Aracını satana değer tazminatı

Kaza sonucu aracın düşen değeri karşı tarafın sigortasından talep edilebiliyordu. Ancak konu bilinmediği için çoğu kişi aracını düşük değerle sattı. Danıştay, aracını düşük değere satanlara da tazminat alma yolunu açtı.

Aracını satana değer tazminatı

Maddi hasarlı kazalarda aracın piyasa değeri düşüyor. Alıcı, kazalı diye düşük fiyat teklif ediyor ve mecburen araç düşük fiyata satılıyor. Buna ‘araç değer kaybı’ deniyor. Bu kayıp tazmin edilebiliyor. Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre değer kaybı, kazaya karışan diğer araç sahibinin sigortasından talep edilebiliyor. Ancak çoğu kişi hakkını bilmediğinden zararı çekiyor.

SÜREYE DİKKAT!

Yasaya göre; araç değer kaybı, karşı tarafın trafik sigortasını yaptırdığı acentadan 2 yıl içinde talep edilebiliyor. Karşı taraf kazaya karışıp kaçmışsa bu durumlarda zaman aşımı bu kişinin tespit edildiği tarihten başlıyor. Örneğin; 6 ay sonra tespit edilirse o tarihten itibaren 2 yıl ekleniyor. Ancak çoğu kişi bu hakkını bilmeden aracını sattı.

2015’TE DEĞİŞMİŞTİ

1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na göre; kaza tarihi ile sigortaya ihbar tarihi arasında aracını satmış olan kişiye ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmiyordu. Bir başka ifadeyle aracını zarara satanlar sigortadan tazminat talep edemiyordu.

İKİ YIL İÇİNDE HAKKINI İSTE

Danıştay’ın yeni aldığı bir karar kazaya karışıp araç değeri düşen ancak, aracını elden çıkarmışların imdadına yetişti. Danıştay, 2015’teki düzenlemenin yürütmesini durdurarak, aracını satan kişilerin de değer kaybı tazminatı alabilmelerinin önünü açtı. Avukat Hakan Tokbaş, “Artık aracı satanlar 2 yıl içinde karşı tarafın sigortasından tazminat isteyebilir” dedi.

HESAP NASIL YAPILIR?

Aracın değer kaybı hesaplanırken, o günkü şartlardaki emsal ikinci el değerine bakılıyor. Kazadan önce aracın değeri, modeli, üretim yılı, kilometresi, tamir edilen parçanın özelliği ve hasar oranı dikkate alınıyor. Bu duruma göre aracın kazalı piyasa değeri bulunuyor. Sonra aradaki fark hesaplanıyor. Ortaya çıkan rakam değer kaybı oluyor. Sigorta bu değeri ödüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
neyin tazminatını verecekler. arabamı dolandırdılar. savcılığa başvurdum. savcı adamı çağırmış sormuş, adamda ben bu işten kar elde etmedim demiş savcı dosyayı kapatmış benim gibi bir sürü insanı dolandırmışlar. malımızı alamıyoruz kaldı ki tazminat mı verecekler. hiç birine hakkımı helal etmiyorum. Savcısına da, hakimine de, polisine de,...
yok zarar ediyorum yok kaza tespit fiyatları yüksek karşılayamıyorum zarar ediyorum diye primleri yükselten sigorta şirketleri neden aynı hassasiyeti karşı taraf için yani vatandaşın hakları için göstermiyor.. vatandaşın hakkını bilip istemesine ne gerek var bu yükümlülük sigorta şirketininse ödesin.. ama yok rabbena hep bana... başka türlüsü olmuyor.. her şeyin maliyeti vatandaşa yüklendiği gibi bunu da hakkını bilmeyen vatandaşa yükleyin..
@44mustang44 Kararı Polismi verdi ?
yani zam yapıp köşeyidönmek güzel bu tazminatlarıda karşılasınlar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler