Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

29 Ağustos 2015 11:48
Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

Her yıl binlerce sürücü yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arızası ile karşı karşıya kalıyor

Her yıl 827 bin sürücünün yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arzası ile karşı karşıya kaldıkları ortaya çıktı. Bir sigorta firması tarafından yapılan ankete katılan sürücülerin dörtte birinin ışık göstergesi yanmaya başladıktan sonra en az bir 40 mil (yaklaşık 65 km) daha gidebileceklerine inandıklarını ortaya koydu.

İki milyon sürücü ise çoğunlukla ucuz yakıt bulma umuduyla neredeyse sürekli uyarı ışığı ile sürüş yaptıklarını söyledi. Erkeklerin yakıt uyarı ışığı yandığı halde yeterli yakıt olduğuna inanma eğilimi ortalamanın üzerinde.

Kadınlar ise daha ihtiyatlı. Sonuç olarak yakıtı bitip yoldan kalan sürücülerin yarısıdan fazlası erkek. 35 yaşın altındaki sürücülerin üçte ikisi ise bir kere yolda kalmış. Yakıtın tükenmesinin yardım için birini aramaktan ya da benzin bidonuyla en yakın istasyona yürümekten çok daha ciddi sonuçları olabilir. Kişinin kendisini tehlikeye atmasının yanı sıra araca da pahalıya patlayacak zararlar verme riski var.

Peki riskler neler?

Bilinmesi gereken ilk şey yakıt göstergeleri kesin aygıtlar olmadığıdır. En modern ve şık arabalarda bile gösterge şu basit teknoloji ile çalışır: Depodaki seviye bir şamandıra ile ölçülür. Bu şamandıra tarafından ölçülen yükseklik göstergenize ya elektronik olarak ya da metalik şeritler ve bobinler aracılığıyla bildirilir. İşte bu yüzden tanktaki yakıt seviyesi aracın bulunduğu alanın meyilli olup olmamasına göre değişebilir. Bunun yanında, alarm ışığı yandıktan sonra araçların gidebileceği mesafenin modellerine göre değiştiği de unutulmamalıdır. En iyi tercih uyarı ışığını önemsemektir çünkü tükenen akaryakıt hem araca hem cüzdana zarar verir. Dizel araçlarda fatura daha da kabarabilir. Bir dizel motorda pompa ve enjektör yağlı karışım yerine hava ile çalıştığında hasar görebilir. Benzinli motorlar ağır hasar ihtimali daha azdır. Ancak bu olumlu durum her araç için de geçerli değil. Ayrıca filtrelerin ve pompaların tıkanma riski de var.

Modern otomobillerde risk daha da büyüyor çünkü uzmanlara göre  yeni araç sistemleri daha hassas ve bu tip hasarlara toleransları daha düşük. Tükenen yakıtın  direksiyon ve frenlere de etkisi var. Uzmanlar, frenlerin çok daha fazla baskı gerektirdiğini ve direksiyonun döndürülmesi zor büyük ağır bir anahtara benzediğini belirtiyor ve 20 lira tasarruf edecekken 2 bin lira fatura ödemek zorunda kalmanın işten bile olmadığını söylüyor.

Akaryakıt istasyonuna uzaksanız kalan yakıtı korumanın için en iyi yolu nedir?

-Yakıtı mümkün olduğunca verimli kullanın.

-Yolun durumuna göre 60 ile 80 km arasında bir hıza çıkın.

-Ani fren ve hızlanmalardan kaçının. Devir sayacının 2 bin ile 3 bin rpm arasında olmasına dikkat edin.

-Yokuş inişlerinin cazibesine kapılmayın, vitesi boşa almayın.

-Yakıt tasarrufu için kontağı kapatıyorsanız bunun bir dakikadan fazla olmasına dikkat edin çünkü araç tekrar çalıştırıldığında 2500 devirde motor yaklaşık bir dakikalık yakıta eşdeğer yakıt kullanır.

Okuyucu Yorumları47 yorum
 • 173 Oy
  Bu haber Depoyu doldur diyor, bitne 10-20 kala gine doldur, ucuzdur pahlıdır bakma doldur ki senin ceybin boşalsın boşsa delik olsun onlarınkide dolsun hazine kasası dolsun diye yapılmış haber! Bende diyorum ucuz bulsan doldur, kaçak bulsan doldur. bazılarınız diyebilir hırsızlık bu bende diyorum hırsızlık olmıyan ne? petrol bin litresine 50$ alıyorlar sana bir depoyu 50 dolara satıyorlar bu hırsızlık değilmi? doldur!
 • 155 Oy
  lamba yandı mı uzun yolda en az 80 km her araç gider. şehir içindee gitmez risk en yakın istasyona gir. aslında bu aracı kullanıyorsanız deponuz dolu olmalı depoyu sonuna kadar kullanmamak lazım. çeyreğe düşümce almalı zaten uyarı ışıkları depoda 7-8 lt kaldığında yanar. yakıt bitip yolda kalan hiç araç kullanmasın.
 • 68 Oy
  Yaşım 40 daha full depom olmadı. Işığıda geçen sene bir defa söndürebilmiştim. Sağ olsun uzun adamın eli depomuzdan gitmiyorki.
 • 41 Oy
  biz yakıt deposu ikaz lambasını yıllardır araba iç aydınlatma ışığı olarak kullanıyoz depo kaça doluyo bilen varmı benzinliğe gidip fulle kardeş demek her yiğidin harcı ama cüzdanı dolu yiğidin
 • 25 Oy
  "bir sigorta şirketi " "bazı sürücüler"... bu haberi yazanlar bizimle alay mı ediyor araştırma hangi ülkede yapılmış sigorta şirketinin adı nedir hiç biri belli değil herkesin bildiği şeyler böyle palavra yapacağına maliyeti 95 kuruş olan benzin çevremizdeki ülkelere 1 liradan ihraç edilirken bize neden 5.5 liradan satılıyor onu yaz.
 • 26 Oy
  Keyfimizden mi yanık ışıkla geziyoruz. Bu pahalılıkta benzin mi alabiliyoruz?
 • 18 Oy
  son madde kontak kapatmak yakıtı arttıracagını söylüyor yeni nesil araclar yakıt tasarrufu için start-stop teknolojisi kullanıyor ne bu şimdi
 • 19 Oy
  Ne saçma bir yorum, benzin ucuzlarsa herkes arabaya binermişmiş de trafik artırmış. Mantığa bak yahu , kazık yemeye ne kadarda alışmış millet.Neredeyse hergün zam gelse bu aklı evveller, Yarabbi şükür diyecek
 • 17 Oy
  Lan olum yeter haber bulamayınca sayfa dolsun diye aynı haberi yıllardır yapmaktan bıkmadınız mı
 • 16 Oy
  Ne çeyreği millet 20 liralık alıyor. Kafayımı yediniz.
 • 23 Oy
  Ülke çapında tüm araç sahipleri bir hafta süreyle kontak kapatıp benzin almazsak bu fiyatları AB fiyatlarının altına düşürürüz.Bizler benzin almazsak bayiler satış yapamaz TÜPRAŞ stokları şişer sektör krize girer en önemlisi hükümet vergi toplayamaz.Unutma akaryakıttan milyarlarca lira vergi toplanıyor peki bu vergiler nerelere harcanıyor?Şunu da unutma tüketim en büyük güçtür.Gücümüzü gösterelim.Bu memlekette kimse anasının karnından arabayla çıkmadı "zamlara alıştık artık" ahmaklığını bırakalım biraz gururlu olalım boykot yapalım benzin almayalım benzin almayalım benzin almayalım ...........
 • 16 Oy
  Adı üstünde uyarı işğı yandıgı anda ilk istasyondan yakıt almak lazım
 • 14 Oy
  Depodaki yakıt azalınca yada bitmek üzereyken depo içindeki elektrikli yakıt pompası aşırı ısınır ve boşa çalışmaktan yanar. Özellikle Lpg li araçlarda benzin önemsenmediğinden daha sık yaşanır. Bunun tek açıklaması budur.
 • 13 Oy
  bu ülkede kaç kişi yakıtını çeyrek deponun üstünde alıyor ki? biz yakıt göstergesinde ışık yanınca arabaya gaz veririz.. hadi koçum yolda bırakma beni gazı...!
 • 13 Oy
  NE CEYREK DEPOSU 8 SENELİK ARABAMDA BENZİN LAMBASI HEP YANAR HİÇ SÖNMEDİ DAHA....HEHEHE
 • 12 Oy
  Bu benzini 5 liradan satan sistemin ben taaaa....
 • 14 Oy
  ya benzin mazot demeyin zam geldi zannediyoz yine
 • 12 Oy
  ben çeyrek depoyla 180 km yaptıgım seviniyorum ya ne 250 si
 • 12 Oy
  tamamen yalan söyledikleri mynetin uydurması. katılmıyorum ben. otuz senedir araba kullanıyorum bi sakınçası mazotlu arabada hava yapar başka bi sakınçası yok.
 • 14 Oy
  benzin vardida bizmi ictik
 • 13 Oy
  Aynı şey klimalar içinde geçerli. Devamlı çalışan klima, lazım olduğunda çalıştırılan klimadan daha az yakar.
 • 13 Oy
  Ben 20 senedir araba kullanıyorum bunun %90 çeyrek depo ile olandır bir çok seferde benzin bittiğinden yolda kaldım ama bundan dolayı motorda yada başka bir yerde arıza olmadı bırakın bu palavraları
 • 11 Oy
  Bakın arkadaşlar doğru ve uyarı niteliğinde bir yazı. Bende benzin pahalı diye gösterge hep dipte geziyordum, Ancak bana pahalıya patladı, Birinci defada, BENZİN OTOMATİĞİM BENZİN DEPO SOĞUTMALIYMIŞ, BANA SÖYLEMEDİKLERİ İÇİN BİR DEFA DEĞİŞTİRDİM, aradan az zamangeçti gene benzin depom dipte gezdim, 2 nci defa tamire girdiğimde bana benzin depomun kırmızının altına düşürüp düşürmediğimi sordular ve benim yanlş yaptığımı öğrettiler.Benzin otomatiğinizin arıza yapıp, benzin akıtmamasını istiyorsanız, kesinlikle benzini kırmızıya düşürmeyin,
 • 13 Oy
  Yolda kalmadan ziyade,yakıt çeyrek deponun altında olursa pompa aşırı ısınmadan yanar.Demedi demeyin.
 • 10 Oy
  @white_hawk79 MİN 250 TL PARÇAYA VERİP DEPO ŞAMANDRASINI DEĞİŞTİRDİKLERİNDE ÖĞRENİRLER
 • 12 Oy
  benim arabanın deposu yarıdan sonrası kesin pas tutmuştur hep 100 tl'lik benzin alıyorum.
 • 11 Oy
  ford connect de depoyu tam doldurunca kapak kapandımı. fazlalık tahliye ediyor. sakın ha depo delik diye endişe etmeyin... benim başıma geldi. tamirci uyardı.
 • 13 Oy
  25 yıldır az benzinle araç kullanırım bununla ilgili arıza yaşamadım
 • 10 Oy
  Aracın "filtre ve pompaları tıkanma riski" neden olsun. Zaten yakıt pompaya gitmeden önce filtreden geçiyor. Geçen değiştirdim simsiyah kömür kurumu gibi pislikler çıktı. Yani bunlar pompaya geçemiyor. Sanki yakıt çok olunca dibe çöküyor. araba o kadar sallanırken, yakıt dolunca karıştırırken içindeki tozlar karışmıyor mu? Ama asıl risk yüksek hızda sol şeritte veya yolda kalmak, hidrolik pompaları çalışmazsa ne olacak. yaz ya da kış benzinliğe nasıl yürünecek. Tıkanma yerine bunlar daha büyük risk.
 • 12 Oy
  çeyrek depoyla 2 yıldır geziyom ben bişey yok ama alman arabası arabam.
 • 16 Oy
  ben elektirikli kullanıyom beni bağlamaz bu haber :))))
 • 11 Oy
  Araçlar lpg li bile olsa en az ceyrek depo yakit olmalidir benzin deposunda cünkü benzin pompasi deponun icinde calisir ve onun sogutulmasi icindeki yakit sayesinde olur ceyrek altina inince yakit yakit pompasinin ariza yapmasina neden olacaktir.
 • 0 Oy
  benzın yedı bıtırdı bızı ya
 • 0 Oy
  Temele benzine %50 zam gelmiş duydunmu Temel demişler. Temel beni ilgilendirmez uşağum demiş Ula senin iki araban var nasıl ilgilendirmiyor demişler. Ben her defasında 50 liralık benzin alıyorum demiş
 • 14 Oy
  akıl vermeyin benzin verin kimin gücü var depo doldurmaya eğer rüşvetçi biatçı yalaka akapeli değilsen nah doldurursun depoyu
 • 19 Oy
  Yakıt ucuz olsa herkes arabayla işe gider o zamanda yol sorunu başlamaz mı bir yere 3 saat gidiliyor o zaman 5 saatte gidilir
 • 12 Oy
  bmw gibi arabalarda 2500 rpm komik değerler. tabi orta sınıf arabalar için uyulması gereken kurallar.
 • 11 Oy
  Dizel manuel aracımı her seferinde fullerim. 53 lt deposu ve 1444 kg boş ağırlığı olan 2011 model aracımla 800 km de yakıt ışığı yanar, ışık yanar yanmaz istasyona giderim, Yol bilgisayarma göre daha 150 km yol gidebilir araç. Genelde hep aynı istasyondan alırım. Yokuş aşağı boşa atarım, genelde 2000 devirle sürerim, klimadan hiç kısmam, Benzin ışığı yanmış bir aracı (1/8 lt mazot kaldığında yanıyor) öyle 30-40 km asla kullanmam, tavsiye de etmem. Depoda en az 5 lt yakıt kalmasında fayda var.
 • 6 Oy
  Bence benzinin litresinin en az 20 tl olması gerekiyor. sağa bak araba sola bak araba yaya yürüyemez olduk. buradan devlet yetkililerine sesleniyorum ötv kdv ctv cart vergisi curt vergisi üretin ne bu arkadaş ya aynı dairede 5 kişi oturuyorlar 5 ininde arabası var. eee ben senin hava saldığın karbonmonoksiti solumak zorundamıyım.
 • 24 Oy
  Ne yapalım? A.Doğanın PO suna gidip depoyu mu dolduralım... Saçma bir haber...Tamamen duygusal...Mani mani...
 • 30 Oy
  Ben çeyrek depo ile 250 km yol yapıyorum dahası araç 2000 motor

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomotiv Haberleri

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın