BASIN BÜLTENİ-GOLDSUN elektrikli ısıtıcılar, Kısa Dalga Infrared Teknolojisi ile % 40 daha verimli
30/06/2020 18:11:15

    Cafe, restaurant, spor salonu, cami ve endüstriler için hem  estetik hem de ekonomik ve etkili ısıtma sistemleri sunan Çukurova
Isı, elektrikli ısıtıcılarda halojen ampul kullanımının önemine dikkat  çekti.
    Çukurova Isı’nın Goldsun markalı elektrikli ısıtıcılarının,  piyasadaki elektrikli ısıtıcılardan daha verimli olduğunu vurgulayan
Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ, “Goldsun’ın piyasada  elektrikli ısıtıcılardan en önemli farkı sahip olduğu yüksek  yoğunluklu halojen ampul ve cihaz tasarımından kaynaklı yüksek verimli  ısıtma teknolojisidir. Bu sayede Goldsun, standart rezistanslı  elektrikli cihazlara göre %40 daha verimlidir ve daha az enerjiyle  daha etkili bir ısıtma sağlar.”
    Isıtma sektörünün inovatif markası Çukurova Isı, dünya  standartlarında ki Infrared ısıtma teknolojileri ile ısıtma pazarına  yön vermeye devam ediyor. Yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucunda  geliştirdiği Infrared ısıtma teknolojilerindeki özgün reflektör  tasarımı, özel kasa imalatı ve benzersiz ürün çalışmaları ile ısıtma  verimliliğini maksimize ederken enerji sarfiyatını da minimuma  indiriyor.

    Halojen ampul, harcadığı elektrik enerjisinin %99'nu ısıya  dönüştürür
    Cafe, restaurant, spor salonu, cami ve endüstriler için hem  estetik hem de ekonomik ve etkili ısıtma sistemleri sunan Çukurova
Isı’nın Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ, elektrikli ısıtıcılarda halojen  lamba kullanımının önemine dikkat çekti. Çukurova Isı’nın Goldsun  markalı elektrikli ısıtıcılarının, piyasadaki elektrikli ısıtıcılardan daha  verimli olduğunu vurgulayan ÜNLÜ, “Goldsun’ın piyasada elektrikli  ısıtıcılardan en önemli farkı sahip olduğu yüksek yoğunluklu halojen  ampul ve cihaz tasarımından kaynaklı yüksek verimli ısıtma  teknolojisidir.
    Bu sayede Goldsun, standart rezistanslı elektrikli cihazlara göre
%40 daha verimlidir ve daha az enerjiyle daha etkili bir ısıtma  sağlar. Özel olarak ısıtma amaçlı dizayn edilmiş olan halojen ampul, harcadığı elektrik enerjisinin %99'nu ısıya dönüştürür,  çalıştırıldığı andan itibaren ampulün flaması 2250°C sıcaklığa  ulaştığı için anında ve etkin ısıtma sağlar.”dedi.
    Kısa dalgalı elektrikli ısıtıcıların ışınım iletme kabiliyeti daha  yüksek
    Goldsun’ın sahip olduğu halojen ampulün iç sıcaklığının 2250°C,  piyasadaki standart rezistanslı cihazların iç sıcaklığının ise
1400°C’ye ulaştığını belirten ÜNLÜ, uzun dalga’dan kısa dalgaya doğru  gidildikçe metrekare başına düşen ışın yoğunluğunun arttığını  belirtti. ÜNLÜ sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek sıcaklıktaki  cihazların yaptığı ışınım “kısa dalga” olarak adlandırılırken,  piyasadaki cihazların yaptıkları ışınım, “orta veya uzun dalga” olarak  adlandırılıyor. Kısa dalga ışınım yapan cihazların da ışın iletme  kabiliyeti, orta ve uzun dalgalı ışınım yapabilen cihaza göre çok daha  yüksek olduğu için Goldsun özellikle açık alanlarda ve spot  ısıtmalarda çok daha etkin bir ısıtma sağlıyor. Kısa dalgalı  elektrikli ısıtıcıların ışınım iletme kabiliyeti daha yüksek olduğu  için özelikle dış ortam ısıtması veya spot ısıtma ihtiyacı olan  yerlerde daha verimli ve etkili oluyor. Bu sayede daha düşük  kapasiteli ısıtıcı ile daha az enerji harcayarak, daha etkili ısıtma  sağlanıyor. Kısa dalga ve diğer infrared dalga boyları arasındaki en  büyük fark ise ışınların havayı kat edebilme kabiliyetidir. Zira tüm  infrared dalga boyları için hava içerisinde yol alırken bir kayıp söz  konusudur. Fakat bu kayıp kısa dalgada çok daha azdır. Laboratuvar  çalışmaları gösteriyor ki kısa dalga yayan bir ısıtıcıdan çıkan  ışınların %85’i karşı yüzeye ulaşırken, orta dalga ısıtıcıların %60’ı,  uzun dalga ısıtıcıların ise ancak %40’ı karşı yüzeye varabiliyor.
Dolayısıyla infrared verimlilik açısından kısa dalga ürünler,  rakiplerine göre % 40 daha fazla verim sağlayarak işletme  giderlerinden tasarruf sağlıyor.

    Goldsun %40 daha verimli

    Çukurova Isı olarak fabrikamızda 2000 W’lık Goldsun ile 2500 W’lık  standart rezistanslı elektrikli ısıtıcıyı termal kamera testlerine  tabi tuttuğumuzda da açık bir şekilde gördük ki Goldsun %40 daha  verimli bir ısıtma sağlıyor.Kısa dalga ışınım yayan bir ısıtıcı yapmak  için 2250°C flama sıcaklığı gerekiyor.  ancak piyasada sıkça rastlanan  rezistans ve quartz tüp kombinasyonu ile bu sıcaklıklara ulaşmak  mümkün değil. Rezistans ve quartz kombinasyonu flama sıcaklığı 1400°C  seviyesinde olan ve orta dalga ışınım yayan ürünler için uygundur.
Kısa dalga için de halojen dolgu gazı içeren ampul teknolojisi  kullanmak gerekir.”

    Halojen ampule sahip ısıtıcıların imalatı, yüksek yatırım  gerektiriyor
    Halojen ampule sahip ısıtıcıların imalatının, orta dalga ışınım  yayan ısıtıcılara göre daha yüksek yatırım gerektirdiğini, daha zor ve  pahalı olduğunu vurgulayan ÜNLÜ, “ Sadece ampul imalatı için %100  otomasyon ve yüksek hassasiyet gerektiriyor ve tesisin  cam işleme,  gaz dolumu, flama imalatı, yüzey kaplama imalatı, montaj ve kaynak  işlerinin de robotik olarak yapılması gerekiyor” dedi.

    Dış ortam şartlarından etkilenmeden gerekli konfor şartlarını  sağlıyor

    Isıtıcıların sahip olduğu donanım özellikleri sayesinde dış ortam  şartlarından etkilenmeden gerekli konfor şartlarını rahatlıkla  sağlayabildiğini belirten ÜNLÜ, Goldsun markalı ısıtıcıların, IP55 su  sınıfı koruması özelliği ile açık alanlarda hatta yağmur altında da  sorunsuzca çalıştığını ve dimmer devresi (bazı serilerde opsiyonel)  sayesinde de konfor şartlarına göre ayarlanabilen 5 kademeli ısıtma  fonksiyonuna sahip olduğunu belirtti.
    Çukurova Isı Hakkında detaylı bilgi için  http://www.cukurovaisi.com/ adresini ziyaret ediniz.
    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.