Fed faiz oranlarını değiştirmedi, karara 2 üye muhalefet etti
16/09/2020 21:17:47

    Fed piyasa beklentilerine paralal olarak federal fon faizlerini sabit  tuttu ve varlık alım programının aynı hızla devam etmesi kararı aldı.
    Federal Açık Piyasa Komitesi kararları 2'ye karşı 8 oyla aldı. Dallas ve Minnepolis Fed başkanları faizin değiştirilmemesi kararına muhalefet  ettiler.
    FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, ABD ekonomisinin  izleyeceği patikanın koronavirüs salgınının gelişimine bağlı olacağı tekrarlanırken, "Ekonomik aktivite ve istihdam son aylarda toparlandı,  ancak yılın başındaki seviyelerin oldukça altında olmaya devam ediyorlar.
ABD ekonomisinin patikası virüste ne olacağını bağlı. Virüs hem kısa  hem de uzun vadeded ekonomi üzerinde baskı yapacak" değerlendirmesine yer verildi.
    Açıklamada, Fed'in düşük faizleri istihdam piyasası maksimum  istihdam hedefi ile tutarlı seviyeye gelene kadar ve enflasyon hedefi yakalanana kadar devam ettirileceği taahhütü de tekrarlandı.
    Alınan kararlara Dallas ve Minneapolis Fed başkanlarının  muhalefetleri, faizlerin yükseltilmesi anlamına gelmiyor ancak
Dallas Fed Başkanı Kaplan, Fed'in daha fazla politika faizi esnekliği ortaya koymasını isterken, Minneapolis Fed Başkanı Kashkari de
Fed'in faizleri çekirdek enflasyon yüzde 2 seviyesine sürdürülebilir şekilde ulaşana kadar düşük tutma taahhütü vermemesini talep etti.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.