AP'den otomobillere zorunlu hız sınırlama sistemine onay

Avrupa Parlamentosu, Mayıs 2022'den itibaren yeni otomobillere zorunlu hız sınırlama sistemi getirecek düzenlemeyi onayladı.

 AP'den otomobillere zorunlu hız sınırlama sistemine onay

Avrupa Parlamentosu (AP), Mayıs 2022'den itibaren yeni araçlara zorunlu hız sınırlama sistemi konulmasını içeren düzenlemeye onay verdi.

Strazburg'da toplanan AP Genel Kurulu, araçlarda yeni güvenlik teknolojileri kullanımını zorunlu hale getirecek yeni kuralları 30'a karşı 578 oyla kabul etti.

Düzenlemeye göre, AB üyesi ülkelerde Mayıs 2022'den itibaren otomobil, kamyon ve otobüs gibi yeni araçlarda, otomatik hız sınırlama sistemi, acil fren sistemi, şerit takip asistanı, yorgunluk tespit sistemi ve kameralı park sensörü gibi sürüş güvenlik teknolojilerinin kullanılması zorunlu olacak.

Ayrıca, araçlara, trafik kazalarının daha ayrıntılı ve kolay incelenmesi için sürüş verilerinin kaydedileceği kara kutular yerleştirilecek.

Kara yollarında ölümlü kazaların ve yaralanmaların azaltılması amacıyla hazırlanan düzenlemenin yürürlüğe girmesi için AB Konseyi'nin onayı gerekiyor.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Bizi avrupaya almayacaklar nasıl olsa. Avrupa haberi yapmayın. Biz daha sayım yapamayan bir ülkeyiz.
@ozhanbayram evet avrupa’ya girmeyeceğiz ya da almayacaklar her ne ise...... Fakat.... kullandığımız otomobil, kamyon, otobüs vb araçlar... jübiter den gelmiyor....
yarindan itibaren harfiyat kamyolarindan baslasinlar.......
ne anladim o zaman guclu motordan
@aakp86 o eskisendi,,, güçlü motorlar üretilmeyecek...
@aakp86 GİDERSİN İSTPARK PİSTİNE ORDA İZİN VERİYORLAR
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler