Otomobil fiyatları zamlanacak

Dolardaki artışın otomobil fiyatlarına Eylül ayı içinde yansıması bekleniyor.

Otomobil fiyatları zamlanacak

Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç, kurdaki artışların ağustos ve eylül aylarında fiyatlara tam yansımayacağını belirterek, "Eylülden itibaren fiyat artışları ufak ufak başlar, ekim sonrası daha da artar. Bu doğrultuda otomobil fiyatlarında yüzde 5-6 civarında artış beklemek doğru olur" dedi.

Ağustos ve eylülün, kurdaki artışların fiyatlara tam yansımadığı aylar olarak geçeceği öngörüsünde bulunan Anaç, "Eylülden itibaren fiyat artışları ufak ufak başlar, ekim sonrası daha da artar" yorumunu yaptı.

Seçim sonrasına ilişkin sektör genelinde temkinli bir iyimserlik olduğunu belirten Anaç, şunları kaydetti:

"Koalisyon olabileceği ihtimali aslında öngörülmüştü ve planlamalar da biraz ona göre yapılmıştı. Bu nedenle pazar öngörülerinde 900 binli rakamlar konuşuldu. Nissan özelinde biz biraz daha muhafazakar davrandık. Tüm planlamalarımızı biraz daha temkinli bir şekilde yaptık. Şu yaşadıklarımız bizim için öngörülemeyen bir durum değildi. Ancak; yıl sonu için kurdaki maksimum tavan seviye olarak euro için 3,20, dolar için 2,90 öngörmüştük. Buna ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımıyla erişebileceğini düşünmüştük, ama daha ağustos ayı itibarıyla kur bizim öngörmediğimiz yerlere geldi."

"Artan maliyetler fiyatlara yansıyacak"

Anaç, kur açısından şu anda ciddi bir devalüasyon olduğunu kaydederek, "Bugün itibarıyla ay başı ile ay sonu arasındaki devalüasyon oranı yüzde 9. Bu da maliyetlerin yüzde 9-10 civarında arttığı anlamına gelir. Artan maliyetler de fiyatlara yansıyacaktır" diye konuştu.

TL karşısında euro ve dolardaki yükselişin, fiyatlara hangi düzeyde yansıyacağına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Anaç, şöyle devam etti:

"Euro/TL'de 3'ün üzerindeki her rakam, belli fiyat artışlarını gerektirir ama biz fiyat artışlarını kısa vadeye bakarak yapmıyoruz. Biraz daha bekliyor ve görmek istiyoruz. Ancak şu anda gelinen noktada, kurun çok da aşağı inmeyeceği şeklinde bir beklenti var. euro/TL'nin 3,20'lerde dengeleneceği gibi bir beklenti söz konusu. Piyasalara tekrarlanacak seçimler sonrası çok ciddi bir istikrar mesajı gelirse, kur o zaman iyi seviyelere inebilir. O zamana kadar da euro/TL için 3,20 seviyeleri iyimser bir tahmin.

Aynı şekilde dolar/TL'nin de 2,90'ın altına inmesi iyimser bir tahmin olur. Bu tahminler doğrultusunda otomobil fiyatlarında yüzde 5-6 civarında artışı beklemek doğru yaklaşım. Bizim orta vadede yapacağımız fiyat artışı bu seviyeleri bulur. Fiyatların eylülde birden bire bu kadar artmasını beklemiyor, 'kademeli artış olur' diye öngörüyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
en dandik araba 60 tlden başlıyor daha ne zamlanacakmış bulur müşteride satalar
Bizim millet kadar gösterişe meraklı bir millet daha yok. Almayın yeni araba. Bakın nasıl düşüyor fiyatlar. Piyasa 2. el araç dolu.
millette para çoook zam falan etkilemez almaya devam
kur yükselince zam kaçılnılmaz da kur düşse hiçbir firma indirimden bahsetmiyor maşallah!
Euro cok yukseldi. Zam kacinilmaz. Olan vatandasa olacak..
ARABA ZAMLANSADA BU APTAL MİLLET ALIR FARKETMEZ BU APTAL MİLLETE...
@ozgurtura aynen wosvagen de adam söver gibi araba satar bizimkilerde alır .
iyi ki zamanında almışım sevindim :)
Asgari ücret artmalı çok değer kaybetti maaşlar
Arabanın maliyeti kaç kuruş millet araba ayağım i yerden kesti demiyor şu fiyata aldım diye hava atıyor fiyat yükselsede sorun deil.
3 ay önce astra aldım 48.500 bu gün itibariyle 53.000 olmuş
2016 KRİZ VE BATAK YILI OLACAK AKLI OLAN POZİSYONUNU KORUSUN 80 BİNE ALDIĞINI İKİ AY SONRA 50 YE SATAMAZSIN TÜKETİM ÇILĞINLIĞI İFLAS ÖDENMEYEN ÇEKLER İNTİHARLAR ÇOK YAKIN AKILLI OLUN
Alınacak kredinin faizini ve aradaki farkı ödemek için birkaç ay daha fazla çalışırız olur biter.Ne olacak Türk insanı yemez içmez sağlığından kısar sosyal faaliyetten tatilden kısar ama o arabayı gene alır vesselam....
Araba almak isteyen bir an önce almalı sıfırlara zam gelince, 2.elde doğru orantılı artmakta.
Kim alacak soyguncu yemli takımı alır. Halkta mangır mı var?
Otomotiv şirketlerinin piyasayı gazlamaları devam ediyor gaza gelip sıfır araç almayın perişan olsun dünya devleri beter olsunlar hem en çok arabayı bize satar hemde arkamızdan vururlar
o her sene oluyor. bende otomotivin içindeydim. yılın son aylarına girilirken bindirme yapılır fiyatlara aralık ayında ise 10,000-15000tllik bile indirimler yaptığımı bilirim. sıfır araç alacaklar aralık veya 2016 ocağa kadar sabredin. hatta şimdiden fiyatları araştırın ve yıl sonu tekrar bakın fiyatlara.
sonrada kapıya bağlar benzin parası bulup binemez
Diğer Haberler