğraşıyorlar.Bütün oto firmalarına sesleniyorum.ARGE niz birde Dinamo sistemini araştırsın
 • 30 Oy
  Bisikleti süren güç senden çıkıyor. Eger arabayı arkadan sen itersen bizde tekerlere dinamo takar ancak ışığını yakarız. Eger dersen trafoyla yükselt o zamanda arabayı itmek için arkadaşlarınıda çağırman gerek.
 • 0 Oy
  bba1987 çok basit analitik düşündüğün zaman bu aracı yürütmek için tahrik sistemine ihtiyacın var motorla tahrik ettiğine göre ilk enerjiyi aküden aldın kalan enerji ihtiyacını aktarma organlarından birine bağlayacağın düz akım dinamosunu ile ürettiğin 8 volt enerjiyi alternatör yardımıyla aracın ihtiyacı olan akıma yükselt alsana 10 numara beşyıldız yenilenebilir bağımsız enerji ha yok ben illa newton'un çekim kuvvetiyle enerji verilmeden enerji üretilemez teziyle aracın aerodinamik olup olmadığıyla uğraşırsan tahminen millet uçan arabayla uzaya gidip geldiği zaman sen aküyle çalışan araba yapmışolursun diye tahmin ediyorum
 • 52 Oy
  Millet olarak ağlamayı kendimize borç edinmişiz.ağla babam ağla,pahalı satılan ürünü hep beraber protesto edelim,benzin pahalı ise toplu taşıma araaçlarını kullanalım,ama asla olmaz hem lüks içinde yaşayacağız hemde ucuz olacak hatta bedava,yok öyle şey arkadaş,devlet vergisini almasa nasıl yatırm yapacak nasıl ayakta duracak,haksızlık varsa seninde protesto etme hakkın var yasal yollardan o hakkını kullan bırakın bu çamur atma işlerini
 • 46 Oy
  1 yıl içinde, petrolün varil fiyatı, 115 den dolardan 45 dolara düştü, bizde 6 kuruş indirim yapıldı, geçen de 50 dolara çıktı diye 14 kuruş zam yapıldı, hala en pahalı benzini biz kullanıyoruz bırakta ağlasın millet, hakkıdır.
 • 23 Oy
  @undefined en pahalı benzini biz kullanmıyoruz şehir efsanesi o

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomotiv Haberleri

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın