16 yaş üstü araca hurda indirimi geliyor

16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi yapılacak.

16 yaş üstü araca hurda indirimi geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün TBMM’ye sevkedilen bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısının içeriğiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Buna göre, İkinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 31/12/2019 tarihine kadar uygulanmak üzere 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya İmha Merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yurt içinden yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkanı getiriliyor.

6 MİLYON ARAÇ

Türkiye'de yaşı 16'nın üzerinde olan 4.3 milyon adet otomobil, 163 bin minibüs ve 779 bin adet kamyonet bulunuyor. Bunlara yine 16 yaş üstü diğer ticari araçlar eklendiğinde rakam 6 milyonu buluyor.

Hurda Araç Teşviği düzenlemesini değerlendiren Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Türkiye'de yaklaşık 16 milyon otomobil ve hafif ticari araç olduğunu belirterek, "bunların üçte biri 16 yaşından büyük. 2001 ve öncesi araçlar daha çok çevreyi kirleten araçlar ve güvenlik açısından tehlikeli. Burada amaç iç pazarı daha dinamik hale getirmek.

Hurda teşviği çok olumlu bir gelişme. önemli olan bu araçların trafikten kaydının silinip tamamen parktan çekilebilmesini sağlamak. Dolayısıyla teşviğin hızlı bir şekilde geçmesi gerekiyor. Satışlara pozitif etkisinin olacağını öngörüyoruz" dedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 112 yorum
Bayiler 80.000 TL'lik arabasını 90.000 TL'ye yükseltip 10.000 TLindirim yaptım diyecek garibanın arabasını devlet bedavaya bayilere kıyak geçecek.Madem böyle bir yasa çıkarılıyor çıkmadan evvel devlet bayilerin resmi satış rakamlarınıda açıklasın,ne şiş yansın nede kebap hadi görelim seni Bakanım
10.000 TL indirim yok. dikkatli oku türk vatandaşı. 10.000 BİN TL YE VARAN İNDİRİM. HER ARABAYA 10. BİN TL İNDİRİM YOK
indirim distribütör fiyatına istinaden uygulanır bilmiyorsun günaha girme bari
@acivan58 bizim Türkiyede 80-90 bin lira olan arabalar Almanyada,Amerikada 10-20 bin TL.ye geliyor.millet yüzüne bile bakmıyor.sonra çıkmış Avrupa bizi kıskanıyor.hadi ordan be.avrupada 2.el araç fiyatları yaz bir araştır bakalım.hondalar,mercedesler,bmw ler 10 bin euro
Yine para bitti o yüzden dadik indirim ayağına millete sıfır araba aldırıp ÖTV ve KDV ile öpmeye çalışıyorlar. Ha ÖTV nin de KDV si var onu da belirtmeden geçmeyelim. İşe bak yav ÖTV nin KDV si şaka gibi ama değil.
16 YAŞINDAKİ ARABAYA BİNEN İNSAN NASIL SIFIR ARABA ALSIN Kİ.
sanki millette yeni arabaya binecek bütçe var .eskisine zor biniyoruz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler