Yerli otomobil nasıl olacak? Bakan açıkladı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin orta ve üst sınıfa hitap edeceğini belirterek, "5 modelli bir yapı olacak. İlk önce spor modelini, SUV modelini göreceğiz. Otomobilimiz aynı segmentteki emsallerinden daha ucuz ve kaliteli olacak" dedi.

Yerli otomobil nasıl olacak? Bakan açıkladı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Gazetesi Yazı İşleri Toplantısı’na katıldı. Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Özlü, yeri otomobilin maliyetinin 70’inin elektronik ve yazılımdan oluştuğuna dikkat çekerek, üzerinde akıllı sürüş sistemi olan bir otomobil planladıklarını kaydetti.

“YERLİ OTOMOBİLİN İLK ÖNCE SPOR MODELİNİ GÖRECEĞİZ”

Yeri otomobil ile hedefin sadece yurt içi değil, küresel bir başarı yakalamak olduğunun altını çizen Bakan Özlü, “Küresel pazarlarda tutulan, satılan, rağbet gören bir otomobil tasarlıyoruz, sadece yurt içi için değil. Gerçekleştirdiğimiz teknik ve mali analizde de iç pazarda yüzde 15 civarında bir Pazar payı hedefliyoruz. Biz bütün çalışmamızı bir fizibilite ekibine dayandırarak yapıyoruz. Bu iki fazlı bir proje. Bircin fazında şirketleşme, ortaklık yapısının belirlenmesi, yapacağımız yatırımın tespit edilmesi, yatırımcıların ne kadar bütçe ayıracakları, bunları tasarlanması. Model şöyle piyasada hangi segmentte bir otomobil pazarda yer alabilecekse bunu tasarlayıp süreceğiz. Biz bir otomobil tasarladık bunu satın demiyoruz. Otomobil B ve C segmentinde olacak. Orta, üst sınıfa hitap edecek bir otomobil tasarlıyoruz. 5 modelli bir yapı olacak. İlk önce spor modelini, SUV modelini göreceğiz. SUV modeli özellikle gençlerde ve ailelerde çok rağbet gören bir model” dedi.

“YAPACAĞIMIZ OTOMOBİL AYNI SEGMENTTEKİ EMSALLERİNDEN DAHA UCUZ VE KALİTELİ OLACAK”

Otomobilin üretileceği yer konusunda ise fizibilite etüdü yapılacağını ifade eden Özlü, “Bir otomobil üretimi için en uygun ortamın ulaşabileceği bir yer olacak. Çünkü bizim yapacağımız otomobil aynı segmentteki emsallerinden daha ucuz ve kaliteli olacak. Daha ucuz olması için seçilecek olan yer ve altyapısı da çok önemli. Limanlara yakınlık bir kriter ama tek başına bir kriter değil. Bunu konsorsiyumu oluşturan kuruluşlarla birlikte yapacağız. Burada asla hamasi davranmıyoruz. Otomobil yapmaktan ziyade satmak ön planda. Yüzde 20 teknoloji ise yüzde 80 bunu satmak önemli. Bütün bu projedeki işlemlerimizi hesapla kitapla inceleyerek yapıyoruz. Yer konusu bugünün değil 2019’un konusu” şeklinde konuştu. İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
yav he he.. yaparsınız.. her seçimden önce bir parçasını üretebilseydiniz şu an bir araba olurdu ama nerdeeee anca palavra..
dünyanın en zengin şirketlerine bakın hepsi yazılım üzerine . biz ise artık miadı dolmus otomobil üzerine ugrasıyruz yazık . okadar süper beyinlerimiz boşa heder oluyor. şimdi ve gelecek dahil hayatımız yazılım unutmayalım ki aldıgımız her arac silah hepsinin yazılımı baskalarının kontrolunde oldukca bizim gücümüz sınırlıdır
her seçim bir balon yerli yolcu uçağı yapıyorduk sonra yerli savaş uçağı şimdi otomobil.bu seçimi kaybettiler sonrada anap gibi sıfırlanır bunlar olaki bir seçime daha girerlerse yerli at arabası vaat ederler.
elektirikli üretelim memleketimize iki katı faydası olsun
Bari su ile çalışanını yapın.Benzin ve mazot bu gidişle 10 lira olur sene sonu.
@3sparfumeri o zamanda içtiğin sudan vergi alınır...
eğer bunlara daha çok vergi alabileceği bir tür otomobil göstermiş olsalardı emin olun onu 6 ayda yaptırırlardı özel sektöre! devlet elektrikli arabadan nasıl para kazanacak değil mi? yakıt yok, hava kirlilği yok! ayrıcana, devlet üretim işini yapamaz! böyle basit işlerle uğraşmaz. neden? çünkü KPSS İle türkiyenin en akıllı süper ileri ve üstün zekalı insanlar istihdam ettikleri için- onların makamlarında oturmaları lazım. Peki kim iş yapar? biz yaparız. yani millet. peki bu başımızdakiler ne yapar? kitleri batırırlar-başlarını sallarlar-yerleşip kök salarlar- babadan oğula saltanat hesabı
her seçimden önce yapılan uçak haberleri balon çıktı. bu doğrudur inşallah
seçim bitti yalancının mumu söndü :))
Diğer Haberler