BASIN BÜLTENİ-GTB Başkanı Mehmet Akıncı, iş dünyasının taleplerini Hisarcıklıoğlu’na iletti
09/04/2020 18:10:22
   
     Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet
Akıncı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat
Hisarcıklıoğlu’nun, 365 Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ile video  konferans sistemiyle gerçekleştirdiği toplantıya katıldı.
    TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, başkanlığında gerçekleştirilen  toplantının son derece verimli geçtiğini vurgulayan GTB Başkanı
Akıncı, görüşmede korona virüs salgınının ekonomiye olan etkilerini  azaltmaya yönelik alınan tedbirler, sonuçlanan çalışmalar ve mevcut  ekonomik duruma ilişkin istişarelerde bulunduklarını ifade etti.
    Video konferans sitemi aracılığıyla düzenlenen toplantının son  bölümünde ise Gaziantep iş dünyasının sorun ve beklentilerini yazılı  olarak TOBB aracılığıyla ilgili makamlara ilettiklerini kaydeden
Akıncı, ayrıca özel bankalardan kredi kullanımına yönelik reel  sektörden gelen taleplerinde gündeme getirildiğini söyledi.
    Kamu bankalarının bu süreçte üstlerine düşen görevi yerine  getirmeye çalıştığını vurgulayan Akıncı, “Tüm dünya Korona virüs  salgınına bağlı olarak oldukça zor bir dönemden geçiyor. Ülkemizde de  kendisini hissettiren salgına bağlı olarak birçok işletme zorunlu  olarak faaliyetlerinde kısıtlamaya gitti. Devletimiz bu manada  ekonomik etkileri kontrol altına almak amacıyla iş dünyasına yönelik  önemli kararlar alarak bunları kısa sürede hayata geçirdi. Bu  tedbirlerin temelinde ise vergi ertelemeleri, düşük maliyetli krediler  ve kısa çalışma ödeneği gibi çeşitli destekler yer almakta. Böylesi  bir zor dönemde istihdamın korunması ve üretimin süreçten en asgari  şekilde etkilenmesini sağlayacak uygulamaları faaliyete geçirmek  ekonomimiz adına hayati önem taşıyor. Dünya ekonomisi artık korona  virüs öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmeye başlandı ve bu  eksende yeni bir dünya düzeni oluşuyor. Bu süreçten güçlü bir şekilde  çıkarak yolumuza istikrarlı bir şekilde devam edebilmemiz için hep  birlikte elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. KGF’nin kefalet  kapasitesini 500 milyar liraya çıkardığı bu dönemde özellikle özel  bankalarımızın reel sektörümüzün daha fazla yanında yer almasını ve  onları desteklemesini istiyoruz” diye konuştu.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.