Sıfır kilometre aldığı aracı satışa çıkarınca şoke oldu

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde yaşayan Mevlüt Berktaş'ın sıfır kilometre aldığı otomobilin, boyalı olduğu ortaya çıktı. Berktaş'ın mahkemeye başvurmasının ardından aracın fabrikada ikinci kez boyandığı belirlendi. Mahkeme, yeni araç verilmesine karar verdi.

 Sıfır kilometre aldığı aracı satışa çıkarınca şoke oldu

Güzelbahçe'de gıda toptancılığı işiyle uğraşan Mevlüt Berktaş, 2015 yılında 70 bin liraya sıfır kilometre otomobil aldı. Bir yıl sonra aracını değiştirmek için aynı otomobil bayisine giden Berktaş, burada beğendiği başka bir araçla kendi aracını takasla değiştirmek istedi. Bayideki görevliler Berktaş'ın aracını kontrol ettiklerinde, sağ ve sol kapısı, sağ ve sol ön çamurluk ile arka bagaj kapağında boya kalınlığının fazla olduğu ortaya çıktı.

Bu durum karşısında şaşkına dönen Berktaş'ın, aracı kendilerinden aldığını söylemesine rağmen bayi sorumluğu kabul etmedi.

Bunun üzerine Berktaş, İzmir 2. Tüketici Mahkemesi'nde aracın değiştirilmesi için bayiye dava açtı. Davalı bayi ise aracın bazı bölümlerinde boyanın minimum değerler yerine maksimum değerlerde bulunduğunu, aracın orijinal olduğunu ve bu durumun ayıp olarak değerlendirilemeyeceği yönünde savunma yaptı. Berktaş ise aracın değer kaybına uğradığını belirterek mağduriyetinin giderilmesi için aracın yenisiyle değiştirilmesi talebinde bulundu. Bilirkişi raporunda da aracın belirtilen bölümlerindeki boya kalınlığının fazla olduğu tespit edilirken, kullanıcı hatasının bulunmadığı ve Berktaş'ın değer kaybı nedeniyle mağdur olduğu vurgulandı.

Yargılama sonunda mahkeme, Berktaş'ı haklı bularak, bayinin aracı sıfırıyla değiştirmesine, 2015 yılında alınan aracın güncel modelinin bulunmaması durumunda ise güncel maddi değerinin Berktaş'a ödenmesine karar verdi.

'FABRİKADA İKİNCİ KEZ BOYANMIŞ'

Aldığı aracın bazı bölümlerinin ikinci kez boyandığını iddia eden Berktaş, "2015 yılında bayiden bu aracı aldım. Bir yıl sonra değiştirmeye karar verdik. Aynı bayiye gittiğimde orada bir araç beğendik ve takas etmeye karar verdik. Tüm pazarlıklar yapıldı, bayidekiler aracı kontrol etmek istediler. Kontrol ettiklerinde aracın sağ ve sol kapısı, sağ ve sol ön çamurluğunun boya kalınlığının standartların üzerinde olduğu ve arka bagaj kapağında boya altında pislik olduğu belirlendi. Ben de aracı kendilerinden aldığımı söyledim ama orijinal verdiklerini söyleyip, kusuru kabul etmediler. Mahkeme beni haklı buldu. Aracın sıfırıyla değiştirilmesine karar verdiler. Aracın bazı yerleri fabrikada ikinci kez boyanmış" dedi.

Mahkemenin verdiği karara rağmen müvekkilinin zararının karşılanmadığını belirten avukat Mehmet Deniz Apa ise icra takibi başlattıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Müvekkilimin aldığı aracın bazı bölümlerinde boya kalınlıkları normalin çok üzerinde. Bu ise gizli ayıp olarak kabul ediliyor. Mahkeme, bilirkişi raporu ve aldığımız ekspertiz raporlarıyla bizi haklı buldu. Aracın sıfırıyla değiştirilmesine, güncel modelinin bulunmaması durumunda ise güncel maddi değerinin karşılanmasına karar verdi. Karara rağmen firma zararımızı karşılamadığı için icra yoluna gittik." DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
peki bunu yapanlara ne gibi bir ceza var.
kararı kimsenin taktığı yok
toyota aurıs
@arikan.ayhan gerçekten zekana hayranım hiç de anlaşılmıyor halbuki
Toyota servisi cidden berbat zaten..gerci her marka sadece ticari gözle bakiyor müşteriye
@kutayisler aynen konu sanki arabanın markası türk halkı çok zeki
DOLANDIRICILIĞIN YENİ VERSİYONU BAYİ VE ŞİRKET KESİNLİKLE CEZA ALMALIKİ İBRET OLSUN.
benimde başıma gelmişti 2005 te libadiye aktif iriyıl pejo bayisinde araç aldım ertesi gün anladım götürdüm kabul etmediler bende müşteri hizmetlerini aradım bursadan gelip aracı kontrol ettiler ve hatalarını kabul ettiler
Bunu yapana ceza yok maalesef. Bende aynı marka araç aldım ve 15 gün sonra servise bıraktığım araçla mesai sonrası kaza yaptılar. Aracı değiştirmelerini istedik umursamadılar bile. 8 avukatla görüştüm, mahkemenin uygun gördüğü değer kaybını alabilirsiniz dediler. Onarımlarını kabul etmek zorunda kaldık. Ne haber programları, ne tüketici hakları bizimle ilgilenmedi. Üstelik yaşanılan üzüntü ve stres sebebi ile hamile eşim rahatsızlandı ve bebeğimizi kaybettik. onun bile hesabını soramadık. "Adalet Mülküm Temelidir" lafının anlamı "Adalet Zenginin Yanındadır" olarak yorumlanıyor güzel ülkemde...
artık sıfır araç alırken bile boya kontrolü yapacagız.ülkemız dolandırıcı doldugu için.kime güveneceksek artık
@ahmet_sonmez_f1 20 yılda dolandırıcıl hız kazandı
Bu tip durumlarda şirketler herhangi bir ceza ödemiyor. O yüzden bu kadar rahatlar. Her işte böyle örneğin elektrik su doğalgaz firmaları size "8 sene önce bu faturayı ödememişsiniz" diye milyarlarca lira borç çıkartabiliyor. Ödediğinizi kanıtlayamazsanız borcu mecbur ödüyorsunuz. Velev ki makbuzu sakladınız. Adamlara gösterdiniz "aa pardon sistemde yanlışlık olmuş" deyip sizi yolluyorlar. temiz iş valla
marka toyota ..japon firması.Turkiye dısında yapılan satılan araclarının hiçbirinde zerre hata vermiyor oylekiş servisler sıkayetcı ama Turkiyede yaptıgı modellerin hepsi hatalı honda da aynı civic hb ingiltere yapımı tek hata yok aynı malzeme sedan Turkiye yapımı civiclerin hali icler acısı bizde var bi sikinti
Teşhir edilmeli böyle firmalar. insanlar bilerek gitmeli...
araç zaten 0.cezai bir durum yok
helal olsun adama
SIFIR ARAÇLARI TAŞIMA ANINDA KAZA OLABİLİYOR. BAZI FİRMALAR BU TÜR ARAÇLARI ONARIP KUSURLARINI DA SÖYLEYEREK (KUM FIRTINASI OLSA BİLE) DAHA DÜŞÜK FİYATA SATARKEN BAZILARI DA HİÇ KAZA GÖRMEMİŞ GİBİ, SIFIR DİYE SATIYOR. BU SATICIN AYIBIDIR. BU HABER VE DAVA İLK DEĞİLDİR. SATICILAR DÜRÜST OLMADIĞI SÜRECE SON DA OLMAYACAKTIR. BU YÜZDEN BU TÜR SATICILAR DEŞİFRE EDİLMELİ, ALICI, SATICIYA GÜVENMİYORSA İLK ALDIĞINDA BİLE EKSPERTİZ RAPORU ALMALIDIR.
Ben 200 km de sıfır Fiat 500 ü yine Koç Holding otomotiv tarafında bir yöneticiye sattım. Fiat bayisinde aracı 2 saat detaylı kontrole aldılar. 200 km arabada bu kadar uzun ekspertiz mi olur diye sordum. Bence sıfır araba alırken de ekspertiz yaptırın. En kötü böyle boya kalınlıklarına baktırın derim. Gemiyle transferinde boyası zarar gören arabalara da aynı işlemleri yapıyorlar.
aynı sey basıma geldi. ford tourneo custom aracımın çamurlukları boyalı çıktı. exper raporu ile kanıtlandı. ford da muhattap bulamadım. sattığım arkadaşa fiyatta yardımcı oldum. allahtan komple boyalı değilldi.
araba 116 BMW ne alaka toyota
@safa_1986_plaie iyi bak @uris o araba :)
maskeleme yapmislardir, her fabrikada olan şeyler. yurk dişina giden araclarda sorun olmuyor yani takmıyorlar. ama turkiye piyasasinda sorun oluyor.
Boya takıntısını terk etmek lazım. Ne olmuş boyanmışsa? Arabanı almışsın, kullan. Boyasız alsan daha mı iyiydi?
Aloooo sen neyin kafasındasın be birader. Bu memleket bile ayıplı yönetiliyor. Tren kazasının bile sorumluluğunu bir makiniste verildiği bir ülkede yaşıyorsun. Sen gelmiş bir arabadan bahsediyorsun... (Sözüm size değil anlayın...)
Araç alacaklar, sıfır dahi olsa ekspertiz yaptırsınlar. Malesef bu tür olaylar oluyor, çoğu zaman da iş işten geçmiş oluyor. Özellikle sıfır araçların nakliyesi sırasında kaportada çizikler veya vuruklar olabiliyor. Bayiler de boyatıp, sıfır ya müşteri de kuşku olmuyor, müşteriye kakalıyor. 9 yıl sonra farkettim, aracımı satacakken ekpertize gittik boya var dediler, imkansız dedim ama adamlar beni ikna ettiler. Ben boya yaptırmadığıma göre boyayı ya bayi yada fabrika yaptırmıştır. On yıl sonra kimi inandıracaksın. İş işten geçti, çektik canımıza, müşteriye karşı da mahcup duruma düştüm.
Cezalar caydırıcı değil.
bu durumun kanuni bir yaptırımı bulunmamaktadır. geçen yıl aldığım seat marka aracı satan danışman kendi ağzıyla söyledi. boyanmış veya değişmiş parça takma hakları varmış.
ben de aynı marka araba almıştım benim başıma da geldi
tütekici hakları araçlarda korunmuyor elektronik cihazlarda daha cabuk sonuc buluyor aracın su derdi var verion yaptık yada bulaadık deyip veriolar bakıon devam edio gidion tekrar tekrar sonra 10 sorun cıkıyor götürüon yok arabayı bırak yada basında bekle 1 günün gidier 1 sorunu zor cözerler. fiyatları yüksek olunca hakem heyeti bakmaz dava acacan böyle bir sacmalık olmamalı bu firmalar denetlenmeli okadar vergi payı var ama hakkımızı savunan devlet yok. aracım 2016 kasım alımlı 10 kere servis e gittim ikame aracta vermiyorlar aracıda alakoymuyorlar rezillik
@patlicaq firmalar normalde bu gibi sorunlarda araç değişiminde sorun çıkarmıyorlar dünya genelinde, fakat ülkemizde araçlar üzerindenki aşırı vergi firmaları inkara yönlendiriyor. çünkü adam senin 30bin tl'lik arabanı değiştirse üste 2 araba kadar da devlete vergi ödemesi gerekiyor, yani senin 1 arabana karşılık 3 araba vermesi gerekiyor. Sorunun temel kaynağı bu.
Bu boya takıntısı bir bizde var.. :)
Bu da bir şey mi ya. Adamlar gemiden arabayı indirip tıra yüklerken aracı düşürmüş ve sonra da onarıp boyayıp satmışlar. Zaten son yıllarda araçlarda malzeme kalitesi iyice düştü. Adamlar 100 binlerce liralık araba satıyor ama kalite 30 yıl öncekinden uzak
arkadaşlar mahkeme kararlarını kimse takmıyor bende kçfinans ı mahkemeye verdim dosya masrafları için mahkemeyi kazandım firma bana ödeme yapmadı nerde kaldı mahkeme kararı buna acilen bir çözüm bulunması gerek
Bende Ankara Renault Maisden almıştım. Motor kaputunda boya çıktı. Mahkeme değiim kararını verdi dosya 2 yıldır yargıtayda bekliyor. Bir yandan fiyat belirleme ve icra davaları 3 yıldır uğraşıyorum. Daha ne kadar bekleriz bilmiyorum. Bunlara en ağır cezayı vereceksinki bir daha yapamasınlar.
0 ARAÇ ALANLARIN DİKKATİNE !! TÜRKİYEYE YOLLANAN ARAÇLAR GENELDE YA TAŞIMA SIRASINDA YA DA BAŞKA SEBEPLERLE HASARA UĞRAYIP FABRİKADA ELDEN GEÇİRİLEN ARAÇLARDIR HATTA ÇARPIŞMA TESTLERİNDE KULLANILAN ARAÇLARIN PARÇALARI DEĞİŞTİRİLİP YOLLANMAKTADIR ÇOOK DİKATLİ OLMAKTA FAYDA WAR !!!
Aynı durum renault ta başıma geldi. Satarken farkedildi. Salak gibi hiç bir şey yapmadım. :(
yok yok şirkete madalya takalım adamıda yalancı çıkaralım memleket böyle yürüyo denetimsiz bir ülkedeyiz sahtekarlık paçalardan akıyohani adalet avrupayı bırak en geri kalmış ülkedebile yok butip hırsızlık bizi avrupaya alan ahmak
2004 yılında bayiden peugout partner sıfır araç aldım aynı durum benımde başıma geldi. Seneler sonra farkına vardım ama bir şey yapmadım uğraşmak istemedim dikatli olmak gerekiyor.
AYNI OLAY BAŞIMA GELDİ SADECE BAGAJ KAPAĞI BOYALI ÇIKTI DEĞİŞMİŞ BİDE ÖYLE ZARARINA SATTIM BÖYLE İNSANLARIN ALLAH BELASINI VERSİN ŞEREFSİZLER BU KADAR BASİT YANİ SİZ SİZ OLUN ARABA ALIRKEN 0 KM MUTLAKA EXPER YAPTIRIN DAHA SONRA MAĞDUR OLMAYIN ????
Bayiliklerinin elinden alınmalı yada bir yıl bayiliği yasak edilmeli o yıla kadar sattığı tüm araçların çağrılarak kontrol edilmesi sağlanmalıdır yazıklar oldun onların ticari anlayışların
fabrikada 2.kez boyanmış bari inandırıcı bi yalan bulaydınız otomasyon sistem nasıl iki kes boyuyo ver farklı yerler
toyotanın Türkiye hizmeti sıfır.adamlar arabayı sanki hayrına veriyor bize.paspasa bile ayrı para ödüyorsun...ilgi alaka hiç yok,arabayı ister al ister alma havasındalar.aslında caponlara şikayet etmek lazım :D
boyasızmı verecekti. insanlara da iyilik yaramıyor
tırla bayiye giderken tır kaza yapıp araç hasar almış olabilir km si sıfır diye bayi alıcıya büyük bir kazık atarak oyun yapmış alıcı bu sahtekarları dava edebilir hakkı var bu sen ben başkasıda olabilirdi tam bir düzenbazlıkla haksız kazanç üretim yerim yerindede olsa davalık bunlar
satarken iyi alırken kötü :)
toyotadan arabamı alınır. 70 milyara git 2.el VW tsi golf al 1.2 - 105 hp. Hiç olmazsa arabaya biniyorum dersin.
Diğer Haberler