BASIN BÜLTENİ-Yeni Toyota Hilux Konfor ve Teknolojisiyle öne çıkmayı hedefliyor
23/09/2020 18:11:14

    Toyota'nın "Yenilmez" kimliği ile kutuplardan volkanlara,  çöllerden en zor arazi koşullarına kadar başarıyla yol alan  aynı  zamanda etkileyici yeni tasarımı, konforu ve üstün teknolojik  donanımlarıyla bir şehir aracı olarak dikkat çeken Hilux yenilendi.
Türkiye lansmanı dijital olarak gerçekleştirilen Hilux  yeni
Invincible versiyonu ve çok daha geliştirilmiş araç dinamikleriyle  birlikte 252.000 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.
    İlk kez tanıtıldığı 1968'den bu yana en çok tercih edilen pick-up  unvanına sahip Hilux, her geçen nesil evrimleşerek efsane kimliğini  sürdürürken segmentindeki standartları belirlemeye devam ediyor.

    Bozkurt "Şimdi çok daha iddialıyız"

    Yeni Hilux'ın lansmanında konuşma yapan Toyota Türkiye Pazarlama  ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, pick-up segmentinin çok  rekabetçi bir segment olduğunu belirterek "Hilux yenilmez ve  durdurulamaz kimliği ile kendini kanıtlayan ve çok tercih edilen bir  model. Yeni Hilux'ın güçlü duruşu ve konforuyla bu potansiyeli çok  daha yukarıya taşıyacağına inanıyoruz. Avrupa'daki emisyon normlarına  uyan Hilux ile bugüne kadar 52.155 adetlik satış gerçekleştirdik.
Hayranlık uyandıracak Yeni Hilux için 2020 sonuna kadar 1000'e yakın,
2021 yılında ise 3.500-4.000 adetlik satış hedefimiz bulunuyor. Hafif  ticari araç segmentinde Hilux ile yer alırken, gelecek yıl da CDV  modelimiz olan Proace City'nin ürün gamımıza katılmasıyla hafif ticari  araç pazarında iddiamızı güçlü bir şekilde ortaya koyacağız" dedi.
    Pick-up segmentinin SUV pazarından da pay almaya başladığını  sözlerine ekleyen Bozkurt "Yeni Hilux Invincible modelinde SUV'da bile  olmayan özellikler var. SUV kitlesinden pick-up'a doğru bir kayma  yaşanacaktır. Şehirde de SUV konforunu Hilux'ta hissedenler günlük  kullanım için bu modelimizi tercih edeceklerdir. Bu amaçla tasarımının  yanı sıra yüksek konforu ve donanımlarıyla dikkat çeken Yeni
Hilux'ların yüzde 70'lere yakını üst donanımlı Invincible ve
High-Cruiser versiyonlarından oluşacaktır. Perakende satışlarda ise
Invincible versiyonu satışlarımızın yüzde 50'den fazlasını  oluşturacaktır." şeklinde konuştu.

    Daha güçlü görünen tasarım

    Hilux, her zaman ilk bakışta kendisini gösteren tasarımını ileriye  taşıyarak çok daha "güçlü" görüntüsüyle dikkat çekici hale geldi. Ön  tampon, ön ızgara, LED farlar yeniden tasarlandı ve LED ön sis farlar  da aracı daha şık hale getirdi. Hilux'ın etkileyici dış tasarımı, LED  arka stop lambalarıyla tamamlandı.
    Hem şehir içerisinde hem de arazide etkileyici bir tarz sunan
Hilux, yeni 18 inç alüminyum jant tasarımlarıyla daha göz alıcı bir  görünüme sahip oldu. Yeni Hilux'ta, mevcut renk seçeneklerine Egzotik
Kırmızı, Safir Mavi ve Güz Bronzu olmak üzere üç yeni alternatif daha  eklendi.

    Tüm Hilux'larda etkileyici standartlar

    Toyota, yenilenen Hilux modelini Adventure, Hi-Cruiser ve
Invincible olmak üzere 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunuyor.
Hi-Cruiser ve Invincible donanım seviyeleri  premium LED farlar, LED  arka stop lambaları, 18 inç alaşım jantlar gibi özelliklerle öne  çıkıyor. Bununla birlikte her donanım seviyesinde 8 inç dokunmatik  ekran, ön ve arka park sensörleri standart olarak yer alıyor.
Geliştirilmiş 8 inç ekrana sahip multimedya sistemi, daha hızlı bir  yazılım ve ekran tepkileriyle araç içi deneyimi ileriye taşırken 
Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonlarına uyumla  hale getirildi. Güncellenmiş kabinde, yeni sürücü göstergesi tasarımı  ve her türlü sürüş koşulunda rahatlık sağlayan mekanik düğmelerin  kombinasyonuyla kolay bir kullanım elde edildi.

    Sofistike Invincible Versiyonu

    Ürün gamının en üstünde yer alan Invincible versiyonu ise her  şartta konfor ve şıklıktan ödün vermek istemeyenler için özel olarak  tasarlandı. Hilux'ın yüksek arazi kabiliyeti, Invincible ile birlikte  en yüksek donanım özellikleriyle kombine ediliyor. Bu yeni versiyon,
Hilux'ın güçlü ve maceracı yanıyla "Yenilmez" kimliğini vurguluyor.
    Invincible versiyonu, dış ve iç tasarımıyla diğer versiyonlardan  ayrılırken  aynı zamanda birçok konfor özelliğiyle de donatıldı. Bu  versiyonda modele özgü LED far tasarımı, 18 inç siyah alüminyum  alaşımlı jantlar, farklı ön tampon, koyu gri tampon altı koruma ve dış  aynalar, mat siyah arka kasa roll-bar, siyah boyalı sürgülü kapak,  modele özgü çamurluk üst koruyucu ve koyu gri arka tampon gibi  farklılıklar yer alıyor.
    Invincible'ın kabininde ise diğer versiyonlara ek olarak deri  koltuk döşemesi, ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon simidi,  elektrikli ayarlanabilir ön sürücü koltuğu, segmentinde tek olan 9  hoparlörlü JBL Premium ses sistemi, mat gri detaylar ve kapı  içlerindeki ambiyans aydınlatmaları öne çıkıyor. Bununla birlikte
Hilux'ın Invincible versiyonunda özel anahtar tasarımı da dikkat  çekiyor.

    Gelişmiş araç dinamikleri

    Toyota, yenilenen Hilux ile araç dinamiklerinde ileriye doğru bir  adım daha atmayı başardı. Efsanevi araçta off-road kapasitesi  artırılırken, sürüş konforunu geliştirmek adına da bir çalışma  gerçekleştirildi. Süspansiyonda yapılan geliştirmelerle birlikte daha  konforlu bir sürüş elde edildi. Hilux'ın süspansiyonu, tümseklerden  veya bozuk yollardan geçerken darbeyi daha iyi emiyor ve içeride  sarsıntısız bir sürüş sağlıyor. Hilux'ta daha iyi sürüş kalitesi ve  konfor adına süspansiyonun yanı sıra direksiyon sisteminde de  geliştirmeler yapılarak daha akıcı bir sürüş karakteri elde ediliyor.
    Hilux'ın 4x4 versiyonlarında sunulan aktif elektronik çekiş  kontrol sistemi A-TRC, üst versiyonlarda ek özelliğin geliştirilmesi  ile araç 4x2 moduna alındığında da aktif hale gelebiliyor. Böylelikle  şehiriçi kullanımlarda da daha güvenli viraj dönüşü ve daha az yakıt  tüketimi sağlıyor. 450 kg artan kapasiteyle 3.5 tonluk römork çekme  kapasitesi ise yeni Hilux her türlü beklentiyi aşmayı başarıyor.
Bununla birlikte Hilux'ta elektronik fren donanımları arasında Yokuşta
Kalkış Destek Sistemi ve Eğim İniş Kontrol Sistemi gibi özellikler de  yer alıyor.
    Hilux, teknik donanımının yanı sıra tasarım olarak da zorlu  koşulların üstesinden gelmek üzerine tasarlandı. 29 derecelik yaklaşma  ve 27 derecelik uzaklaşma açısıyla birlikte Hilux, 310 mm'lik sürüş  yüksekliğine sahip. Maksimum su geçiş derinliği kapasitesi ise 700 mm.
    5,325 mm uzunluğa, 1,900 mm genişliğe (versiyona göre 1,855 mm) ve
1,815 mm yüksekliğe sahip Hilux'ın 3,085 mm dingil mesafesi bulunuyor.
    Hilux'ın tüm versiyonlarında 2.4 litrelik dizel motor seçeneği  sunuluyor. 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanla  eşleştirilebilen motor, 150 HP güç ve 400 Nm tork üretebiliyor.

    Güvenlikten ödün vermeyen pick-up

    Hilux tatmin edici konfor ve arazi özelliklerine ek olarak aktif  ve pasif güvenlik sistemlerinden de ödün vermedi. Hilux'ın her  modelinde sürücü ve yolcu ön/yan hava yastıkları, ön ve arka yolcular  için perde hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı olmak üzere 9 hava  yastığı standart olarak sunuluyor. Bununla birlikte Acil Fren Uyarı
Sistemi (EBS), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Bozuk Yol Gövde
Hareket Kontrol Sistemi, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (HAC), Römork
Savrulma Kontrol Sistemi (TSC) ve Eğim İniş Kontrol Sistemi (DAC) gibi  özellikler de standart olarak araçta yer alıyor.
    Hi-Cruiser ve Invincible versiyonlarında segmentinin en iyisi
Toyota Safety Sense özellikleri ile beraber     Yaya ve Bisikletli
Algılama Özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Şerit Takip
Sistemi (LDA) ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (DRCC) özellikleri  bulunuyor.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.