12 TL ile 400 kilometre yol gidiyor!

12 TL ile 400 km gidebilen Türkiye'nin ilk ve tek elektrikli taksisi yollara çıktı.

12 TL ile 400 kilometre yol gidiyor!

Çalışmalarını Türkiye’de sürdüren Derindere Motorlu Araçlar (DMA) şirketi Türkiye’nin ilk elektrikli taksisini üretti. Araç, düşük kullanım maliyeti ve çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor.

Al Jazeera Türk'ten Can Hasasu'nun haberine göre Avrupa’nın önemli metropolleri taksilerin tamamen elektrikli olması için çalışmalar başlatırken, DMA yetkilileri İstanbul’da faaliyet gösteren 18 bin taksinin fosil atıktan elektriğe geçmesinin herkes için kazançlı bir dönüşüm olacağına inanıyor. Türkiye’nin ilk elektrikli taksisini üreten firmanın ortağı Önder Yol’a göre, geleceğin ulaşım teknolojisi elektrik:

“İstanbul’daki taksilerin tamamı elektrikli olursa yılda 1 milyar Türk Lirası gibi bir tasarruf sağlanabilir. 2006 yılında ürettiğimiz ilk elektrikli aracın menzili yalnızca 60 kilometreydi ve yokuş çıkamıyordu. Bugün geldiğimiz noktada ise performans açısından fosil yakıtlı araçlardan aşağı kalmayan, birçok yönüyle de üstün olan bir aracımız var. Saatte 160 kilometre hıza ulaşıyor, 12 liraya mal olan tek seferlik şarj ile 420 kilometre yapıyor. Bu rakamlar ile aracımız, fosilli yakıtla çalışan en tasarruflu rakibinin onda biri kadar maliyetle çalışıyor.”

Japon malı bir aracın içine monte edilen elektrikli sistem, başka marka ve modellere de uyarlanabiliyor. Piller Çin’den, motor kısmı Amerika’dan. Ama aracı Türk yapan en önemli bölümü elektronik beyni.

Tamamen Turk mühendisler tarafından geliştirilen ve yazılımları Türkiye’de hazırlanan bu ünite, aracı daha ekonomik ve güvenli hale getiriyor. Araç bilgisayarındaki özel yazılım, pilleri en üst verimle kullanırken, aşırı ısınma ile hasar görmelerini de engelliyor. Araç sürücüleri, akıllı telefonlar yardımı ile, pillerin şarjını, tahmini menzili öğrenebiliyor ve daha birçok özelliğe uzaktan ulaşabiliyor.

Boğaziçi mezunu taksi şoförü

DMA’nın ürettiği ilk Türk malı elektrikli taksinin şoförlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Bölümü mezunu Mert Al yapıyor. Yaklaşık dört aydır elektrikli taksinin koltuğuna oturan Al, aslında aracın test pilotluğunu da yapıyor:

“Elektronik ile uğraşıyordum. Fakat iş yerimi kapattıktan sonra taksi şoförlüğüne başladım. Bu aracı bir arkadaşımın vasıtasıyla tanıdım. Bana aracı kullanmayı teklif ettiklerinde seve seve kabul ettim. Sürüş sırasında güvenli ve çok huzurlu bir araç. Ticari olarak çok başarılı buluyorum. Yaklaşık 4 aydır kullanıyorum. Ekonomisinin yanında performans olarak da çok iyi. Müşterilerin de çok hoşuna gidiyor. Onlara bu teknolojiyi de tanıtmış oluyorum.”

Üretici firma yılda bin 200 adet elektrikli araç üretebilme kapasitesine sahip. Şu anki üretim rakamları ile tek bir aracın maliyeti 160 ile 180 bin Türk Lirası arasında değişiyor. 3 yıl veya 300 bin kilometre garantiye sahip olan aracın pilleri, her gün şarj edilse bile, 6 yıl kadar üst düzey verim sağlıyor. Aracın üreticileri, üretilen araç sayısının artması ile maliyetlerin normal araç seviyesine düşürülebileceğini söylüyor.

Dünya elektrikli aracı destekliyor

Elektrikli taksinin üreticileri, yerel yönetimlerin ve devletin elektrikli araç üretimini desteklemesi gerektiğini düşünüyor. DMA Yönetim Kurulu Başkanı Öder Yol, dünyadaki uygulamaları şöyle anlatıyor:

“Türkiye’nin de bu yolda bir yol haritasına ihtiyacı var. Yan sanayisi ile, üreticisi ile bu sektörün Türkiye’de gelişmesi gerekir. İngiltere 2018 itibarı ile yalnızca elektrikli motora sahip taksilere ruhsat vermeye hazırlanıyor. İskandinav ülkeleri, elektrikli araçları teşvik için, vergileri sıfırladı. Fıransa gibi bazı ülkelerde elektrikli araçlardan park ücreti alınmıyor. Türkiye’de araç şarj istasyonlarının AVM ve büyük otoparklarda zorunlu hale getirilmesi gibi öncü adımlar atıldı. Bunun devamının gelmesini bekliyoruz.”

Türk üretimi elektrikli araç DMA plus’ın boş pili, şarj istasyonlarında 2 saat 15 dakikada, 220 voltluk şehir şebekesine bağlandığında ise 6 saatte tam olarak doluyor. 0’dan 100 kilometre sürate 11.9 saniyede çıkan elektrikli aracın motor gücü, ortalama olarak yaklaşık 83 beygir ve 112 beygire kadar çıkabiliyor.

Araç Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Sanayi Bakanlığı,Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tübitak) denetiminde Türkiye’de tip onay belgesini aldı. Firma yetkilileri, yabancı ülkelerde de satış yapmak için gerekli girişimlerin başlatıldığını söylüyor.

Al Jazeera Türk

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
Millet olarak ağlamayı kendimize borç edinmişiz.ağla babam ağla,pahalı satılan ürünü hep beraber protesto edelim,benzin pahalı ise toplu taşıma araaçlarını kullanalım,ama asla olmaz hem lüks içinde yaşayacağız hemde ucuz olacak hatta bedava,yok öyle şey arkadaş,devlet vergisini almasa nasıl yatırm yapacak nasıl ayakta duracak,haksızlık varsa seninde protesto etme hakkın var yasal yollardan o hakkını kullan bırakın bu çamur atma işlerini
1 yıl içinde, petrolün varil fiyatı, 115 den dolardan 45 dolara düştü, bizde 6 kuruş indirim yapıldı, geçen de 50 dolara çıktı diye 14 kuruş zam yapıldı, hala en pahalı benzini biz kullanıyoruz bırakta ağlasın millet, hakkıdır.
@undefined en pahalı benzini biz kullanmıyoruz şehir efsanesi o
Ben şunu anlayamadım gitti.Eskiden bisiklet lerde enerjiyi DİNAMO dan üretip ışığını yakabiliyorduk.Şimdi neden dinamo sistemli elektrikli araçlar üretilmiyor.Bir türlü anlayamadım.Bu mühendisler bu kadar beceriksizmi de şarz sistemi ile uğraşıyorlar.Bütün oto firmalarına sesleniyorum.ARGE niz birde Dinamo sistemini araştırsın
Bisikleti süren güç senden çıkıyor. Eger arabayı arkadan sen itersen bizde tekerlere dinamo takar ancak ışığını yakarız. Eger dersen trafoyla yükselt o zamanda arabayı itmek için arkadaşlarınıda çağırman gerek.
Yine (ülkemizde çok sık görüldüğü üzere) bahsettiği işin ehli olmayan birinin topyekün bir meslek grubunu zan altında bırakması.. Bizim insanlarımızda hep bi klavyeden bi koltuktan dünyanın en büyük icatlarını yapma hevesi var ama sadece heves iş denemeye uğraşmaya gelince topuk.Hadi becerebiliyorsan sen yap da o müthiş dinamolu aracını görelim gardaşş ;)
bba1987 çok basit analitik düşündüğün zaman bu aracı yürütmek için tahrik sistemine ihtiyacın var motorla tahrik ettiğine göre ilk enerjiyi aküden aldın kalan enerji ihtiyacını aktarma organlarından birine bağlayacağın düz akım dinamosunu ile ürettiğin 8 volt enerjiyi alternatör yardımıyla aracın ihtiyacı olan akıma yükselt alsana 10 numara beşyıldız yenilenebilir bağımsız enerji ha yok ben illa newton'un çekim kuvvetiyle enerji verilmeden enerji üretilemez teziyle aracın aerodinamik olup olmadığıyla uğraşırsan tahminen millet uçan arabayla uzaya gidip geldiği zaman sen aküyle çalışan araba yapmışolursun diye tahmin ediyorum
kasası saşesi toyota, motoru amerikan, pilleri çinli , ama araç yerli üretim??? beyni yerliymiş??
aynen devlet hemen buna el koyar ve gırtlağını sıkar bunların. Sen 14 liraya 420 kilometre yol yaparsın ha. diyerek koyar vergiyi. Yada bu durumu vatana ihanet olarak değerlendirebilirler. LPG başladığında neler olmuştu unutmadık. Sırf bu yüzden ev tüpleri fiyatı aldı başını gitti.
160 bın ila 180 bın çok para gıdıp 60 bıne sıfır dızel bı arac alsan ve taksicilik yapsan 120 bın cepte ve bu dızel araç km 3o kuruş yaksa ve 1000000 km yol yapsan 30000 lıralık dızel yakar 80000 gene kardasın eee bu aracın karı nerde bıde şarz için harcanan zaman da cabası ama cebını degılde yok ben çevrecıyım parada ganı zamanda çok dıyosan tam sana gore .....
hesabını konturol et 30000 deyil 300000 olcak elektirikli aracların herzama daha iyi kazanç getirdigi ortada
aslında haklılar japon arac diyolar bugün sabancı yarın koc ve doğus derken bunların cebleri dolacak muratefeucar öyle güzel yorum yapmışki helal olsun valla tebrik ederim arkadaşı...iyide bu aracın fiyatı bukadar yüksekken kim alırki güldürmeyinya garibim taksici kar amaçlı alacak varmı böle sacmalık ozaman yiyiyorsa daha düşük fiyatlara satında görelim sanki Q7 alıyoz:)
allah devletimize zeval vermesin..tutar bundan da %800 vergi alır..tasarruf derken alırız babayı..biraz abartılı bulunabilir tabi.. LPG çıktığı zaman çok tasarruflu, adaletsizlik oluyor diye konulan vergiyi hatırlamazsak..
elektrikli araç bizim için çok lüks, zaten onun içinde extra vergi çıkarırlar, elektrikli lüx araç vergisi. burası Türkiye, vergi cenneti
akapenin yönettiği bu ortaşark ülkesinde yerli araba yapılacak demek, genelevde bakire aramakla eşdeğer, akapenin hiç bir zaman yerli üretimi desteklemek gibi bir zihniyeti olmamıştır, akape geldiği günden beri amerikan emperyalizminin hüküm sürmesi için görevlendirilen bir taşerondan ibaret olduğu için yerli üretimi, tarımı sanayiyi ve devlet kurumlarını bitirmek misyonu ile hareket eden bir kukla piyon oluşumdan ibarettir.
tc hükümetleri yedirmez. arkadaşlar benim yaşadığım ilçede yüzlerce ingiliz aynı arabaya ben 80 lira verip biniyorum onlar yarısı kadar ödeyip biniyolar. sosyal devlet anlayışı işte budur. oyüzden yedirmezler bunlar benzin daha ucuza gelir .
biz daha buharlı olanını üretemedikki elektriklisini üretelim önümüzde buharlı gazyağlı dizel ve benzinli olmak üzere daha 4 kategoriyi geçmemiz lazım el arabası mı yapıyoruz bırakın bu işleri motor emerikadan pil çinden nasıl üretim anlamadım ben
petrol lobisi ne diyor acaba bu duruma :D
ELEKTİRİKLİ MOTORA LPG TAKSAK NASIL OLUR
Hayallerini sevdiğimin memleketi :)
Yapmayın şu elektrikli otomobilleri şimdi durduğumuz yerde elektrik dünya zamlanacak :)
devlete karşı suç işleme hakkımı kullanmak adına gecen gün motorsikletimle ogs den kaçak geçtim... vicdanımda bebekler kadar rahat....
Pili Çin den , Motoru Amerika dan olursa ..Tamamı nasıl Türk oluyor.!
Herşey iyi de 160-180.000 TL maliyet. Bu insanlarla dalga geçmektir. Üstelik araç ta benden. İyi yaw bi oramız kalmıştı ellenmedik. Arkadaş akıllı olun. Bunun maliyetini 20.000 TL' ye düşürmediğiniz sürece geri durun biraz. Bu işin en büyük sorun şarj edilebilir bataryaları en az 5 yıl her gün şarj etme koşulu ile dayanmasını sağlamak ve şehir içinde en az 500km menzile erişecek kapasitede yapıp araç modifikasyonundaki payını %20'ye düşürmekten geşer.Gerisi HİKAYE' dir.
aman devlet duymasın...en kısa zamanda 12 TL yi 120 TL'ye çıkarır..eminim araba sayısının artmasını "cin"gibi gözlüyordur...
elektrikli arabalar tamamen devreye girince taksi ücretleri de buna göre yeniden ayarlanıp indirim yapılacak mı ?
:) maliyet 160 bin 180 bin mi. piller çinden motor abd. ne yaptın diye sorsak beyin. sizde beyin var mıki. neden bu kadar pahalı. çinde meriven altında mersedec kopyalıyolar. sende bi beyinsiz yapmıssın fiyatına bak. milliyetcilik yok hırsızlık çok
@eray.turk çok boş konuşmuşsun birader. Piyasada satılan apple'ı ele alalım tüm parçaları kendi mi üretiyor sanıyorsun. Bataryayı çinli bir firmadan alıyor ekranı başka bir çinliden her bir parçasını bir taşeron firmadan alıyor. Adamlar işin yazılım kısmında iyi ve parçaların birbiriyle uyumunu oturtmuşlar ve piyasa da 1 numaralar o yüzden. Şimdi sen kalkıp onlara da ne yaptın diye sorabilir misin adamlar da sadece beyin yapıyor senin bakış açınla?? Bi ucundan başlamak lazım sıfırdan her parçasını nasıl üretsin adam doğru sonuç alacağından bile emin değilken böyle başlayacak tabi ki.
süpermiş
BİYERDEN BAŞLAMAK LAZIM,ARGEYE DEVAMLA İŞ UCUZLAR,HAVADAN ZEMBİLLE İNECEK DEĞİL,DÜNYA NASIL YAPTIYSA BİZDE UCUZLATMA YOLLARINI BULACAZ,BAŞLAMAK İŞİN YARISI ARKASI GELİR,YAPANLARA TEŞEKKÜRLER VE BAŞARININ DEVAMI İÇİN ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN,GAYRET KULDAN YARDIM HAKDAN
ucuzlatmak mı, yahu zaten ucuz, üzerindeki vergi pahalı, 4TLye aldığın mazotun gerçek fiyatı 3TL :) araç alıyorsun %18KDV, KDVli fiyatın üstüne %45 ÖTV, daha ne ucuzlayacak. Allah bizim gibi milletlere yardım falan etmez, nedenini bir düşün bakalım.
simdi arkadaslarbu firma bu elektrikli araci ilk yapacak olan firmaysa kaymagini topluyacak 180 200 bine satacak sonra baska firmalar baska firmalar derken fiyati olacak size 15 bin 20 bin Tl arasi ama 5 seneyi gecer yada 10 sene yayginlasmasiii :)
EN AZINDAN DEVLETİN TÜM ARAÇLARI İLK BAŞTA ÖRNEK OLARAK DÖNÜŞMESİ GEREK BELEDİYELERİN V.S. KİMSE SONUÇTA YARIŞA GİTMİYOR
Elektrikli araçların Türkiye'de kullanımı bana göre hayel. Nedenini soracak olursanız alt yapısı hazırlanmadan, elektrik enerjisinin elektrikli araç kullanıcılarını özendirici bazı tedbirler alınmadan, üstelik araç maliyet fiyatına kar marjının ilavesi ve vergiler ilave edildiğinde 200 bin TL'yi aşması durumunda hangi akıllı bu aracı alıptakullanır. Hele taksiciler bu parayı bulacak ve piyasaya çıkacak ve Istanbulda para kazanacak. Aklım hiç almıyor.
Türkiyede hem bu araçlar daha pahalı hemde devlet akü kira parası alıyor, türkiyede hiç birşey ucuz olmaz halka.
Evet 12 tl ye 400 km yol yapacak iddiası var ama önce 180.000 tl vermek zorundasınız. 30.000 tl ile arasında 150.000 fark var. Araç kaç yılda kendini amorti edebilir :))
Bir taksinin yılda ortalama 200.000 Km yol kat ettiğini düşünürsek, motorin kullandığını farz ettiğimiz taksinin mevcut motorin pompa fiyatı ile ''amorti'' süresi 5 yıldır. Motorin yeniden zamlanarak, eski seviyesine yükselir ise, 4 yıl amorti süresi bulunmaktadır. Ancak her yeni çıkan ürün ve sistemde olduğu gibi, ARGE çalışmalarını devam ettirdikleri ve talep arttığı sürece, yatırımın geri dönüş süresinin daha da kısalacağını düşünmekteyim. Tebrikler DMA.
Hiç bir zaman.
Tasarruf edeceğiz diye boşuna sevinmeyin...Bu hükümet, petrol satışından kaybedeceği vergiyi, elektrikli araçlardan yıllık 2-3 bin dolar vergi alarak telafi eder...
Kimse o tasarruf için üç araç fiyatı para vermez tebrik ederim dediği gibi ise ama hala geliştirilmeye muhtaç bir sistem maliyeti düşürülebilicek ise kesinlikle desteklenmeli
GELECEGİ GÖREMEYENLER BİR ZAMANLAR DA DEVRİM ARABALARINA MALİYETİ ÇOK FAZLA DİYE YORUMLAR YAPMIŞTI. ŞİMDİKİ DURUMUMUZU HEPİMİZ BİLİYORUZ. TREN KAÇMADAN SERİ ÜRETİMLE SEKTÖR ELE GEÇİRİLEBİLİR. HEM BEN MEMURUM 400 KM YOLU 10 GÜNDE KAT EDERİM ODA YILDA 36 ŞARJ EDER. GAYET KULLANIŞLI.
O zaman arabaya baştan peşin verdiğin fazla parayı, 36.5 yılda amorti edersin. Oldukça ekonomik yani!
millet bu elektrikli arabaları alsın bu seferde elektiriğe zam yaparlar ,icraatsız hükümetlerin tek yaptığı şey akaryakıt ve benzeri halkın en çok ihtiyaç duyduğu ve zorunlu olarak almak zorunda kaldıkları ne varsa ona zam yaparlar . ayrıca bu araba 400 km gittiğinde 8 saat istirahat edecek bunu kimseye söyleyen yok.niyemi şarj bitecek şarjı nın kaç saatde dolduğunu kimse söylemiyor hep kaçamak cevaplar.
Türkiye'deki kömür çevrim santralleri vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülmelidir. Üniversiteler ve bilim adamları kömürün yanarken çıkardığı karbonmonoksitin en aza indirilmesi için çalışmalar yapmalıdır. Kalkınma hamlesi bu şekilde başlatılır. Doğalgaza milyarlarca dolar ödenmemeli. Bu ülkenin kendi yeraltı kaynağı zaten bolca mevcut. Madenleri de modernleştirdiğimiz zaman Türkiye sadece Ortadoğunun değil tüm dünyanın yıldızı olacaktır.
eee ne anladım bu işten yakıt ucuz araba pahalı :)))))))
@bogazlarr14 ne bekliyordun ki 5bin tl lik şahine mi takacaklardı o motoru :)) Ayrıca lüx araçların 100 bin tl den aşağı olmadığını düşünürsek bence fiyatı kullandığı teknoloji ve 12 tl lik şarj ile 400 km giden bir araca göre gayet makul hatta düşük bile..yaygınlaştıkça düşük modellerde de kullanılacaktır yeter ki devlet kösteklemek yerine desteklesin..Bu sayede benzin ve mazot fiyatlarıda düşecektir..
tüketim olarak mükemmel. ama 160-180 bin lira çok para. mevcut düzende hibrid araçlar daha mantıklı.
sakın ola kullanmayın tc insanının yaptığı herşey lekelidir dolandırılırsınız kazıklanırsınız benden demesi
o para ile çalışmadan 9000 kazanırım ?
Zamanla buda gelişir. Başlangıta herşey pahalı mantıksız degilmiydi. Örneğin cep telefonları örneğin tv ler örneğin 56 şavroleler. Kötümser olacak bir durum yok zamanla ve sabır ile buda düzelir.
''Şu anki üretim rakamları ile tek bir aracın maliyeti 160 ila 180 bin Türk Lirası arasında değişiyor.'' Yukarıda ki makalede bu şekilde yazıyor. Yoksa ben mi yanlış okudum. Bunlar insanlarla dalgamı geçiyor.Bu aracı bu fiyatlarla kim alır. Normal bir araba alsam (50 bin) geri kalan para ile ömür boyu yakıt parası vermem.
ARKADAŞIM BİR HABER YAPARKEN KARŞILARINDAKİ İNSANLARI ....... GÖRÜYORLAR. NE YERLİSİ TAMAMEN MONTAJ BU NEDENLE MALİYET YÜKSELİYOR.KENDİ ÜRETMEDİĞİN PARÇA HER ZAMAN PAHALIYA GELİR
taksi ücretlerine zam yaparlar artık
Bu tür araçların sayısı artarsa;sosyal hukuk devletimiz, elektrik faturaları üzerine yeni vergiler salar! Yada elektrikli araçlardan km başına vergi tahsil etme yoluna gider. Kimse 12 TL ile 400 KM yol gideceği masalına kanmasın!
neden araba satın alınıyor bu gaz gibi neden araca monte edilemiyor nenden bu yönde çalışmıyor bu mühendisler birde bütün parçalar yabancı....
Diğer Haberler