İkinci el otomobilde yeni düzenlemeler geliyor

İkinci el otomobil satışlarında kilometre düşürme, aracın hasarını gizleyerek satma gibi nedenlerle tüketicilerin yaşadığı zorluklara bir takım yenilikler getiriliyor. Bu sıkıntıları gidermek amaçlı otomotiv sektörüne yönelik yeni bir kanun tasarısı hayatımıza adım attı.

İkinci el otomobilde yeni düzenlemeler geliyor

Yeni tasarıyla birlikte hayatımıza giren 2.el ekspertiz zorunluluğu tüketicinin endişelerini azaltmaya yönelik bir düzenleme getiriyor

İkinci el otomobil satışlarında kilometre düşürme, aracın hasarını gizleyerek satma gibi nedenlerle tüketicilerin yaşadığı zorluklara bir takım yenilikler getiriliyor. Bu sıkıntıları gidermek amaçlı otomotiv sektörüne yönelik yeni bir kanun tasarısı hayatımıza adım attı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, ikinci el araç satışları için yeni bir kanun hazırlandı. Taslağa göre, ikinci el taşıt ticaretinin yalnızca bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılması hedefleniyor.

EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU OLUYOR

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretini düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete ’de yayımlandı.

Yapılan yeni düzenleme, “Bilindiği gibi ekspertiz yapan firmaların çoğalması nedeniyle tüketiciler talep ettikleri takdirde ücretlerini kendileri karşılamak kaydıyla ekspertiz raporu alabiliyorlardı. Yönetmelik ekspertiz raporunu hem zorunlu hale getiriyor hem de bunun mali yükümlülüğünü satıcı firmaya veriyor. Ayrıca ekspertiz raporunun satıştan hemen önce düzenlenmesi de hüküm altına alınıyor. Tabi, bu zorunluluk sekiz yaşın altındaki ve 160000 kilometreye ulaşmamış araçlar için geçerli, bu sınırın üzerindeki araçlar müstesna tutulmuş.

Ekspertiz Raporu düzenleyecek firmalara da çeki düzen veriliyor. Her önüne gelen iş yeri bu raporu veremeyecek. Bu hizmeti vermek isteyen firmalar Türk Standartları Enstitüsüne başvurarak yeterli olduklarını belgeleyecekler. Yeterli olan firmalara ‘TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ verilecek ve tüketiciler bu güvenli yerlerden hizmet almış olacaklar.” dedi.

İKİNCİ EL İÇİN AYRINTILAR AÇIKLANDI

Bakanlığın yönetmelikte önemle durduğu ayrıntılar;

Ekspertiz raporunun ücreti, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenir.

Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilir.

Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce uzman incelemesi raporu alınır ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilir.

Ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir.

Ekspertiz raporunu düzenleyenler rapordaki bilgilerin gerçek durumu yansıtmamasından sorumludur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
BEN UYGUN BULDUM ARACI ALIRIMİSTER KM DÜŞÜRÜLSÜN İSTERSE YÜZ TANE HASAR KAYDI OLSUN HİÇ FARKETMEZ BAKARIM ARAÇ HOŞUMA GİDERSE FİAATIUYGUN OLURSA ALIRIM NE KANUN LAİLGİLENR NEDE SATICIYI SUÇLARIM ALMASINLAR GÖZLERİ KÖRMÜ BUKADAR ARAÇ PİYASIYA SÜRÜN KAZASIZARABA KALMASIN SIFIRDAN BAŞKLA SONRADA ÇIKIN AHKAM KESİN BANA SORARSANIZ NE KANUN ÇIKARIN NEDE ALANA SATANA KARIŞIN BUNU EV ALANLARA YARDIMCI OLUN ADAM LAR MİLYONLARCA YOLUNUP SOYULMASINLAR ARABADA ÜÇ BEŞ BİN TL DEN BİR ŞEY ÇIKMAZ
galerici soygununuza engel mi olunuyor.
@vural1946 kazığı yerim hiç farketmez diyosunnnnnn yani...
al sat yapıyon galiba
İYİ OLDU ,YOK BEL ALTI BOYA , TERTEMİZ DOSTA GİDECEK ARABA ,PAZARLIK SÜNNETTİR ..... ARABA İŞİ KOMEDİYE DÖNMÜŞTÜ
@mufoto bir de ağır konuşanlar var.
Mali yükümlülük satıcıya ait diyorsunuz saticida fiyata koyup tüketiciye geçirecek. Bu işten en karli yine galericiler olur hatta galeri sahipleri expertiz firmasi bile kurup kar marjlarini dahada arttirirlar gibime geliyor.
@okhenfold alıcıda hesabına gelirse alır
Merak etmeyin . Ekspertiz raporu zorunlu olacak ve ekspertiz raporu verme yetkisi olacak firmalar 2. El araç satanlar tarafından satın alınacak o rapor yine istediği gibi çıkacak. Ya da şirket ile iyi ilişkiler kurulacak herşey çok güzel olacak. O nedenle Merak etmeyin;)
@aydin_soyuk_2018 aynen öyle olur. Bu yüzden alıcı istediği, kendi bulduğu bir ekspertize gidecek o bakacak. Satıcıda ona parayı verecek. Bu sayede illegal anlaşma ve yalan beyan ile satış bir nebze önlenir gibi. Öbür türlü adam aldıktan sonra arabayı kıllanıp gidip başkasına baktırsa, yalanlarıda ortaya çıksa siz aldıktan sonra olmuştur diye yüzsüz yüzsüz konuşmalar yaparlar.
3 kagıtcılar yalancılar dusunsun
sayın bakanım ve yetkililer duysun her önüne gelen araba alıp satıyor ve 3 tane onun adına şunun adına alıp satan cok ınsan var vergı kacırıyor onların önüne gecsin devlet
@sondurak0003 aynen üstelik piyasa fiyatınıda artırıyor bu kişiler. Ölü arabaları ucuza alıp pahalıya satıyor. Aynı fiyattaki daha düzgün araç satan kişi benim araba ucuza gidiyor deyip fiyat yükseltiyor. Böyle olunca taban fiyat yükseliyor. Olan geliri az vatandaşın araba hayalinin suya düşmesiyle sonuçlanıyor. Benim kriterlerime uygun arabalar 2 sene öncesine kadar 19-21 bin arasıydı bu al satçılar yüzünden şimdi 30-33bin arasına çıkmış. Alamıyorum araba. Hastalık olur hastaneye gider gelirim diye arıyordum. Babam hastalandı alamadığım için taksilerde süründük.
devlet vergısız kayıtsız araba alan satanın engellesin önce cok vergı kaybı var devletın bunun önüne gecılsin lütfen
çok iyi olmuş leş yiyiciler şimdi düşünsun
ARABASINI KENDİ SATAN DEVLETTEN VERGİMİ KAÇIRMIŞ OLUYOR. 30 bin liralık arabaya 20 bin lira veren galericimi kazansın. Galericilerin hangisi sattığı tutardan fatura kesiyor. 45 bine araba alıyoruz abi 38 bini hesaba yatır üstünü nakit ver diyen galericilermi namuslu. Kim kime nasıl gecirirse. Ekspere birşey dediğimiz yok zaten alırken yaptırıpta alıyoruz. O kadar kör değiliz.
her türlü giren halka giriyor sadece arada yine emek sarfetmeden para kazanan yeni aracılara yarar
önce kabile devleti olmaktan kurtulup vergi kaçakçılığını önlemeleri gerekit, genelde tuzu kuru memur, esnaf, köylü, imam, asker, poliis, öğretmen araba alıp satıyor, onun bunun adına vekaletle işi hallediyor, denetleyen yok, oy korkusu devleti bitirdi, işi sahipleri yapsa galeri çoğalır, çalışan artar, mükellef artar, muhasebeci artar, oto bakımcılar artar vs. işsizliğe katkı olur. ama bu asla bu hükümetle olmaz, devleti milleti değil koltuğu düşünüyorlar.
ekspertiz raporunu %50 ötv vergisi koyup 2.el araç satışındanda vergi toplamanın derdine düştüler ee malum sıfır araç alan yok vergi geliri düştü.zaten ülke batığı için mtv ye yüklenelim dediler baktılar isyan çıkacak geri çektiler bu sefer 2.el satışındanda vergi alalım deyip bu kanunu getiricekler tahminin her 2.el araçta 750 tl ekspert ücreti olsa en az %18 kdv ve kdvnin %50lik ötvsi ile her araç alan 1500 tl bayılır akp ye bravo
tabi şuda olmalı expertiz hata yapıp hasarı tespit edemez isi zararı karşılamalı geçen bi tanıdık araç alacak expertize sokmuş 250 tl araç hasarsız ve temiz raporu alıyor daha sonra aracın şase numarasından sorgulattığında araba pert kayıtlı çıkıyor Allahtan aracı almadan bunu anladılar 250 expertiz 100 kaparo gitti tabi
satıcının yaptırdığı expertize ne kadar güvenebilirsin ki..en güzeli kendin yaptıracan güvendiğin expertize...
Örneğin araba da 6-7 parça boyalı veya degişmiş. satıcı experiz firmasiyla anlaşmiş ve araç temiz expertiz raporu aldı. 4 ay sonra aracını hiç kaza yapmadan satmaya çalışırken yapılan expertizde hasar tespit edilirse kimse sorumlu tutulamaz satıcı der sonradan kaza yapmış mahkemeler ne yapabilir kanıt yok vatandaş mağdur olur . bence böyle bir zorunluluk olmamalı alıcılar istediği yerden expertiz yaparak araç alımı daha doğru olur
O ZAMAN ŞÖYLE YAPILSIN. 1-EXPERTİZ SATIŞ GÜNÜ YAPILACAK. 2-ALICININ İSTEDİĞİ EXPERTİZE GÖTÜRÜLECEK. 3- EXPERTİZ ÜCRETİNİ SATICI ÖDEYECEK. ( EN AZ 200 LİRA ) 4- EXPERTİZ RAPORU NOTERİN ONAYINI ALDIKTAN SONRA SATIŞ GERÇEKLEŞECEK.
Çok iyi ama birde şu kusurlu çıkan sıfır araçlar ne olacak firmalar ilgilenmiyor işin yoksa uğraş dur bence bu daha önemli
önce siğortada dönen dümenlere çare bulun ... arabayı alacak kişi ustasına götürür bakıtır komputeste öpülmeye lüzum yok. sayın yetkililer sigorta şirketleri arabalarımızın anasını .... ! en ufak kazada bile arabamız orijinal olmasına ramen çakma parça veriyor bu çok acı bir adaletsizlik. buna acil düzenleme ŞART ! arabanın modeli km si ne olursa olsun araba orijinalse sigorta orijinal yazmalı . üzerinden sahte parça çıkıyorsa siğortada yazsın sahte parça sıkıntı değil . cebimden yatıracaksam sigorta neden var. tada siğortalatırken neden araban modelsiz senin primin 50.00tl denmiyor.
Sacmalik isini duzgun yapan galerici zaten tercih meselesi ama bu yasa dolandirici yamyam galericilere yarayacak.suna bak malimi bile istedigime satamayacagim.yakunda evini de gotur zorla emlakciya ver kaziklan illa emlakcidan al kaziklan derler
orjinal değişensiz 3 parca temizlik boyası var. yazıyor şahıs. orjinalın anlamıda değişti
raporu veren sorumludur.Hapis cezası var.exspertiz raporu bu..birde temizlik boyası çıkmış. Satıcı ilan başlığı hata boya yok diyor.Açiklamayi okuyunca yok bir parça lokalmış yeni yeni kelimeler.bir sayfa arabayı firmayı övüyor.arac kaporta ile ilgili hiç bişey yazmıyor. Bu ilanları yayın dan geçmemesi lazim.iyu gunler
8 yaşın altındaki araçlar zaten 160000 km den fazla yapmıştır. o nedenle her satıcıyı kapsamiyor
expertiz raporları sadece yetkili servislerden alınsın. ve şu vergileri düşüründe adam gibi sıfırına binelim.
Ülkede tahminim sıfır araç satılması çok düştü.Devletimiz güya tüketiciyi koruma potansiyeli ve arzusuyla gözüküp ölü bir vergi daha geçirmenin peşinde.Sen Devlet olarak 15-25 binlira ederi olan kıytırık araçları 80-95 binliraya sattırırsan malum ÖTV-KDV-KDVNİN ÖTV si ile olacağı bu.Bir de her altı ayda bir alınan MTV yazık yani Dünya bizim neyimizi kıskanıyor anlamadım.Kıskandıkları tek konu bu kadar kazık vergileri bu Halk tan nasıl toplamanız.Düşünün bir iş adamı adam sıfır milyonluk arabalara biniyor çocuğu torunu ne ötv ne kdv ne mtv gider gösteriyor vergiden düşüyor.
2. el araç aldım 2 tane expertize götürdüm %90 motor verdi 1 hafta sonra araba conta yaktı rayatörü pul biber ile tıkamışlar 6 bin tl motor yaptırdım. expertiz bu mu??
galericiler zaten ekspertiz firmalarıyla paslaşıyor istediği raporu alıyorlar. ekspertiz olması kusur saklamanın en garanti yoludur. yapan firmalarda 24 saatlik bir garanti veriyorlar. yani bugün araba aldınız 2. günü satıyorsunuz çektiniz başka ekspertize kusur bulundu geri döndüğünüzde size cevap 24 saatlik süre bitti sorumlu biz değiliz denecek ve kabahat katmerli olarak size kalacak
Diğer Haberler