İstanbul’da zorunlu kış lastiği uygulaması kontrolu

Kış lastiği takmayan sürücülere ceza yağdı. Ceza yiyen bazı sürücüler duruma tepki gösterdi

İstanbul’da zorunlu kış lastiği uygulaması kontrolu

İstanbul’da trafik ekipleri tarafından sürücülere yönelik zorunlu kış lastiği uygulaması gerçekleştirildi. Polis ekipleri durdurdukları araçların lastiğinde cihaz ile ölçüm yaptı. Ölçümlerde kış lastiği takmadığı belirlenen sürücülere ceza yağdı. Ceza yiyen bazı sürücüler duruma tepki gösterdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Sivil Trafik Ekipler Amirliği ekipleri, geçtiğimiz 1 Aralık ayında başlayan kış lastiği takma zorunluluğuyla ilgili belirli noktalarda uygulama gerçekleştirdi. Bakırköy Sinan Erdem Spor Salonu önü, Zincirlikuyu Tat Towers önü ve Tuzla Köprü altı olmak üzere 3 ayrı uygulama noktasında ticari araçlar ve taksiler üzerinde uygulama gerçekleştiren ekipler, cihazla ölçüm yaptı. Buna göre lastik kalınlığı 0.6 inçin altında olan ticari taksilere ve 1.6 inçin altında olan hususi araçlara “Kış lastiği takmamak” suçundan 715 lira, “Diş derinliğinin 0.6 incin altında olması” suçundan ise 108 lira ceza kesildi.

Sürücülere ceza yağdı

Öte yandan uygulama kapsamında ekipler, kış lastiği takmayan sürücülere ceza kesti. Ceza kesilen sürücüler ise duruma tepki göstererek uygulama yerinden ayrıldı. Ceza yiyen ticari araç sürücüsü İlhami Ozan Çelik, “Kış lastiği takmamaktan dolayı ceza yedik, cezası ne kadar bilmiyorum” dedi. Sürücü ardından cezasını alarak ayrıldı.

“Özel araçlara da zorunlu olmalı”

Kış lastiği takan bir sürücü ise, “Kış lastiği ticari araçlarda mecbur olduğu gibi özel araçlarda da mecbur olmalıdır. Özel araçlar kullananların yüzde 99’unun şoförlük bilgileri, karlı havalarda araç kullanma bilgileri, de az olduğu gibi buna rağmen normal lastik ile trafiğe çıkıldığı zaman onlar önümüzde kalınca bizde gidemiyoruz. Karlı havalarda trafiğin tıkanmasının nedeni budur. Onların da mecburi olmasını istiyoruz. En azından trafiğe çıktıkları zaman kar lastiği olmuş olmamış önemli değil. Benim kış lastiği takılı, ölçümü yapıldı her şey normal. Uygulama çok güzel devamlı yapılsın” diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 91 yorum
tepki verecek bişey yok takacaksın sadece haklı oldugunuz nokta trafige cıkan her araç kış lastigi takmalı
@talosbjk kış lastiğinin özelliğini bilmeden takmalı demek ne demek.. kış lastiği ne için kullanılır hangi hava şartlarında etkilidir biliyormusunda takmalıdır diyebiliyorsun.. İstanbul da hava sıcaklığı nezaman 5 C nin altına düştü de ceza kesiliyor..
Kar buz yok kardeşim asfalt yol devlet de havaya göre belirlesin şu kış lastiği takma zorunluluğunu
@vatandas_1982_nnvbo sen kış ve yaz lastiklerini sürekli arabanda bulunduruosun heralde 5 C altı üstü etüdlerine girdigine göre gün boyu sıcaklık kontrolu yapıpı lastik değiştiriosun galiba. kafan da güzelmiş güle güle kullan
Kar yok kış yok niye kış lastiği taksınlar millet
@talosbjk Günlük hava raporumu versin devlet. Avrupada 10.aydan 3. ayın sonuna kadar mecburii
@talosbjk senin söylediğine göre haftalık lastik değişimi yapılması gerekli. Yerde kar, buz var kışlık lastik tak, hava güzel yazlık lastik tak olmaz. Mecburen tarih baz alınmalı. Herkesin malumu adı üstünde “hava tahmin raporu” yani kesin olmayan bir şey var ortada ona göre hareket edilemez.
@ugur_1990_pfsyi kardeş kar buz olmasına gerek yok yaz lastigi soguk havada tutunma özelliğini kaybediyor adı üstünde.
Çok başarılı bütün hususi araçlarda uygulanır insallaah
iyi olmuş. kurulsa herke uymalı. kış lastiği olmayan trafiği kapatırsa karda kışta bunun önlemi de alınmalı
@aslann001 kar kış geldide bizmi görmüyoruz İstanbula
BÜTÇEYE PARA LAZIM.......
Adam özel araç kullananlara çamur atacağına bir istatistiklere baksan ülkemizde en ağır bilançolu trafik kazaları ticari araçlardadır, yok efendim kış lastiğini hususilerdede kullansınlarmış,özel araç kullanan kendi canından sorumlu,ticari araç kullanan taşıdığı 40 canıdanda ilave sorumlu.Karda buzda özel araç çıkmayabilir, ticari araç mecbur kalabiliyor.
Kardeşim senin kafan bu kadar mı çalışıyor. Ne demek özel araç kullanan kendi canından sorumlu. Aynı zaman da karşı tarafın canından da sorumludur. Bu adam kışın ortasında yaz lastiği ile ölüm lü bir kazaya karıştı. Hata da bu arkadaşta, ne olacak şimdi gidenin hesabını kim verecek. Adam kış lastiği takmış olsa belki hiç olmayacak yada hafif atlatilacak kaza. Trafiğe çıkan herkez önce kendinden sonra da karşı tarafın canından sorumludur. Hoşunuza gitmiyorsa çıkmayın trafiğe kardeşim.
kardeşim ben aracımı iş yoğunluğumdan ötürü haftada sadece birgün çıkartıyorum kapımda araba yatıyor bi seferliğine çıkardığım aracı ceza yemek zorundamıyım bu ne saçma bi düzen
@tursab aaaa sen nasıl saçmaladığının farkında değilsin. Bana ne haftada bir günmüş yılda bir günmüş, kuralsa kural takacaksın. Bütün araçlara uygulanmalı en büyük hata tüm araçlara uygulanmaması
Bundan sonra böyle .işinize gelmiyorsa kendinize başka ülke bulun.Dış güçlerin oyunu yüzünden ekonomi biraz desteklenmeli. Bu cezalar hükümetimize helal olsun
@schraube haram olsun dıyenmı oldu be kardeşim
Hükümet parayı bitirince trafik cezalarına sarılıyor. Bütçe açığını kapatmanın en kolay yolu trafik cezalarıdır. Hiçbir gider olmadan hep gelir elde ediyorsun. Vatandaşıı vergilerden ve cezalardan nefes alacak hali kalmadı bunu bilsinler sayın yöneticiler. Ceza yazsınlar diye Fahri trafik müfettişi adı altında işgüzarlar bulmuşlar bunlarda ayrı bir dert oldular. Kırmızı ışıktan geçtin diye tutanak tutup gönderiyorlar trafiğe onlarda ceza yazıyor. Elde fotoğraf yok delil yok ceza yazıyor. Böyle hukuksuzluk olurmu? Hükümette başka kaynak bulsun vatanadşı inek gibi sağmaktan vazgeçsinler...
sadece ticari araçlarda değil kesinlikle tüm araçlarda zorunlu olmalı.
ohh ne guzel ceza olmazsa vekil maaslari nasil odenecek giydirin canima degsin
kış gelince doğalgaz faturaları masrafı da var tabi. binada 29 daire var. posta kutusunda en az 7-8 tane gaz kesme ihbarı var. asgari ücretin 1500 tl civarı olduğu bi ülkede 700 tl cezayı kimse savunmasın.
Özel araçlar da kış mevsiminde bu kurala uymalı. Hususi, ticari ayrımı yapılmamalıdır. Sürüş güvenliği kalitesinin artırılması amacıyla ticari araçlara getirilen ve Valilikler uhdesinde olan bu mecburiyet özel araçlara da getirilmelidir.
para lazim hukumete para! trafik devletin en buyuk kazanc kapisi. ne yapsin adamlar uretim yok bi halt yok anca milletten toplar parayi.
herkese ceza yazılsın milletimiz devletine katkıda bulunsun ,
ticari kamyon tamam peki haftada 2 gün trafiğe çıkan bir otomobil kış lastiği neden taksın kaldıki bu güne kadar istanbulda donma kar yağışı olmadı bırakın artık bu lastikçileri zengin etmeyin
zor benzin alıyoruz zaten bide ceza yazıyolar. para lazım demekki
sonunda insan canı var, neyine itiraz ediyorlar anlamak güç. UYACAKSINIZ! TRAFİK KURALLARINA UYACAKSINIZ.
Ticari aracın şehir içinde işi ne???... Trafikte en problemli araç Tır'lar ,Şehirler arası yollarda özel araçtan çok Tırlar var. hiç biride hız sınırlarına uymuyor. şerit takip etmiyor. karlı havayı geçtim.. Yağmurlu havada bile kayıyorlar. birde bu tırcı kardeşler çok fazla kazanamıyor lastikleri %90 kaplama yaptırıyor. yollarda görürsünüz lastik parçalarını ne dehşet verici. esas. olan kaplama lastik yapımı ve kullanımını yasak edilmesidir. kullananlara ağır cezalar verilmesi. caydırıcı olur. tabi bunun yanında yeni lastik alacak olan ticari araçlara özel indirim yapılmalı.
bence de herkese uygulanmalı. kar yağınca yollar buz pistine dönüyor.
iyi de inch ne? mm varken niye inch ??
iki aynı araç birinde ticari diğerinde hususu yazıyor. birine ceza var diğetine yok. #adalet
bencede iyi olmuş kış lastiğinin ticarisi komyoneti olmaz kardeşim herkez takmalı ben kaymayayım hususi otomabil gelsin bana vursun oh ne ala onlar yolu tıkamış bende değil kış lastiği paletli olsa ne yazar .
Kanunun pratikte uygulanmasını sadece devlet kasasına para getiren konularda değiı,her alanda eşit olarak uygulandığını görmek isteriz!
Bu da cam filmi gibi olacak. Sonrasinda birileri cikip haberimiz yoktu cezalar durduruldu dicekler. Ve halk buna sevinecek.
Kış lastiği kışın kar yağan tüm memleketlerde tüm araçlara zorunlu olmalı.Ayrıca şu yollarda drift atıp insan canını tehlikeye sokan şahin,doğan tempra , ve eski kasa bmw kullanan apaçileride bir denetleseniz...
millet ekmek derdinde devlet onu soyma peşinde.
biz salaktik isvecte civili lastik.yazlik kislik hepsini takarken! kaza orani sifir. ne gerzek millletimiz var.
ülkenin tek gelir kaynağı Motorlu taşıtlar olunca şaşırmamak lazım
KIŞ LASTİĞİ TÜM TRAFİĞE ÇIKAN ARAÇLARA MECBUR OLMALIDIR.Ya araç sahibi kışın aracını kullanmasın ya da kış lastiği taksın.YURTDIŞINDA bazı araç sahipleri kış aylarında aracını trafiğe çıkartmadığı için TAŞIT VERGİSİNİN YARISINI ÖDÜYORLAR. BU UYGULAMA BİZDE DE OLMALI Kİ O ZAMAN KIŞ LASTİĞİ MECBURİYETİ CAZİP OLUR.
Kar lastiğine itirazım yok, ama bazı polislerin amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Bunda da başarılı oluyorlar. O tip polislerin heykeli dikilse millet devamlı hayırla yad eder.
çamuru yine normal araç sürücülerine atmış taksici bey. kendi arkadaşlarinin nasil araç kullandiğindan bihaber sanırım.
BU CEZALAR SEVİNDİRİYOR BENİ BENİ BÖYLECE KURALLARA UYAR İYİ BİR BİREY İYİ BİR VATANDAŞ OLURLAR. ORTALIK MAGANDA DOLU KİMİ SON SES MÜZİK EGZOS GÜRÜLTÜSÜ, KİMİ ÇOCUĞUNA DİREKSİYONU VERİR KİMİ BACAĞINI ÇIKARTIR BUNLARI ÖNCE TERBİYE EDİP SONRA TRAFİĞE ÇIKARMAK LAZIM.
Kış lastiğinin amacı nedir? Bunu bilmeyen de varmış hayret! Özel araçlar karda hiçççç kaymaz, dur deyince durur kaza yapmaz, insana vurmaz. Çünki ÖZEL dir. :))
Herkese zorunlu olmalı diyen tuzu kuru herifin adını yazsaydınız da millet bilerek sövseydi
Yazıklar olsun bu kadar vergi haraç kimlerin cebine giriyor haram zıkkım olsun sizi Allaha havale ediyorum 2019 u sabırsızlıkla bekliyorum. Ceza yemedim ama Artık isyan noktamıda geçirdiniz size söyleyecek her hakaret az gelir.
cezayı yiyen taksiciler ticari olmayan özel araçlarda yemeli ceza diyor.adamlardaki hainliğe bak
Karmı varda lastik yakılsın saçmalık kış lastiği ıslak yerlerde çok kayıyor bunun farkıda değil kimse heralde boş yorum yapmayın kış lastiği gereksiz bir uygulama sadece uzun yol araçları için geçerli olmalı bu durum şehir içinde heleki istanbulda hiç gerek yok kış lastiğine.
arabanda can taşıyorsun ama kiş lastigi takmiyorsun, ceza yedigin zamanda aglamicaksin.
Yılda Araç değerimizin %10 u kadar ceza ödeceyeğiz arkadaş.. Pera lazım... !!
Tebrik ederim, kızacak bir durum yok bunda, insan hayatı için önemli olan bir durum.. Keşke Kocaeli'de de böyle denetimler olsa.
Diğer Haberler