Enerji verimliliği için devrim gibi kararlar yolda

‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na göre binalarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik engeller azaltılacak, faturalar kıyaslanabilecek. Yaşı yüksek araçlardan daha fazla vergi alınması da planlanıyor.

Enerji verimliliği için devrim gibi kararlar yolda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tüketicilerin cebine yansıyacak önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakanlığın yapacağı söz konusu düzenlemeyle ‘kıyaslanabilir’ fatura uygulamasına geçilecek. Tüketici böylece, geçmiş dönemler ve benzer tüketici gruplarının enerji tüketim miktarlarıyla karşılaştırma içeren bu faturalar sayesinde, enerji tasarrufu hakkında bilgilenecek.

6 KATEGORİDE 55 PLAN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. 2017-2023 yılları arasında uygulanacak plan kapsamında toplam 6 kategoride toplam 55 eylem planıyla 2023’te Türkiye’nin birincil enerji tüketiminin yüzde 14 azaltılması hedefi bulunuyor.

BİNALARA ENERJİ YÖNETİCİSİ

Ayrıca Türkiye genelinde enerji yöneticisi bulundurmakla yükümlü bina ve endüstriyel işletmelerin listesi güncellenecek. Enerji yöneticisi olmayanlara yönetici atamaları sağlanacak. Kamu İhale Mevzuatı’nda satın almalarda ‘satın alma maliyeti’ yerine ‘ömür boyu maliyet’ kriterine de bakılacak.

Güneş paneli özendirilecek

Binalarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik engeller azaltılacak. Bu konudaki idari süreçler kolay ve hızlı hale getirilecek. Güneş paneli kullanan binaların şebeke işletmecileriyle mahsuplaşması kolaylaşacak.

Tüketiciye kıyaslanabilir fatura

Elektrik ve doğalgaz piyasalarında tüketicilere verimli olmayan tüketim alışkanlıklarından kaçınmalarını sağlamak için, tüketim miktarları, geçmiş dönemler ve benzer tüketici gruplarının enerji tüketim miktarlarıyla karşılaştırma içeren fatura bilgisi detaylı olarak sunulacak. Faturalardaki veriler karşılaştırılırken, derece gün sayısı gibi bilgileri de dikkate alan anlaşabilir veriler oluşturulacak.

Eski araca daha yüksek vergi

Enerji verimliliği yüksek, emisyon seviyesi düşük, küçük motor hacimli, yakıt pilli, elektrikli ve hibrit araçlara vergi avantajı getirilecek. Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda elektrikli ve hibrit araçlara yönelik vergi indirimleri yer alıyor. Planla ilave vergi indirimlerinin uygulanmasına yönelik yapılacak analizler sonucu yeni bir düzenleme getirilmesi değerlendirilecek. Mevcut motorlu taşıt vergi sistemi geliştirilerek, düşük emisyonlu araçlar için vergi avantajı sağlanacak. Bu sisteme çevresel etki ve alım gücü dengesi dikkate alınarak, yaşı yüksek araçlardan daha yüksek vergi alınması uygulaması da dahil edilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Yaşı yüksek araçtan daha fazla vergi! Eyyy bana oy veren garibanlar dönün bakiim arkanızı!!!
tabi adamın elinde iyi kötü iki kuruşluk arabası var oanada göz dikin.düşük emisyonlu araba alamıyoki adam cokmu meraklı sanki eski arabaya binmeye.devlet olarak ne kkolaylık yapıyosunda adam yeni araba alabilsin.benzine mtv ötvye dakka başı zam.yakında boğazımıza girecek lokmayıda alıcaklar.cok bagırıcaz açız diye.size en büyük örnek iran....
Yağdır gelsin. Yağ yok, çark dişlileri yemeye başladı AKP ... Yalnız o dişliler sizin işleyen düzeninizin dişlileri. Alacaksınız ilk seçimde karşılığını.. Biz kaç senedir yanlışları haykırırken bu kadar zor olmadan millet acı çekmeden bir değişim olsun istiyorduk. Ama ilk seçimde %40 ı bile geçemeyecek. Açlıktan ağzı kokmuş internet faturasını ödemeyen AKP li kardeşim az sonra bu gönderiye dislike atacak .. Biz senin içinde konuşmaya devam ederiz kardeşim. Sana hayırlı günler..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler