Alman basınında büyük iddia: Volkswagen Türkiye yatırımını erteledi

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu.

Alman basınında büyük iddia: Volkswagen Türkiye yatırımını erteledi

Alman otomobil üreticisi Volkswagen Handsblatt gazetesinde yer alan habere göre Suriye'nin kuzeyine düzenlediği ve uluslararası tepki çeken harekat nedeniyle Türkiye'ye kurmayı değerlendirdiği araç fabrikası hakkında nihai kararını erteledi.

Şirket sözcüsü gazeteye yaptığı açıklamada, "Durumu büyük endişe ile izliyoruz" dedi.

Manisa'da geçen hafta şirket kuran Volkswagen fabrikanın kurulması için yürütülen müzakerelerin son safhada olduğunu bildirmişti. Şirket henüz fabrika için nihai kararı almadı.

WOLKSWAGEN'DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Alman otomotiv devi VW, yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararını ertelediği yönünde çıkan haberleri teyit etti.

Şirket sözcüsü gelişmeleri titizlikle takip ettiklerini ve endişe duyduklarını kaydetti. Alman otomotiv devi VW, yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını ertelediği yönünde çıkan haberleri teyit etti. Şirket sözcüsü gelişmeleri titizlikle takip ettiklerini ve endişe duyduklarını kaydetti. Alman otomotiv devi Volkswagen (VW), yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını ertelediğine dair Handelsblatt gazetesinde yer alan haberi doğruladı. VW sözcüsü, "Türkiye'deki yeni fabrikayla ilgili kararın şirket yönetim kurulu tarafından ertelendiğini” açıkladı. Sözcü, mevcut durumun şirket tarafından titizlikle takip edildiğini belirterek, şirketin mevcut gelişmeleri endişeyle izlediğini kaydetti. Volkswagen'ın Passat ve Skoda Superb modellerini üretmeyi ve bir milyar euronun üzerinde yatırım yapmayı planladığı yeni fabrika için Manisa'yı seçtiği kamuoyuna yansımış, şirket Türkiye ile görüşmelerin son aşamasında olduklarını bildirmişti. Şirketin resmi karar açıklamasını Ekim ayı içinde yapması bekleniyordu. VW yönetim kurulunun üretimden sorumlu üyesi Andreas Tostmann aylar süren görüşmelerin ardından kararın Ekim ayı başında açıklanacağı mesajı vermişti. VW CEO'su Herbert Diess'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye'deki görüşmesi sonrasında VW teftiş kurulunun Ağustos sonunda fabrikanın Manisa'da kurulması için prensip kararı aldığı kamuoyuna yansımıştı. Fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyor. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın 2022'de üretime geçmesi bekleniyor. Almanya'nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, VW'nin kararını, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda sürdürdüğü askeri harekat nedeniyle ertelediğini, şirketin belirsizliklerden ve imaj kaybından çekindiğini bildirmişti. Gazete, ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye'de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de kaydetmiş, Handelsblatt'a konuşan kaynaklar, dolayısıyla fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtmişti.

KAYNAK:REUTERS


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Suriyelileri Hemen gönderelim.. diyenlere...ondan sonra 3,5 milyon Almanya daki vatandaşımızı anında paketleyip gönderirler. büyük kısmı çalışma müsaadesi ile oturuyor,hemen iptal edilir. çifte vatandaşlığı iptal ettiler, olanları da hemen gönderirler. Alman vatandaşı olanların da ülkemizde malı mülkü var. bunlarda beyan edilmemiş kazanç ile paketlenip gönderilir.(Hani ülkemizdeki tapu işlemleri kolaylaştı yaaa, internet üzerinden görülüyor ya, bunlar AB fonları ile yapıldı ama bu kayıtları AB de görüyor. anladın mı? kimin ülkemizde malı mülkü hesabı var bizim devletten daha iyi biliyorlar...
Bir Alman yatırımcıyla sohbet ederken Erdoğan'a neden diktatör diyorsunuz o bu millete her şeyi verdi. dedim. Biz bunu kendimiz için söyleriz sizin için değil; Erdoğan size değil bize diktatör dedi. Mesela silah üretiyoruz hemen endişeliyiz diyorlar. Kendileri açısından endişe edici bizim açımızdan mutluluk vericidir. Ama bizşm mallar hemen atlıyor olaya maalesef
Dış ilişkilerde bozulma, dafa fazla işsizlik daha fazla yoksulluk demektir...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler