Binek araçlara hurda teşviki geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hurda araçlarla ilgili yapılan düzenlemenin içine binek araçların da alınacağını açıkladı.

Binek araçlara hurda teşviki geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobil çalışmaları hakkında şunları söyledi: "Şimdi bakıyoruz otomotiv sektöründe sektörün babaları var. Hakikaten ama bu sektörün babaları markalaşma konusunda bizim düşündüğümüz kadar yiğit çıkmadılar. Babalar var, yiğit değiller. Yiğitler var, 'biz yapalım, biz yaparız bu işi falan' diye, fakat onlarda da yapacak güç yok. Yani onlar da baba değiller. Ya yiğitlerimizden birisi baba olacak ya da babalardan birisi yiğitlik yapacak ki bu iş olsun. Eskiden olduğu gibi, devletin babalığında biz yiğitlik yapalım şeklinde yürümez bu. Devlet teşvik ediyor, devlet yönlendiriyor, hedef gösteriyor bu istikamette gelişecek hadiseler."

Türkiye’de otomotiv sektörünün gelişmeye devam ettiğini belirten Ergün, "Bu gelişmeler çerçevesinde diyoruz ki, bunu da ihmal etmeyin bu konuda ki çalışmaları da hızlandırın" diye konuştu.

Ergün, hurda araçlarla ilgili yapılan düzenleme hakkında da bilgi verdi.
Ergün, "Henüz olgunlaşmış bir çalışma değil ama hatırlarsanız, ağır taşıtlarla ilgili bir düzenleme yapıldı ve bir destek modeli geliştirildi. Kamyonlar, otobüsler gibi belirli bir yaşın üzerindeki araçların hurda bedeli ödendi ve onlar trafikten çekildi. Şimdi yeni bir çalışmayı İçişleri Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız bizim Bakanlığımız birlikte binek araçlar için yapalım dedik.

20 yaşın üzerindeki binek araçlar gerçekten trafikte bazen ağır sorunlar oluşturmaya başladılar. Şimdi bir çalışma yürütüyoruz, henüz ayrıntıları ortaya çıkmış değil. Ama o çalışmayı da kısa zamanda inşallah tamamlarız ve onun da ayrıntılarını sizlerle paylaşma imkanımız olur. Çünkü artık Türkiye’nin 20 yaşının üzerindeki araçları yavaş yavaş bir yolunu bulup uygun bir formülle trafikten çekmesi gerekiyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
BAKAN HAKLI SETÖRÜN BABALARI YILLARDAIR TÜRKİYENİN İNSANLARINI SÖMÜRDÜLER..HATIRLARSANIZ KİMİ ARABALARA SIFIR ALIRKEN DİKİZ AYNASINA FARK SAG AYANAYA FARK ALIRLARDI ..MOTORUN ALTINA KARTER MUHAFAZA BİLE TAKMADILAR..İŞLERİNE GELMEZ BUNLARIN DIŞ MARKALARA MARKA AVANTASI VERİRLER....TIPKI DEVRİM ARABASINA BENZİN KOYMAYAN ZİHNİYET GİBİ ...DAHA NE KADAR DAYANABİLECEKSİNİZ TÜRKİYE KARŞISINDA
modele göre para verin verelim hurdaya..
kimsede birikim yapıp araç alacak hal mi bıraktınız? herkes bütçesine göre arabaya biniyor, onu da çok mu görüyorsunuz? her insan yeni bir arabasının olmasını ister,size anlatıldığı gibi her şey toz pembe değil.
çark her zaman zengine dönüyor. bakın kazalarda kaza yapan araçlar 20 yaşındaki araçlar mı yoksa sıfır arabalar mı. fakir sağdan soldan 1,2 lira biriktirip alıyor gücü ancak 15-20 yaşındaki arabaya yetiyor.zengin için bu sorun var mı vicdanınıza bırakıyorum.....?
Adam benim 23 yıllık arabama 5 bin lira teşvik veriyor.Ben arabamı satmak istesem 7bin liraya satabiliyorum zaten:)Sen bana teşvik ver üzerine de faizsin kredi ver gidip alayım arabayı.Ama yokkk! Sen benim arabama göz koydun bir kere.Fabrikatörün cebini düşün bizim cebimizi düşünme.Bu adam neden 23 yıllık araba kullanıyor diyeceğine elimdekini avucumdakini almaya çalış.Sen önce benim refah düzeyimi arttır ondan sonra bu işlere bak!
hadi bakalım, tam ireli ! bir az çabuk olun.
bana görede devlet 20 yaş üstü arabaları rızası olan kişilerden almalı ve zaten garibanlıktan arabasını değişememiş lan vatandaşın arabasını en azından uygun bir para vererek alsınki vatandaşta magdur olmasın.alırkende geçmişe dönük ne cezası varsa vergisi varsa zaten hurdaya gidecek araç için hepsini simeli.5 kuruş verirke vergi borcun cezan var deyipte 4 ünü geri almamalı ...
Senin araban ne kadar 5-7-9-11 hepsine aynı parayı veremessin türktüv de expertiz yapsınlar kademeli olarak gruplara ayırarak 4 gruptan hangisine girerse ona göre hurda teşviki verip trafikten çeksinler..
Diğer Haberler